BALIK AVI MUCADELESI BUYMUS GERISI YALANMIS

Balık Avı Mücadelesi Buymuş Gerisi Yalanmış :

BALIK AVI MUCADELESI BUYMUS GERISI YALANMIS

Balık avıyla uğraşıp bir gün büyük balık avı yapma hayali kurmayan var mıdır? Gelişmek, ilerlemek ve öğrenerek tecrübe edinmek esastır. Bu yüzden herkes bunu büyük balık avına yönelerek yapabileceğini bilir. Kıyıdan büyük balık avı yapabilmek gerçekten zordur. Bu yüzden bir tekneye, bu işi bilen kaptana ve daha önemlisi bu işi öğretebilecek rehber bir usta avcıya ihtiyaç vardır. Ancak bu şekilde büyük balık avını kısa zamanda öğrenmek ve uygulama yapmak mümkündür. Aksi takdirde büyük balık avını öğrenmek çok zaman ve masraf yapmayı gerektirecektir. Yani “Amerika’yı yeniden keşfetmek” gibi bir durum olacaktır. Böyle bir çaba sonucunda alınabilecek mesafenin çok fazla olmasını ummak da hayalcilik olacaktır.

BALIK AVI MUCADELESI BUYMUS GERISI YALANMIS

Uygulamalı Büyük Balık Eğitimi

Balık avı turlarını amatör balıkçının bu işi öğrendiği yerler haline getirmek gerekir. Böylece amatör balıkçılığımız hızla gelişerek dünyadaki yerini alacaktır. Bu sayede daha üst düzeyde balıkçılık kültürümüz de oluşacaktır. Daha üst düzey balıkçılık kültürünün oluşması ile balık stoklarının daha iyi değerlendirilmesini sağlayacaktır. Balık stoklarımızın korunması ve hatta artırılması ancak balığın can taşıdığını bilen avcılar sayesinde olabilir. Yaptığı işin değerlerini bilen ve uygulayan avcılar sayesinde üst düzey balıkçılık kültürü oluşturulabilir.

BALIK AVI MUCADELESI BUYMUS GERISI YALANMIS

Büyük Balık Avı Yapıyoruz

Balık avı turumuz başlarken önce yüzey sırtısı çekerek yem balığı avı yaparız. Bu ava başlarken oltaların nasıl kullanılması gerektiğini katılımcılara uygulamalı olarak gösteririz. Bu aşamada iki takımı denize salıp ava başlarız. Genellikle 2 – 3 adet yem yeterli olur. Son avladığımız yemi canlı yem olarak kullanarak Akya Oltasını hazırlarız. Büyük balık avını tek olta ile yaparız.

Akya Oltasını suya bıraktığımızda büyük balık avı başlar. Oltayı hazırlarken katılımcılarımız büyük balık avının heyecanını yaşamaya başlarlar. Hayatlarında ilk defa büyük balık için olta çekecek olmaları onları çok heyecanlandırır. Adrenalin hat safhadayken avımız başlar. Oltayı denize salınca hemen ardından bu ava özgü dikkat edilmesi gereken hususları anlatırız. Böylece her avın öncesinde avcı nelere dikkat etmesi gerektiğini öğrenerek ava başlar. Bu şekilde katılımcılar büyük balık avının aşamalarını öğrenirken neler yapmaları gerektiğini de öğrenirler. Bilinçli avcılık en keyifli verici olandır.

BALIK AVI MUCADELESI BUYMUS GERISI YALANMIS

Büyük Balık Avının Mücadele Şekli

Balık avı turunda katılımcının öğrendiği en önemli konular:

  • Kaloma kullanımı,
  • Oltanın boşluk verilmeden çekilmesi gerektiği,
  • Balıkla mücadele şekli,
  • Teknedeki her işin beraberce yapılması gerektiği,
  • Balığın tekneye alınma yolları,
  • Balığın ihtiyaçsa alıkonulması, değilse geri bırakılması.

Büyük balık oltaya takıldığında balığın kancaya geçmesi sağlandıktan sonra mücadele başlar. Balığın kancaya geçme sorumluluğu ilk avlarda rehber usta avcıya aittir. Genellikle tekneyi kullanan da o olduğu için avı o yönlendirir. Sonraki turlarda katılımcılar ustalaştıkça bu sorumluluğu kendi üzerlerine alırlar. Ama av verimliliğinin yüksek olması adına bu işin her zaman rehber usta avcıda olması daha doğru olacaktır.

Balık kancaya geçince uygun kaloma ayarı yapılır. Sonrasında büyük balık avı mücadelesi başlar. Bu aşamada katılımcıların çıkrık makineli oltayı en verimli şekilde kullanması çok önemlidir. Olta doğru kullanıldığında katılımcılar çok fazla yorulmadan ve oltalara zara vermeden mücadeleyi sürdürebilirler. Yorulmadan mücadele etmeyi öğrenen katılımcılar için artık avın keyfini çıkarma zamanı gelmiştir. Bu şekilde mücadele ederken genellikle katılımcılar şu cümleyi kurarlar “balık avı buymuş gerisi yalanmış”. Artık onların tek istediği güzel bir mücadele sonucu balığa dokunmaktır.

Mücadelenin son aşamasında balık teknenin yanına kadar çekilir. Balık teknenin yanına geldiğinde balığı tekneye alma işi teknedeki en usta olan avcının işi olmalıdır. Balığın üstündeki kancalar diğer avcılar için risk teşkil eder. Ayrıca bu aşamada büyük balık değişik davranış şekilleri sergileyebilir. Bu yüzden bunları en iyi çözümleyecek olan usta avcıdır. Balık tekneye alındığında önce kancalar çıkarılır. Artık katılımcı o çok sevdiği büyük balıkla başbaşadır.

Bu aşamada katılımcı bir karar vermek zorundadır. İhtiyaçsa balığı alıkoyar. İhtiyaç değilse balık geri bırakılır. Balık avında en üst ustalık derecesi balığın geri bırakılmasıdır. Balığın geri bırakılması avcıda geri dönüşü olma değişimleri başlatır. Artık onun için bütün canlılar bir can taşıyordur. Öldürmek sadece yemek ve nefsi müdafa söz konusuysa yapılabilir. Yoksa amaç her zaman yaşatmak olmalıdır.

Denize bir balık bırakanın ömür boyu balık yakalamak hakkıdır. Çünkü denize geri bıraktığı bir balık onun ömür boyu avlayacağı balıkları geri koyar.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/zf4ZQ6niCk4

Balık Avı Mücadelesi Buymuş Gerisi Yalanmış

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.