YAZILI ORKINOS AVI SEVINCINI HEP BERABER YASADILAR

debug=

Balık avı turu, tur şekli; yemli dip oltası ile Akya avı ve Yazılı Orkinos avı.

Bugün sabah erkenden Adrasan Sahilinde buluşarak, Akya avı için denize açıldık. 7 cm yüzey rapalalarıyla Akya avı için yemlik Palamut’a sırtı çekmeye başladık. Adrasan Koyu içinde dolaşırken önce, benim oltanın kaloması boşalmaya başladı. Tekneyi durdurup oltaları çekmeye başladığımızda aklıma, “burada Palamut çekiyorsak, mutlaka trofe Akya da olmalı” düşüncesi geçti. Ben oltayı çekerken, diğer arkadaşlar “bize de geldi” diyordu. Oltaları çektiğimizde, bende tüylü Palamut çaparisi ve rapala olduğu için iki tane yemlik Palamut gelmişti. Diğer arkadaşların rapalalarında da birer Palamut vardı. Bir anda teknede dört tane yemlik Palamut olmuştu. Artık, Sulu Ada istikametine hızla gidebilirdik.

Sulu Adaya giderken, “Lambuka dönemi başlamış olmayı” diye düşünüyordum. Bu düşünceler aklımda dolaşırken, arkadaşlara geçmiş avlardan örnekler anlatıyordum. Bir Lambuka avında sırtı çekerken, arkadaşlardan biri, şaşkınlık ve sevinçle “arkamızda bir balık suyun yüzüne atlayıp duruyor” dediğinde, hemen tekneyi durdurup, “oltalarınızı çekin, o suyun yüzüne atlayıp duran balık sizin oltaya takıldığından, kurtulmak amacıyla suyun yüzüne atlayıp duruyor” demiştim. Bu konuşmanın üzerinden beş dakika geçmeden, kalomalar boşalmaya başladı. Kaloma sesinden hemen sonra, arkadaşlar “teknenin arkasında atlayan balıklar var”demeye başlamıştı. Bu Lambuka‘ların oltalarımıza takıldığını gösteriyordu. Tekneyi durdurup Lambuka’ları çekmeye başladığımızda, Lambukalar atlayıp zıplamaya devam ederek, tekneye doğru yaklaşıyorlardı. Lambukalar teknenin yanına geldiğinde, altımız Lambuka sürüsü ile dolmuştu. Lambuka sürüsünün altımızda dönüp durması, çok güzel bir görüntü oluşturuyordu. Deniz çok berrak olduğundan, Lambuka’ların hareketleri çok rahat izlenebiliyordu.

Lambukalardan sonra, Sulu Ada etrafında dolaşırken, bir tane de 1 kg Tombik avladık. Tombik avından sonra, Sulu Adanın açığına doğru çıkarak, Akya avı için, Palamut’u yem yaptığımız, yemli dip oltalarını hazırlamaya başladık. Yemli dip oltaları hazır olduğunda, oltaları denize bırakarak, Sulu Adaya doğru yaklaşmaya başladık. Sulu Adanın boğaz tarafına doğru yönelmeye başladığımızda, kalomalardan biri hızla boşalmaya başladı. Hemen tekneyi durdurarak oltaları çekmeye başladık. Kalomanın boşaldığı takım, başlarda çok çekerken, çekmeye başladığımızda, gevşemiş ve rahat gelmeye başlamıştı. “Ne oldu” diye düşünürken, toplamaya çalıştığımız diğer takımın kaloması, şiddetle boşalmaya başladı. Kalomanın boşalma şiddetine ve kamışdaki eğilmeye bakınca, “bu kesin Akya” dedim. Hemen Akya alarmı verdik. Akya’yı çekerken Ali beyin bir takım tereddütleri olunca, Ali beyin yorulmasını bekleyip, oltayı ben aldım. Beş dakika kadar, Akya’yı ben çektim. Akya’nın yeterince yükseldiğine kanaat getirince, oltayı sıradaki arkadaşa verdim. Sıra ile herkes oltayı çekmeye başlamıştı. Akya zaman zaman oldukça sert basışlar yaparak dalmaya çalışıyordu. Güney rüzgarı ve oluşturduğu dalga bizi Sulu Adadan Adrasan istikametine doğru ittiğinden, derinliğimiz arttığı gibi, Sulu Adanın etrafındaki taşlardan da uzaklaşıyorduk. Bir ara, arkadaşların çok zorlandığını görünce, oltayı tekrar istedim. Daha ilk asıldığımda, oltanın dibe takılmış olduğunu anlayarak, Akya’yı taştan kurtarma operasyonuna başladık. Akya, ne yapıt edip, misinayı sıkıştırabileceği bir büyük taş bulmuş ve oraya kadar da dalmıştı. On dakika süren kurtarma çabaları netice vermeyince, kancaların 2 – 3 m üstünden 0,90 misina, taşlara sürte sürte koptu. Kaçırdığımız bu Akya ile, 2012 senesinde kaçırdığımız büyük balık sayısı, 20 küsur oldu.

Akya’yı kaçırdıktan sonra, yüzey takımlarını denize bırakarak, Adrasan yönünde dönüşe başladık. Hurmaya yanaşırken, Ali beyin kaloma hızla boşalmaya başladı. Hemen oltaları toplayıp, Ali beyin Yazılı Orkinos avını, videoya almaya başladık. 3,5 kg civarı bir Yazılı Orkinos Avlamıştık. Kaçan Akya’dan sonra, arkadaşlar 3,5 kg Yazılı Orkinos’a şükretmeye başlamışlardı. Hayatlarının en büyük balığını kaçırdıktan sonra, bir başka en büyük balığını tekneye almışlardı. Yazılı Orkinos’ların video ve resimleri çekildikten sonra, yüzey rapalalarını denize bırakarak, yolumuza devam ettik. Hacivat Burnunu geçtikten bir süre sonra, Ali beyin kaloma yine hızla boşalmaya başladı. Bu da, büyük bir Yazılı Orkinosa benziyordu. Ali bey sakin bir şekilde bu balığı da çekti. Bu Yazılı Orkinos da 3 kg civarı bir balıktı. Teknede keyifler iyice yerine gelmişti. Ben sık sık hatırlatmasam, kaçan Akya’yı bile unutmaya başlamıştık.


 

 

Bir önceki yazımız olan Likya Yolu başlıklı makalemizde Adrasan, Adrasan Çevresindeki Adalar ve Adrasan Cevresindeki Tarihi Mekanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YAZILI ORKINOS AVI SEVINCINI HEP BERABER YASADILAR için 2 cevap

 1. Batur Özdemir der ki:

  Hersey cok güzeldi. Cok teşekkürler…
  Ama bir kuzu tutmadan bu isin pesini bırakmayacağız:)
  Tekrar görüşmek üzere…

  Batur Özdemir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir