AKYA AVI SEVDASI

Akya Avı Sevdası :

Murat ile uzun zamandır tanışıyoruz. Ben Murat’ı tanıdığımdan beri, büyük balık aşkıyla yanıp tutuşuyordu. Daha önceki balık avlarında, bu balık avında olduğu kadar büyük balık avları yapamamış olsak da, çok güzel Yazılı Orkinos avları yapmıştık. Bu sene yaz başında çıktığımız bir balık avı turunda, denizde avlanabilecek en değerli balıklardan biri olan Kum Lagosunu dip rapalası ile dip sırtısı yaparak avlamıştık.

Murat bu balık avı turuna çok azimli gelmişti. Bunu da her fırsatta dile getiriyordu. “Bu balık avında mutlaka, şöyle büyük bir Akya avlayacağım” diyordu.  “Nazar etme ne olur, iste seninde olur misali” Allah bu balık avı turunda Murat’a hayalini bile kurmamış olduğu kadar çok büyük Akya avlama fırsatı verdi.

Yazılı Orkinos avını takiben Akya avına geçtik. Akya oltasını hazırlayıp denize bıraktıktan on dakika sonra ilk Akya kalomayı boşaltmaya başlamıştı. Kaloma sesini duyunca Murat mest olmuştu. On dakikalık mücadele sonrasında ilk Akya’yı kaçırdık. Ama yılmadık. Akya oltasını hazırlayıp, yine Akyaların peşine düşmek için oltaları salarken, Murat’ın kaloma şiddetle boşalmaya başladı. 20 dakikalık mücadele sonrasında, Murat’ın oltasında iki Akya teknenin yanındaydı. Şaşkınlıktan balıkları tekneye nasıl alacağımızı düşünüyorduk. Tekneye aldığımızda, Murat içinde biriktirdiği hisleri dışa vurmaya başlamıştı.

Büyük Akya avımızı yapmıştık. Ama hızımızı alamamıştık. Hadi bir de tut bırak yapalım deyip, Akya oltasını denize bıraktık. 10 dakika sonra kaloma akmaya başladı. 25 dakikalık uğraş sonucu, tut bırak yapacağımız Akya teknedeydi. Bütün kancalar Akya’ya geçmişti. Akya’yı bırakmak için kancaları çıkarmaya başladığımda, son kancanın gözüne girdiğini gördüm. Bu durumda Akya’yı bırakmanın bir anlamı yoktu. Bu Akya’ya daha dikkatlice baktığımızda, bu Akya’nın ilk kaçırdığımız Akya olduğunu anladık. Akya’nın yan tarafında yeni oluştuğu açıkça gözüken yara, bu balığın kaçırdığımız Akya olduğunu ortaya koyuyordu.

Akya Avı Sevdası

 

 


 

 

Bir önceki yazımız olan Birbirini Bırakmayan Yazılı Orkinoslar başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Antalya Balık Avı ve Antalya Balık Avı Turu hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI HİKAYELERİ, BALIK AVI VİDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

AKYA AVI SEVDASI için 3 cevap

 1. MURAT der ki:

  MENDERES ABİ SEN VE AKYA LAR HARİKASINIZ YA ……

 2. Menderes Yahşi der ki:

  Bazen insanlar merakla soruyorlar: Aynı oltaya iki balık aynı anda takıldığı oldu mu? diye. İşte bu balık avında tamda sordukları gibi oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir