BALIK AVI BUYUK BALIK AVLAYINCA KEYIFLIDIR

Balık Avı Büyük Balık Avlayınca Keyiflidir :

BALIK AVI BUYUK BALIK AVLAYINCA KEYIFLIDIR

Balık avına çıkan herkes oltasına büyük balık takılsın ister. Kimse oltasında ufak balık görmek istemez. “Şöyle güzel bir büyük balık oltaya takılsa da onunla doyasıya mücadele etsem” diye düşünür. Balık avına çıkan herkesin içinden ettiği dua budur.

BALIK AVI BUYUK BALIK AVLAYINCA KEYIFLIDIR

Oltama Büyük Balık Atlasa

Hemen her balıkçının oltasına günün birinde en az bir kere büyük balık atlamıştır. Ama herkes bu olayı bir kaçırma hikayesi olarak anlatır. Çünkü büyük balık avı için hazırlıklı olmak gerekir. Aksi takdirde büyük balıkla mücadele edebilmek mümkün değildir. Büyük balık bir oltaya atladığında dur durak bilmez. Kimsenin keyfini beklemez. “Ayyy pardon” dinlemez. Hızla basıp oltanın takımını kopartır. O yemini alıp biran evvel mideye indirmek ve yoluna devam etmek ister.

BALIK AVI BUYUK BALIK AVLAYINCA KEYIFLIDIR

Büyük balık bir oltaya atladığında ya oltanın bu av için uygun olması gerekir. Ya da avcının her şartta bu avı sürdürebilecek bilgi ve birikime sahip olması gerekir. Tabi böyle bir durumda şartlarında uygun olması gerekir. Oltanın uygun olmadığı durumda kaçırma riski çok yüksektir. En ufak hatada balık kolayca takımı koparıp kaçar.

BALIK AVI BUYUK BALIK AVLAYINCA KEYIFLIDIR

Büyük balığın bir balıkçının oltasına nadiren atlar. Bu durum o balıkçı için hayatının olayıdır. Bu fırsatı iyi değerlendirip avı sonuçlandırmak için elinden geleni yapabilmesi gerekir. Böyle bir durumda yapabilecekleri bilgisi ve tecrübesi ile sınırlıdır. Bazen ufak tefek çözümlemeler mücadele süresini uzatabilir. Ama en ufak yetersizlik durumunda balık kaçar.

Büyük Balık Avı İçin Eğitim Şarttır

Ufak balık avında eğitim çok şart değildir. Bunun sebebi ufak balık avı için kullanılan oltaların balıktan daha güçlü olmasıdır. Bu yüzden balık ancak kancanın takıldığı yer yırtılırsa oltadan kurtulabilir. Diğer durumda oltaya takılan balığın yarısını kaçırsak bile yarısını almak mümkün olur. Bir de 10 Kg bir büyük balığa karşılık denizde 10 bin tane ufak balık vardır. Ufak balığın üçünü, beşini kaçırsak bile biraz sonra yeniden yakalama şansımız olur. Ama büyük balığı bulmak, Oltaya atlamaya ikna etmek, mücadele edip sonunda da tekneye almak ayrı bir derttir.

BALIK AVI BUYUK BALIK AVLAYINCA KEYIFLIDIR

Büyük balık avında eğitimin şart olmasının en önemli sebebi oltanın balık karşısında güçsüz kalmasıdır. Güçsüz kalan olta ile nasıl balık avı yapılacağı bir eğitim ve tecrübe konusudur. Eğitimde ilk öğrenilecek şey balığın oltadan ve bizden daha güçlü olduğudur. Bizden daha güçlü olan bir balığın karşısında kendi gücümüzle durmamız mümkün değildir. Biz balığın karşısında duramazsak, olta hiç duramaz. Bu durumda bir şekilde balığı yorarak gücünü bizim gücümüzün altına düşürmemiz gerekir. Bunu yaparken de oltayı kopartmamamız gerekir.

BALIK AVI BUYUK BALIK AVLAYINCA KEYIFLIDIR

Kaloma Kullanım Bilgisi

Oltayı balığa kopartmadan balığın gücünü kendi gücümüzün altına indirmenin yolu balığa yol vermekten geçer. Balığa yol verdiğimizde balığın boşa giden gücü ne bizi, ne de oltayı yorar. Bu sayede balık yorulmaya başlar. Bu uygulamaya kaloma vermek denir. Balık avında kaloma vermek; oltanın çekme direncini gevşetmek anlamlarına gelir. Yani oltanın çekme ayarını balığın karşısında bizi yormayacak ve oltaya zarar vermeyecek şekilde ayarlarız.

Kaloma ayarı, oltanın en zayıf yerini geçmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Bu ayar yapabileceğimiz en sıkı ayardır. Ama bu ayar bizim mücadeleyi uzun süre yapmamıza mani bir ayarsa, daha gevşek ayarlanması gerekir. Bu durumda kaloma ayarını bizim balıkla uzun süre mücadele edebileceğimiz şekilde ayarlanması daha doğru olacaktır. Bu durumda uygun kaloma ayarı, büyük balık mücadelesini ufak balık mücadelesine yaklaştıracaktır. Yani uygun kaloma ayarı seçimiyle olta takımımız büyük balık karşısında güçlü bir takım hüviyeti kazanacaktır. Bu sayede büyük balık avını başarıyla sonuçlandırma şansımız olur.

İşte büyük balık avı eğitiminin en önemli konusu budur. Bu mücadele şeklini öğrenip uygulayabilen bir avcı neredeyse her olta takımıyla büyük balık avı yapabilir. Büyük balık avını en keyifli hale getiren de bu mücadele şeklidir. Çünkü sizden daha güçlü bir balığı normalde mücadele edilemeyecek bir takımla avlayabilmekten daha heyecan verici bir şey yoktur. Bu imkansızı başarmak gibi bir duygudur. Bunun sebebi de balığın mücadele esnasında gücünün dışında hiç bilinmeyen değişik stratejik hamleler yapabilmesidir. Balığın bütün bu hamlelerini boşa çıkaracak olan sabırla balığa yol vermektir. Balıkla mücadele esnasında geçen her dakika bizim lehimizedir. Balık geçen her dakika yorulur. Gücü geçen her dakika da azalır.

Kaloma bilgisini doğru öğrenen ve uygulayan balıkçı için her avı hemen her oltayla yapmak mümkün olabilir. Tabi sabırla mücadele edebilmek şartıyla…

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/m_PFe6m6vbc

Balık Avı Büyük Balık Avlayınca Keyiflidir

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.