YILLARIN OZLEMINE SON VEREN AKYA AVI


Yılların Özlemine Son Veren 28 Kg Akya Avı –

Bir insan düşünün yıllarca ufak balık avı yaptıktan sonra büyük balık avlamak istesin ve geçen yıllara rağmen bu mümkün olmasın. Aslında istediği balıktan çok, balık oltaya takılmasından sonra verilecek olan zorlu mücadele. Bu büyük mücadelenin keyfini yaşamak için gitmediği yer kalmasın. Ama nedense geçen uzun yıllara rağmen, kısmet yüzüne gülmemiş olsun. Son iki yıldır, Adrasanda yapmakta olduğumuz balık avlarını web sitemizden takip ederek, Adrasanda balık tutma hayalleri kurmaya başlamış. Sonunda arkadaşları ile bir organizasyon yaparak Adrasanın yolunu tutmuşlar.

Saat 16.00 da Adrasan Sahilinden denize açıldık. Balık avı Palamut için yüzey sırtısı çekerek başladı. Sahilden çok açılmadan kuvvetli bir asılma oldu. Hemen tekneyi durdurup çektiğimizde, oltada Kılavuz Balığı vardı. Kılavuz Balığını denize geri bırakıp avımıza devam ettik. Yarasalı Mağara açıklarında ilk palamut oltaya atladı. Saat 17.30 Palamut avından vazgeçip Akya avına geçmeye karar verdik.

Akya oltaları hazır olunca, Pırasalı Adanın boğaz kısmında bir kaç tur attık. Sonra yönümüzü Koya çevirip ağır yolla ilerlemeye devam ettik. Sırayla; Yarasalı Mağara, Gemliyik Koyu ve Tuzla Adaları geçildi. Tuzla Adalarını geçip Akseki Koyuna girmek üzereyken, kaloma hızla boşalmaya başladı. Çekiş hızına bakılırsa, balık büyüktü. Hemen teknenin yönünü açık denize çevirerek ağır yolla ilerlemeye devam ettik. Yirmi dakika boyunca, tekne ilerlemesini sürdürürken balıkla olan mücadele de devam etti. Yirmi dakika sonra tekneyi durdurup balıkla olan mücadeleye devam ettik. Balık bir ara kolayca gelmeye başlayınca, geliyor umuduna kapıldık. Fakat hemen ardından canlanarak basmaya başladı. Anlaşılan şoktan çıkması uzun sürmüştü ve yeni mücadeleye başlıyordu. Her seferinde balık bizi biraz daha şaşırtacak güçle basmaya başladı. Bir ara 30 m suyuna takıldık kaldık. Balık 30 m suyuna kadar yükseltmemize izin verip, 30 m suyuna gelince basmaya başlıyordu. Bu 7 – 8 tur devam etti. Sonunda teknenin altında devasa bir Akya gözüktü. Bu 28 Kg Akya avı ile arkadaşın yıllar süren Akya avı özlemi son bulmuş oldu.

Bir önceki yazımız olan ZIPKINLA TROFE SINARIT AVI başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Balık Avı ve Balık Avı Turları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir