AKYA AVINI ALISKANLIK HALINE GETIREN AVCILARIMIZ

Akya Avını Alışkanlık Haline Getiren Avcılarımız :

AKYA AVINI ALISKANLIK HALINE GETIREN AVCILARIMIZ

Uzun yıllar önce Hakan ve bir arkadaşıyla büyük balık avına çıkmıştık. O avda 5 Kg Sinarit avı yapmıştık. Sonraki yıllarda Hakan çok istemesine rağmen bir türlü müsait zaman ayarlayıp balığa çıkamadık. Her aradığında ben dolu oluyordum. Nihayet uzun yıllar sonra oğluyla beraber çıkmak kısmet oldu. Bu sene de, son bir iki tur hariç, ne zaman arasa müsaittim. Böylece oğluyla ve arkadaşlarıyla 4 – 5 tur yapma şansımız oldu.

AKYA AVINI ALISKANLIK HALINE GETIREN AVCILARIMIZ

Tereddütsüz Bir İstekle Gelen Avını Yapar

Her tekneye bindiklerinde sanki ilk defa balık avına çıkıyormuş gibi heyecanlı oluyorlardı. İçlerinde büyük balık avı yapmak için o kadar büyük bir istek oluyordu ki, sanki balıklar oltalarına atlamaya mecbur kalıyorlardı. Bu tura da çıktığımızda aynı istek ve heyecanla tekneye bindiler.

AKYA AVINI ALISKANLIK HALINE GETIREN AVCILARIMIZ

Daha ben yem balığı için olta hazırlarken büyük balık muhabbetine başladık. Hakan, Menderes abi “biz oğlumla bugün büyük balık avlaya geldik” diye söze devam etti. Ardından oğluna dönüp “inşallah bugünde balığı almak kısmet olur” temennisinde bulundu. Oğlu da “kesinlikle bugün büyük balığı alacağız” dedi. Oğlunun isteği sanki Hakan’dan daha fazla gibiydi.

Yem Balığı Avına Başladık

Her yem balığı avladığımızda arkadaşlarımızın hevesi ve inancı biraz daha arttı. Artık büyük balık avına başlamak için sabırsızlanmaya başlamıştık. Çok uzağa gitmeden Adrasan Koyu içinde büyük balık avına başlamaya karar verdik. Büyük balık avı yapacağımız yere doğru giderken son bir canlı yem için olta çekmeye devam ettik. Meraya yaklaşırken canlı yemi alıp hemen büyük balık için Akya Oltasını hazırladık.

AKYA AVINI ALISKANLIK HALINE GETIREN AVCILARIMIZ

Büyük Balık Avımız Başladı

Canlı yemle Akya Oltası hazır olunca hemen takımı salıp dip sırtısına başladık. Makinenin kaloma ayarını da, dip sırtısı çekerken serbest akışa geçmeyecek kadar gevşek ayarladık. Büyük balık yem balığını kaptığında bağlantı yerini koparmaması için bu ayrı yaptık. Ama yine de büyük balık yemi almayı başardı. Bunun üzerine meradan hızla çıkarak Akya Oltasını ölü yemle hazırladık. Yeniden meraya doğru oltayı salarak yaklaştık. Tam merada istediğimiz noktaya geldiğimizde kaloma hızla boşalmaya başladı. Bu sefer balık kancaya iyi geçmiş gibiydi.

AKYA AVINI ALISKANLIK HALINE GETIREN AVCILARIMIZ

Meranın taşlık dip yapısından büyük balığı uzaklaştırma çabası içine girdik. Bir yandan taşlıklardan uzaklaşırken, bir yandan da oltayı sarmaya başladık. Taşlıklardan uzaklaştıktan sonra tekneyi durdurup balıkla mücadeleye devam ettik. Ama balık beklentilerin üzerinde mücadele ediyordu. Balık bu mücadele performansıyla Hakan’ı bayağı yordu. Sanki çok daha büyük bir balıkmış gibi mücadele ediyordu.

Sonunda balığı teknenin yanına getirdik. Hakan uzanıp balığı tekneye aldı. Artık teknede büyük bir sevinç vardı. Bu balıkla beraber uzun zamandır özlemi duyulan ikinci büyük balığı da bir ay arayla tekneye almış olduk. Büyük balık avı onlar için artık bir ritüel halini almaya başladı. Her ay gelip bir büyük balık avlamayı planları arasına koymak istiyorlardı. Hadi hayırlısı.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/zo2f2ER58SQ

Akya Avını Alışkanlık Haline Getiren Avcılarımız

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.