YALNIZ CIKTIGIM BALIK AVINDAN AKYA İLE DONDUM

Akya Avı Videosu 

Akya avına, nadiren yalnız çıkma fırsatım olur. Akya avına gitmem aslında balık avı yapmaktan çok, denizden uzak kalmamak içindir. Denizde olmak, çok güzel. Benim için suyun altında olmak daha makbul, ama bunu yapamadığım zamanlarda, üzerinde olmakta, güzel oluyor. Bu güzelliği birde, büyük bir Akya avı ile süsleyince tadına doyum olmuyor. Olta ile avladığım Akya’yı, dalarken suyun altında gördüğümde, oltayla avlamış kadar mutlu oluyorum. Denizdeki yaşam, benim için bir hayat biçimi. Her zaman, denizde ve denizin altında olmayı hayal etmişimdir.

O gün, balık avı turu yoktu. Fırsattan istifade, “değişik bir şey yapayım” diyerek, kendimi Akya avı turuna çıkardım. Bir yandan da kendime “bak, herkes senin kadar şanslı değil. Senin teknen var. Türkiye’de, denizin ve balığın en güzel olduğu yerde oturuyorsun, hadi durma denize açıl, balık avla” dedim. Saat 16.00 sularıydı. Tam Akya ve diğer büyük balıkların kıyıya yanaştığı saatlerdi.

Adrasan Sahilinde açılmaya başladığımda, güneş parıl parıl parlarken, sahilde insanlar güneşlenip, denize giriyordu. Palamut için oltaları denize bıraktım. 2 – 3 Palamut avı yapınca, Akya avı için, Akya oltasını hazırlayıp, mavi suların derinliklerine bıraktım. Güneş, dağların arkasında yeni yeni kaybolmaya başlamıştı. Gökyüzünde pamukçukları andıran bulutlar kızıla boyanmış, olağan üstü bir manzara oluşmuştu. Bu muhteşem manzarada, “Akya avının tadına da doyum olmaz” diye düşünürken, kalomanın sesi ile düşüncelerimden sıyrılarak, Akya avının gerçekliğiyle yüzleştim.

Akya avı yaptığımız yerler genellikle kayalık olduğundan, Akya oltaya vurduğunda, hemen kayalardan uzaklaşmak, Akya avını sağlıklı bir şekilde sonuçlandırmak için önemlidir. Akya avını yaptığımız taşlık bölgeden uzaklaşma şansımız olmazsa, Akya avın ilerleyen aşamasında, Akya şoktan çıkınca, hızla basarak dipteki kayalıklara, oltanın kurşunlarını takabiliyor. Bunun sebebi, Akya’lar oltaya takıldıklarında, daireler çizerek dip zemine yaklaşmaya çalışırlar. Dibe ulaştıklarında, kendilerini güvende hissederek sakinleşirler. Ama, bu dönüşler esnasında, takımın bedenini taşlara takabilirler. Beden taşa takıldığında, Akya asılır ve kurşunlar da kendine, taşta güzel bir yer bulur. Olta dipte bu şekilde sabitlenince, Akya’ya gün doğar. Daha ilk kafa darbesi vurduğunda, kancadan sonraki 12 cm içinde, ne güçte olursa olsun, misina, ip misina, çelik tel veya her ne varsa, kopar. Biz Akya oltasının bu kısmında, en az 90 – 140 Kg çekeri olan, iki tane ip misina kullanırız. Bir Akya oltasındaki, iki adet üçlü kancanın bağlı olduğu iplerin toplam çekeri 280 Kg dır. Genellikle, kancaların ikisi de, mücadele esnasında Akya’nın, ağız ve çevresine geçmiş olur. Bu durumda bile Akya, oltayı dipte kayalara taktığında, mesafe kısaldığı için, hemen koparır. Akya’nın böylesine darbe vurabilme gücünün olduğunu, göz önünde bulundurduğumuz da, Akya avı yaparken kalomanın ne kadar önemli bir işlevi olduğunu ortaya çıkmaktadır. Kalomayı her zaman, avınızın uyguladığı şiddete göre, değişken olarak (Aktif Kaloma Mantığı), ayarlayın. Avlanan balık büyüdükçe, aktif kaloma mantığının önemi, daha fazla ortaya çıkar.

Akya avımı sonuçlandırdığımda, artık hava karamaya yüz tutmuştu. Hafif ışıktan istifade ile Akya avı videosunu çektim. Yalnız olunca, Akya avı videosu çekmek gerçekten zor oluyor. Hava karardığı ve tekne hafifte olsa sallandığı için, Akya avı videosunun kalitesi ister istemez düşüyor. Şartların böyle olmasından dolayı, Akya avı videosu çekimini kısa kesip, kıyının yolunu tuttum.


 

Bir önceki yazımız olan BALIK AVI TURU OLMAYINCA BALIK AVLAMAYA YALNIZ CIKTIM başlıklı makalemizde Akya Avı, Akya Avı Hayali ve Akya Avı Resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI HİKAYELERİ, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir