TUT BIRAK YONTEMI

Tut Birak Yöntemi Videosu –

Çok bereketli bir günün başlangıcında ilk yarım saate Palamutları avladıktan sonra, Akya avı için yemli dip sırtısına başladık. On dakika içinde ilk Akya kalomayı boşaltmaya başlamıştı. Akya‘yı tekneye aldığımızda, saat 09.30 ‘u gösteriyordu. Oltamıza takılan hangi balık olursa olsun geri bırakmak üzere balık avına devam etmeye karar verdik.

TUT BIRAK YÖNTEMİNE uygulamak için ikinci Akya avına başladık. Akya oltasını hazırlayıp denize bıraktık. Az önce Akya avını yaptığımız rotaya benzer bir rota izleyerek, 40 -60 m suyunda dolaşmaya başladık. Hava çok güzeldi. Teknede çok güzel bir Akya  vardı. Büyük balık avını yapmış olmanın tatminiyle balık avına devam etmenin nasıl bir duygu olduğunu anlatmak çok mümkün değildir. Ancak yaşamak gerekir.

Akya oltasını mavi derinliklere bırakalı on beş dakika henüz olmuştu ki, ikinci Akya oltanın kalomasını şiddetle boşaltmaya başlamıştı. Keyifle ikinci Akya avının mücadelesine başladık. Bir önceki Akya avında yorulduğumuz için şimdi yorgunluğu çıkmaya başlamıştı. Ama olsun böyle yorgunluğa can kurban. 20 dakikalık mücadeleden sonra, Akya aşağıda gözükmeye başladı. Aşağıda geniş daireler çizerek geliyordu. Suyun altındaki kurşuni parıltısı insanı mest ediyordu. Akya teknenin yanına geldiğinde, hemen kancaları çıkararak tut bırak yöntemine uygun olarak bırakılacak hale gelmişti.  İkinci Akya’nın videosunu çekerken geri bırakarak, TUT BIRAK YÖNTEMİ’ne güzel bir örnek olmasını istedik.

Umarım, 2013 senesinde bıraktığımız bu Akyalar çoğalmış olarak geri dönecekler. 2013 senesinde daha çok Akya’yı tut bırak yöntemine uygun bir şekilde bırakmak kısmet olur. Akya, bırakma alışkanlığını insanlara ne kadar fazla kazandıra bilirsek, o kadar çok bu balıktan yakalama ve bu şekilde balık avı turizmini geliştirme şansımız olur.

Gelecek yıllarda, büyük balık avı turizminin ülke turizmine büyük gelirler kazandıracağını umut etmekteyim. Tabi balığımızı koruyarak arttırmak koşuluyla…


 

 

Bir önceki yazımız olan INSANLAR PALAMUT AVINA KITLENMISKEN BIZ AKYA BOLLUGU YASIYORDUK başlıklı makalemizde Akya Avı, Akya Avı Hayali ve Akya Avı Teknikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HİKAYELERİ, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir