YEDI SENE SUREN AKYA AVI HASRETI SON BULDU

Ufak balık avına doyan ve artık büyük balık avı yapmak isteyen arkadaşımız büyük balık avı için pek çok yerde balık avı turlarına katılmıştı. Bizim yoğunluğumuzdan dolayı bir türlü bizden rezervasyon alıp tura çıkamayınca, Adrasan’da balıkçı arkadaşlarla birçok tura çıkmıştı. Ama büyük balık avı yapmak bir türlü kısmet olmamıştı.

Bu sene bizi aradığında kısmet o ya, boş günler bulmak kısmet oldu. İki yarım gün rezervasyonu yaptırdı. İlk tura oğlu ile geldi. Bu turda birkaç tane 2 -3 Kg Yazılı Orkinos avı ve Lambuka avı yaptık. Yazılı Orkinoslar yumurtalı olduğu için, Lambukalar küçük ve tercih edilmediği için geri saldık. Yemlik balık avı mümkün olmayınca büyük balık avı için dip rapalası çektik.

İkinci tura eşiyle geldi. O turda da avladığımız Yazılı Orkinosları geri saldık. Avladığımız yemlik balığı da Balon Balıkları yedi. İki yarım günlük turun sonunda büyük balık avı yine kısmet olmadı. Murat bey “abi boş günün varsa, önümüzdeki günlerde seninle bir tam günlük tur yapalım” dedi. Bir gün sonra tam gün boşluk vardı. O güne rezervasyon yaptık.

Sabah erkenden denize açıldık. Koy içinde biraz ufak da olsa yemlik balıklar vardı. Biraz daha büyük yumurtalı balık kullanmaktansa, biraz daha ufak yemlik balık kullanmanın daha uygun olacağını düşünerek, üç tane yemlik avladıktan sonra Pırasalı Ada istikametine gittik.

Pırasalı Adanın açığında Akya oltasını hazırladık. Oltayı mavi derinliklere bırakarak Akya avına başladık. Oltada ilk hareketlenme Pırasalı Adanın boğaz kısmında oldu. Oltada belli Balon Balığı vardı. Oltayı çekip Balon balığını geri saldık. Akya oltasındaki yemi tazeledik. Yarasa mağarasının açığında kaloma gerilmeye başladı. Yemi kontrol için oltayı çekerken kaloma akmaya başladı. Oltayı çektiğimizde oltada 4 Kg üstü bir Yazılı Orkinos vardı. Hiç düşünmeden o balığı da geri saldık.

“Allah’ın hakkı üçtür” diyerek son yemi oltaya taktık. Olta mavi derinliklerdeki yerini aldığında son umudumuzdu. Çok geçmeden kaloma şiddetle boşaldı. Yedi yıldır beklenen Akya oltadaydı. “Bu gelen Akya” dediğimde arkadaşın sevincine diyecek yoktu. 15 dakikalık mücadeleden sonra Akya teknedeydi. Artık hasret bitmişti.

Bir önceki yazımız olan AKYA AVLAMAYI UMDUK DEV BALON BALIGI CEKTIK başlıklı makalemizde Akya Avlamayı Umduk Dev Balon Balığı Çektik, Akya Oltasıyla Balon Balığı Avı ve Antalya Balık Avı Turu hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir