AVCILARIMIZ TROFE YAZILI ORKINOS AVLARINI YAPTILAR

Avcılarımız Trofe Yazılı Orkinos Avlarını Yaptılar :

AVCILARIMIZ TROFE YAZILI ORKINOS AVLARINI YAPTILAR

Arkadaşlarımız balık avı için Isparta’dan geldiler. Sabah erkenden buluşup büyük bir heves ile balık avına çıktık. Hava ve deniz çok güzeldi. Tekneye binip Adrasan Koyunda açılmaya başladığımızda yem balığı için oltalarımızı denize salmıştık. Neşe içinde güzel bir sohbete daldık. Yönümüz Pırasalı Ada istikametiydi. Bugün büyük balık için içimizde her zaman olduğu gibi büyük bir umut vardı. Büyük bir umutla olta çekiyorduk. “Bakalım bugün de büyük balık kısmet olacak mı?” diyorduk. Bu soru hangimizin dudaklarından dökülse, diğerleri hemen “kısmet” diyordu. Evet, gerçekten de balık avı tamamen kısmet işidir. Ne yaparsak yapalım, ne kadar uğraşırsak uğraşalım, ancak kısmette varsa balığı almak mümkün olur.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı AVCILARIMIZ-TROFE-YAZILI-ORKINOS-AVLARINI-YAPTILAR-8.jpg

Balık Avı Kısmet İşidir (Rastgele)

Balık avının kısmet olduğunu büyük balık avında anlamak daha kolay olur. Ufak balık adetsel olarak çok olduğundan bir kaçsa diğerini yakalama şansı vardır. Oysa 10.000 ufak balığa karşılık bir tane 10 – 15 Kg büyük balık vardır. Büyük balık avında genellikle gün içinde bir balık oltaya atlar. Bu yüzden o tek balığı kaçırmak demek başarısız olmak demektir. Bu durumda yapılacak en doğru şey, balık küçük veya büyük olsun, oltaya takılan her balık için sanki o gün başka balık yakalama şansı olmayacakmış gibi mücadele etmektir. Bu şekilde mücadele avcının daha profesyonel avcı olmasını sağlar. Burada profesyonel kelimesini “konusunda en uzman kişi” anlamında kullandım. Avcının balık avında uzmanlaşması, ancak attığı her adımın farkında olması ve o adımı geliştirmek için çalışması ile mümkün olur. Ufacık detaylar, büyük farkların oluşmasını sağlar. Tabii önce o ufacık detayları fark etmek gerekir.

AVCILARIMIZ TROFE YAZILI ORKINOS AVLARINI YAPTILAR

Bir işi öğrendiği kişiden daha iyi yapmayan kişinin, ancak kendine faydası olur. Oysa öğrendiği her detayı çok daha ilerilere taşıyan, yeni yöntemler geliştiren kişi insanlığa faydalı olur. Amaç her gün biraz daha gelişmek olmalıdır. Gelişme duygusu her insanı çok mutlu ettiği gibi, aşırı derecede de motive eder. Mutlu bir insan olmanın yolu faydalı olmaktan geçer. Mutluluk ile faydalılık hissi doğru orantılıdır. Ancak mutlu insanlar faydalı insanlardır. Mutsuz bir insandan fayda beklemek boşuna zaman kaybıdır.

AVCILARIMIZ TROFE YAZILI ORKINOS AVLARINI YAPTILAR

Başarılı olan insanları taşlayan birileri elbette çıkacaktır. Her zaman çıktığı gibi. Bu insanları sizi çok takdir eden insanlardan daha çok öven insanlar olarak değerlendirmek ayrı bir motivasyon kaynağıdır. Çoğu zaman olumsuz yorumlar içten içe kaynayan bir takdirin olumsuz kelimelerle dışa vurumudur. İyi analiz edildiğinde çok faydalı açılımlara vesile olurlar. Aynı sabır etmek zorunda kaldığımız büyük travmaların bizi geliştirdiği gibi… İnsan hayatında gelişim iki yolla olur. Ya sabır etmek zorunda kaldığımız zorlukların bizi zaman içinde terbiye etmesiyle, ya da zincirleme gelen başarıların tevazu ile iyi değerlendirilmesiyle olur. Biri sabırdır, diğeri de afiyettir. Ama sonuçta ikisi de aynı hedefe ulaşır. Bir cehennemden geçerek olur. Birisi de cennette sefa sürerek olur. Mesele işimizi ne kadar özenli yaptığımızla ilintilidir. Özenli olan cennetin mutluluğunda gelişir, özensiz olan cehennemin azabında hatalardan arınarak gelişir.

Özenle Yapılan Her Mücadele Başarılı Olur

Pırasalı Adaya kadar oltamıza hiçbir balık vurmadı. Hala bir yem balığı almak için olta çekiyorduk. Oysa buraya kadar bir iki tane yem balığı almış olmalıydık. Bu duruma da kısmet deyip avımıza umutla devam ettik. Tam adanın derin kısmına yakın geçerken kaloma olan şiddetiyle boşalmaya başladı. Kaloma yem balığına göre ayarlı olduğu için şiddetle boşalıyordu. Oltaya takılan balığın büyük olduğu kesindi. Ama neydi. Önce açık denize doğru dümen kırdık. Balığı adadan uzaklaştırmaya çalıştık. Ama etrafta beş altı tane tekne vardı. Hepsi de sırtı çekiyordu. Bu yüzden onlardan da uzaklaşmak gerekiyordu. Yeterince uzaklaşıp oltanın boşluğunu hızla aldık. Oltanın boşluğunu aldığımızda balığın ne olduğunu anlama şansımız oldu. Bu iri bir Yazılı Orkinostu. Belki geçen sene olduğu gibi Albakor da olabilirdi. Ama ağırlıklı düşünce Yazılı Orkinos olduğu yöndeydi.

Oltamız 7 cm ufak rapala ve 0,40 mm ince misinadan oluşuyordu. Yem balığı avı yaptığımız bu takımla büyük balık avı yapmak zor iştir. En ufak hatada balığı kaçırma riski doğar. Böyle mücadeleleri çok dikkatli bir şekilde sürdürmek gerekir. Amaç balığı yorarak çekmek olmalıdır. Böyle durumlarda performans mücadelesi yapılamaz. Yoksa sonuç daha ilk andan hüsran olur. Balık takımı koparıp kaçar.

Biz geçen sene bu ince takımlarla 5 saat süren 30 Kg Akya mücadelesi yapmıştık. Bu mücadele sonrası yeterince tecrübe kazanmıştık. O avda balık oltamıza Sulu Adada atlamıştı. Beş saat sonra balığı teknenin altına Beş Adalarda alabilmiştik. Balık bizi her 1 saate, 1 mil kadar çekmişti. Çok sıkı tecrübe olmuştu. Böyle bir tecrübeyi yaşayınca kaloma bilgisi konusunda pek bir eksik kalmıyor. Şimdi bu avda da bu tecrübeyi uygulama zamanıydı. Biz de o tecrübeyi uyguluyorduk. Ama araya bir arkadaşın teknesi girip oltalarını oltamıza takınca işler zora girdi. Tek tesellimiz balığı bir süredir iyice yormuş olmamızdı. Neyse ki, arkadaşlar da bu tür avlarda tecrübeliydi. Kendi oltalarını çekip bizim oltayı kurtardılar. Sonra biz balıkla mücadelemize kaldığımız yerden devam edebildik. Nihayet balık teknenin altında gözüktü. Gelen Yazılı Orkinostu. Hemen sonra da tekneye aldık. Bugün kısmetimizde 4 – 5 Kg civarı bir Yazılı Orkinos avı vardı.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/MsUlImZ6Vdc

Avcılarımız Trofe Yazılı Orkinos Avlarını Yaptılar

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

AVCILARIMIZ TROFE YAZILI ORKINOS AVLARINI YAPTILAR için 2 cevap

  1. Irfan unver der ki:

    Yazılı Orkinos avını neyle yapıyorsunuz? Takımın yapılışının bir videosu var mı?

    • Menderes Yahşi der ki:

      Yazılı Orkinos avını genellikle 7 cm rapala, 4 – 5 kulaç 0,40 mm misina ve 40 veya 80 gr ortası delikli kurşun ağırlıktan oluşan takımla yüzey sırtısı çekerek yapıyoruz. Bazen büyük Yazılı Orkinoslar için 14 cm yüzey veya dip rapalası, 0,70 mm misina ve 120 – 180 gr ortası delikli kurşun ağırlık veya daldırıcı trolling kurşun ile hazırladığımız takımı dip sırtısı çekerek yapıyoruz.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.