ZIPKINLA TROFE SINARIT AVI

Zıpkınla Trofe Sinarit Avı

Bugün sabah erkenden kalkıp zıpkınla balık avı yapmak için tekneye binerek Adrasan sahilinden açıldım. Koyun sol tarafına doğru ilerlerken yüzey sırtısı yapmaya başladım. Hava ve deniz çok güzeldi. Koyun ortalarına geldiğimde güneş henüz doğmaya başlamıştı. Gün doğumu fotoğrafları çekmek için zaman çok uygundu. Gün çok keyifli başlamıştı. Aklımda balık avından çok güzel bir dalış günü geçirmek vardı.

Güzel bir koyda tekneyi demirleyerek dalış elbisemi giyip kendimi Akdeniz’in serin sularına bıraktım. İlk iş teknenin çapasını kontrol etmekti. Sonra kıyıya yöneldim. Kefallerin peşinde dolaşırken biraz kendimi deniz ortamına alıştırmaya çalıştım. Kefal sürüsü tam düşündüğüm gibi kalabalıktı. İçlerinde 2 Kg üstü Kefaller de vardı. Ufak bir kefal avladıktan sonra, daha açık suya doğru kaymaya başladım.

Açık suda önce bir deneme dalışı yaparak kulakların açılma hızına baktım. Dalış elbisesini giyerken burnuma çektiğim deniz suyu kulaklarımın daha kolay açılmasını sağlamaya başlamıştı. Artık biraz daha derinlere doğru kayabilirdim. 14 -15 m derine yaptığım ilk dalışta, etrafta çok fazla talaş içinde ufak balık vardı. Bu beni daha dikkatli olmaya itmişti. Bu vesileyle bana doğru hızla yaklaşmakta olan trofe Sinariti fark etmem kolay oldu. Hemen balığa kilitlendim. Gözümü kırpmadan gelişini bekledim. Oldukça hızlı bir şekilde yaklaştı. Menzile girdikten sonra dönüş yaparken atışımı yaptım. Sinariti çok iyi yerinden vurduğumu çok net şekilde gördüm. Balık dönüp hızla uzaklaşırken, makaradan ipi kolayca alması için hiç müdahalede bulunmadım. 20 -23 m de bir taşa yöneldi. Yukarı çıkmaya başladığımda ipi biraz sıkılayarak sabitlemeye başladım. Önce taşa girdiğini düşündüm. Bir süre sonra balığın parlamasını gördüm. Taşın yanındaydı. Yukarıda beklerken, ipi çekerek balığı taşın yanına doğru yaklaştırdım. Tam taşın üstüne geldiğimde, biraz zorlayarak balığın taşın yanından çıkmasını sağladım. Böylece oraya dalmak zorunda kalmadım. Yukarıda ipi sabitleyecek bir şamandıra olmadığından, taşa dalmak balığın daha fazla dalarak uzaklaşmasına sebep olabilirdi. Taştan ayrılan balığı yukarı çekmek hiç zor olmadı.

Bir önceki yazımız olan BALIGI TUKETME SORUNU VE COZUM YOLLARI başlıklı makalemizde Balığı Tüketme Sorunu ve Çözüm Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR, ZIPKINLA BALIK AVI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

ZIPKINLA TROFE SINARIT AVI için 2 cevap

 1. Osman Murat Erten der ki:

  Nefesinize sağlık Menderes bey. Harika bir av olmuş. Kurban bayramında ailem ile oradayım. Tanışmak, beraber balık tutmak, belkide zıpkınla balık avlamak nasip olur umarım. Tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Balık avı turlarının yoğunluğundan dolayı pek fazla zıpkınla balık avına çıkmaya fırsat olmuyor. Umarım balık avına çıkmak kısmet olur. Tavsiyem, balık avı turu düşünüyorsanız önceden bize cep telefonundan mesaj atarak rezervasyon yaptırmanızdır. Yoksa boş yer bulmak konusunda ciddi sıkıntı yaşayabilirsiniz. Size Adrasan’da iyi tatiller dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir