AKSAM SUYUNDA BUYUK BALIK AVININ AVANTAJLARI

Akşam Suyunda Büyük Balık Avının Avantajları :

AKSAM SUYUNDA BUYUK BALIK AVININ AVANTAJLARI

Şehirde yaşayan pek çok insan ufak balık avlayarak balık avı hobisini sürdürür. Ama pek çoğu belli bir aşamaya geldiğinde artık büyük balık hayalini gerçekleştirmek için yollar arar. Günümüzde bunu yapmanın en kolay yolu büyük balık avı turlarına katılmaktır. Sonra bir tur arayışına girerler. Araştırmaları sonucunda kafasına en fazla yatan turlarla iletişime geçerler. Görüşme sonucunda aklına yatan bir tura rezervasyon yaptırırlar. Rezervasyon sonrasında turun talep ettiği bir takım şeyler varsa onların hazırlığını yaparlar. Her şey tamam olunca rezervasyon gününü sabırsızlıkla beklemeye başlar.

AKSAM SUYUNDA BUYUK BALIK AVININ AVANTAJLARI

Balık Avı Günü Gelip Çatar

Balık avı günü heyecan içinde buluşma yerine gidilip tekneye binilir. Tekneye bindiklerinde merak ettikleri şey büyük balık avının nasıl yapılacağıdır. Çünkü daha önceden hiç büyük balık avında bulunmadıkları için ancak videolarda gördükleri kadarını biliyorlardır. Görüp izlemek başka şeydir. Sonra o gördüklerini uygulamak ayrı bir şeydir. Çünkü el yapmadıkça olanı kavramak ve tecrübe edinmek mümkün değildir. Deneyimli birisi yaparken çok kolay görünen her şey, deneyimsiz birisi yaparken çok zor görünür. Bunun sebebi deneyim farkıdır. Beyin elin yaptıklarını algılar ve onu tecrübe hanesine bilgi olarak işler. Her tekrarlanan deneyim bilginin ve el becerisinin artmasını sağlar. El becerisi arttıkça kişi kendi yetenekleri doğrultusunda kabiliyet geliştirmeye başlar. Bu aşamada kendi stili oluşmaya başlar. Böylece ustalaşır.

AKSAM SUYUNDA BUYUK BALIK AVININ AVANTAJLARI

Yem Balığı Avıyla Öğrenme Süreci Başlar

Yem balığı avı için 7 cm rapaladan oluşan takımlarla yüzey sırtısı çekerek Palamut, Yazılı Orkinos, Tombik gibi balıkların avını yaparız. Bu avı yaparken insanların çıkrık makineli oltanın kullanımını öğrenmesini sağlamaya çalışırız. Büyük balık avını bu olta ile yapacağımızdan, katılımcılar ne kadar çok şey öğrenirlerse o kadar hazır olurlar. Çıkrık makine kullanımında en önemli konu kaloma kullanımıdır. Kaloma kullanım mantığını ne kadar iyi öğrenirlerse büyük balıkla mücadele o kadar kolay olur. Kaloma kullanımındaki bir hata balığın kaçırılması ve/veya oltalarında zarar görmesi ile sonuçlanır. Daha ileri hatalarda katılımcı da zarar görebilir. Bu yüzden bu eğitim süreci hayati anlamada zorunludur.

AKSAM SUYUNDA BUYUK BALIK AVININ AVANTAJLARI

Büyük Balıkta Akşam Suyunun Avantajı

Yem balığının verimli geçtiği her akşam suyu, büyük balık avı için en verimli zaman dilimidir. Neden? Sabah ve akşam suyu balığın beslenme zamanıdır. Sabah suyu, gün doğumundan yarım saat önce ve gün doğumundan 1,5 saat sonrası balığın kıyılarda en yoğun bulunduğu ve beslendiği zaman dilimidir. Bu zaman diliminden sonra balıklar beslenme aktivitesini tamamlayıp kıyıdan derin suya doğru çekilirler.

AKSAM SUYUNDA BUYUK BALIK AVININ AVANTAJLARI

Akşam suyu, gün batımından 1,5 saat önce başlar ve gün batımından 1 saat sonrasında havanın kararmasıyla biter. Ama bu zaman diliminden sonra gece balıklarının avlanma zamanı başlar. Örneğin dönüş yolunda Barakuda avı da yapmak mümkündür. Sabah ve akşam suyunu bir başka şekilde anlatmak gerekirse; sabah suyunda, saatlerin ilerlemesi ile balık zamanından hızlıca çıkılır. Akşam suyunda ise, güneşin alçalması ile başlar ve hava kararana kadar devam eder. Sabah suyuna göre akşam suyunda büyük balık avı yapmak için daha uzun zaman vardır. Bu yüzden akşam suyu daha avantajlıdır.

AKSAM SUYUNDA BUYUK BALIK AVININ AVANTAJLARI

Sabah suyunun bir dezavantajı sabah suyunun en verimli zamanının yem balığı avıyla geçmesidir. Neyse ki büyük balık avını derin sularda yaptığımız için bu durumu dezavantaj olmaktan çıkarmak mümkündür. Bu da büyük balık avı yapmanın avantajıdır.

AKSAM SUYUNDA BUYUK BALIK AVININ AVANTAJLARI

Akşam suyunda yem balığı erkenden avlandığında, büyük balık avı için daha uzun zaman kalır. Ama yem balığı avında zorlanılırsa akşam suyunun avantajı azalır. Büyük balık için kısa bir zaman kalır. Hava kararmaya başlayacağı için büyük balık avını dönüş yolu üzerindeki meralarda yapmaya çalışmak gerekir. Aynı şekilde büyük balıklar da kıyılara yanaşmaya başladığı için av yapma şansı artar. Hava kararmaya yakın açıklarda balık aramak çok doğru değildir. Çünkü büyük balıklar beslenmek ve geceyi geçirmek için kıyılara yönelirler. Bu şekilde dönüş yolunda büyük balık avı yapmak kolaylaşır. Akşam suyunda en verimli zaman da havanın kararmaya başladığı son 30 dakikadır.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/oZlb1MwdQac

Akşam Suyunda Büyük Balık Avının Avantajları

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.