TURKIYE REKORU AKYA AVI ICIN HAZIRLIK CALISMALARINI BU SEKILDE YAPTIK

Türkiye Rekoru Akya Avı İçin Hazırlık Çalışmalarını Bu Şekilde Yaptık :

[nivo source=”current-post” speed=300 pause=3000]

Balık avı turu, tur şekli; yüzey rapalası ile Yazılı Orkinos avı.

Saat 15.30 da İlhan ile Adrasan Sahilinde bulup denize açıldık. Amaç, geçen senede olduğu gibi Palamut’u yem olarak kullanacağımız yemli dip oltası ile Akya avıydı. Adrasan Sahilinden 300 m açılıp yemlik Palamut avı için yüzey sırtısı çekmeye başladık. Yönümüz Sulu Adaydı. Güneyden sert bir rüzgar esiyordu. Bir haftadır öğlen saatlerinde başlayan güney rüzgarı, akşam saat 17.00 ye kadar etkili oluyor.

Birkaç senedir yemlik Palamut’u koy içinde avladığımızdan, önce Adrasan Koyu çıkışına paralel olarak yemlik Palamut avı için yüzey oltası çektik. Koyda yemlik Palamut avı yapamayınca, Adrasan Koyundan ayrılarak Sulu Ada istikametinde ilerlemeye başladık. Hacivat Burnu civarında, oltalarımıza birkaç vuruş olmasına rağmen yemlik Palamut alamadan Sulu Adaya kadar gittik.

Sulu Adaya geçerken güney rüzgarı, güney batı yönüne dönmeye başlamasına rağmen oldukça sert esiyordu. Sulu Adaya boğaz tarafından girdik. Boğazı geçmiş top taşa doğru ilerliyordum ki, İlhanın oltasının kaloması hızla boşalmaya başladı. Tekneyi durdurup oltaları sarmaya başladık. O zamana kadar boş olan oltalarımız hareketlenince, keyfimiz yerine gelmişti. İlhan on dakikalık bir uğraştan sonra oltayı çektiğinde, 3 kg civarı bir Yazılı Orkinos avladığımızı gördük. İlk balığı çekmenin keyfiyle oltalarımızı denize bırakarak ava devam ettik.

Etrafta müthiş balık oynakları vardı. İlhan oltasını henüz bırakmıştı. Bende diğer oltaları bırakmaya hazırlanıyordum, İlhanın oltasının kaloması yeniden hızla boşalmaya başladı. Tekneyi durdurup, kalomamızı boşaltmakta ısrarcı olan Yazılı Orkinosu çekmeye başladık. 5 – 10 dakikalık uğraştan sonra aynı boy Yazılı Orkinosu tekneye almıştık. İlhan oltasını yeniden denize bırakırken ben de yüzey rapalalarını çıkararak, kurşun kullanmadan bir dip rapalasıoltama takıp, denize bıraktım. On dakika geçmeden, bu sefer benim dip rapalası ile bir Yazılı Orkinos daha aldık. Balıkları üçlemiştik. Zaman geç olmaya başladığından Sulu Adadan ayrılarak, Adrasan Koyuna doğru dönüşe geçtik.

İlhan ve Özge Toprak‘ın ilk katıldıkları balık avı link’i: http://www.adrasanbalik.com/ilhan-toprak-ozge-haksal/.html

Türkiye Rekoru Akya Avı İçin Hazırlık Çalışmalarını Bu Şekilde Yaptık


 

 

Bir önceki yazımız olan KESAT GECEN GUNDE LAMBUKA AVIYLA SEVINDIK başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Antalya Balık Avı ve Balık Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir