AKYA AVI YAPMAK ICIN YEMLIK PALAMUT AVI

Akya Avı Yapmak için Yemlik Palamut Avı :

AKYA AVI YAPMAK ICIN YEMLIK PALAMUT AVI

Akya avı için bir saat içinde Adrasan Koyunda yedi adet Palamut avı yaptık. Son günlerde Adrasan Koyunda yemlik Palamut çok miktarda av veriyor. Palamut avı ile ava başlamak hepimizi çok mutlu etti. Balon Balıklarını hesaba katmazsak, avladığımız her Palamut bir Akya avı anlamına geliyor. Avlanan her iki Palamut’tan birini Balon Balıklarına kaptırma ihtimali, daha fazla Palamut tutulmasını zorunlu kılıyor. Balon Balığı bu kadar yoğunlaşmadan önceki senelerde 4 – 5 adet Palamut avı, Akya avı için yeterli olurdu. O dönemlerde de arada bir Domuz Balıkları, yemli dip oltalarındaki Palamutlara musallat oluyordu.

AKYA AVI YAPMAK ICIN YEMLIK PALAMUT AVI

Akya Avı Yapmak İçin Yemlik Palamut Avı

Akdeniz’de Balon Balıklarının nüfusunun armış olmasına karşılık, bir bölgede Akya sürülerinin dolaşmaya başlaması, Balon Balıklarının o bölgeden uzaklaşmasına veya dipte etkisiz kalmasına sebep olmaktadır. Akya gibi avcı balıkların ortama girmesi Balon Balıklarının o ortamı terk etmesine sebep olmaktadır. Balon Balıklarının avcı balıklar tarafından yaralanması, diğer Balon Balıklarını harekete geçirerek, yaralanan Balon Balığının diğer Balon Balıkları tarafından yenmesine sebep olmaktadır. Ortamda Akya sürüsü varsa, yemlik Palamut’u Balon Balıklarına kaptırmadan dolaşma imkanı doğar.

AKYA AVI YAPMAK ICIN YEMLIK PALAMUT AVI

Her şeye rağmen Akya avı yaparken Balon Balığı fobisine kapılmamak gerekir. Balon Balığına rağmen Akya avına devam etmek daha doğrudur. Balon Balıklarının yok olmasını isteyerek yok edemeyiz. Bu durumda onlarında diğer balıklar kadar yaşam hakkı olduğunu kabul etmemiz gerekir. Yemlik olarak kullanılan balığa Balon balıkları saldırdığında teknenin hızını arttırarak yemi onlardan kurtarmaya çalışmalıyız. Yemimiz biraz hasar görse de av yapmamıza mani olmaz. Aksine bu şekilde yemlik balıktaki kan akışı hızlanacağından Akya avı kolaylaşır. Bazen yemin küçülmesi diğer büyük balık avı için daha avantajlı olur. Bu durum bizim av yapma şansımız arttırır.

Geçmişte yaptığımız balık avlarında Balon Balığı tarafından hafif hasarlı hale getirilmiş yemlerle Trança, Fangri ve Sinarit avları yaptık. Yem küçülünce sanki bu balıklar için daha cazip hale geliyor.

BALIK AVI HATUNSUZ OLMAZ

Balık Avı Hatunsuz Olmaz Videosuhttps://www.dailymotion.com/embed/x25n9ka

Akya Avı Yapmak İçin Yemlik Palamut Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

AKYA AVI YAPMAK ICIN YEMLIK PALAMUT AVI için 2 cevap

 1. Cengiz ceylandağ der ki:

  Yemlik balık avı bazen çok kolay, bazen de çok zor yapılıyor. Bunun sebebi nedir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Sudaki Isı Farklarıdır

   Yemlik balık avını yüzey sırtısıyla yaptığımız için en önemli etken suda tabakaları arasındaki ısı farklarıdır. Suyun üst tabakası 24 dereceyken 10 m altta su ısısı 17 derece ise balık kolayca yüzeye yaklaşmaz. Ancak Çok kıs süreliğine yüzeye gelebilir. Bu kadar ısı farkı olan suyun durumunu ifade etmek gerekirse; yukarısı yaz suyu, aşağısı kış suyudur.

   Balıklar en fazla bir derece farkların olduğu sularda rahat hareket edebilirler. En verimli dönem ısı farklarının kalmadığı zamanlardır. Yüzeyle 30 – 40 m derinlikte aynı ısı hakimse bu suda balık avı daha verimli olur.

   Büyük Balıkların Kıyılara Sokulduğu Dönemler

   Akdeniz’de bu dönem Haziran ve Temmuz aylarıdır. Bu dönemde yemlik balık avı ya çok kolay yapılır, yada çok zor yapılır. Burada önemli etken büyük balıkların nerede olduklarıdır. Diğer bütün balıklar büyük balıklara göre konumlanırlar. Ya çok fazla kıyıya yanaşırlar. Bu dönemde yem balığı avı kolay olur. Ya da açık denizde olurlar. Bu durum yem balığının bulunmasını zorlaştırır.

   Kıyılarda Gümüş (Aterina) Balıklarının ve Diğer Ufak Balıkların Çokluğu

   Büyük balıkların yemi olan Gümüş Balıklarının ve benzeri ufak balıkların çokluğu meralarda büyük balıkların çoğalmasını kolaylaştırır. Bu durumda yem balıklarının avı da kolaylaşır.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.