TEKNEYE KADAR KOLAYCA GELEN BUYUK BALIKLAR SON ANDA MUCADELEYE BASLAR

debug=

Balık avı turu, tur şekli; yüzey rapalasıyla Yazılı Orkinos avı.

Bu balık avı turu, öğleden sonrası turuydu. Saat 15.30 da Adrasan Koyunda buluşup tekneye bindik. Armağan, bu balık avı turuna babası ile beraber katılmıştı. Adrasan Sahilinden 300 m açıldıktan sonra, yemlik Palamut için yüzey rapalalarından oluşan oltalarımızı denize bıraktık. Yüzey rapalalarını, yüzeyin 1 – 3 m altından gelerek, Palamutları cezp etmeye çalışırken, biz koyu bir sohbete dalmıştık.

Adrasan Fenerini geçip, Hacivat burnuna doğru ilerlemeye başladığımızda, çevremizde kısmi de olsa, Palamut oynakları vardı. Palamut oynaklarının yakınından, bazen ortasından geçerek Palamut avı yapmaya çalışıyorduk. Arada bir durup oltaları çekerek kontrol edip yeniden salarak, Sulu Adaya doğru yolumuza devam ediyorduk. Hurmayı geçmiş, kıyıdan açılmaya başlayarak, Sulu Adaya doğru yönümüzü verdik.

Hurma ile Sulu Ada arasına geldiğimizde derinlik, 70 -80 m yi bulmuştu. Birden Fevzi beyin kaloma, hızla boşalmaya başladı. Fevzi beyden oltasını yavaş yavaş sarmasını, kaloma ayarına kat’iyen dokunmamasını ve hiç boşluk vermemesini istedim. Armağan ile oltalarımızı hızla toplamaya başlamıştık. Biz, bir an evvel oltalarımızı sudan çıkararak, Fevzi beye yardım edebilir pozisyona gelmeye çalışıyorduk. Fevzi bey, sakin bir şekilde oltayı sararak, balığı tekneye yaklaştırmaya çalışırken, Yazılı Orkinos olduğunu düşündüğümüz balık, tekneye doğru yüzüyordu. Eğer, balık küçük değilse ki, ilk anda çok sert bastığı için, küçük bir balık olma ihtimali yoktu. Yazılı Orkinos’un tekneye doğru yüzmesinin atlatıcı bir durum olduğunu fark ettim ve Fevzi bey Yazılı Orkinos’u tekneye yaklaştırdığı an, oltayı ondan istedim. Oltayı aldığımda, Yazılı Orkinos su üstü yaptığından, balığı çok net bir şekilde görebildim. Balık 3 kg civarı bir Yazılı Orkinos’tu. Daha önceki tecrübelerimden balığın tekne yanında mücadele edeceğini bildiğimden, çok tedbirli bir şekilde Yazılı Orkinos’u yoracak şekilde, teknenin etrafında dönmesine izin verdim. Bunu yapmayıp, tekneye almaya kalksam, bir fırsatını bekleyip, en ufak boşluk olduğunda, hızla basarak kendini kurtarmayı deneyecekti. Yazılı Orkinos bütün ihtişamıyla, teknenin etrafında, saat yelkovanının döndüğü istikamette dönüyor, bazen de kısa mesafeli dalmayı deniyor, misina biraz gerilince, tekrar yüzeye geliyor ve tekrar dönmeye devam ediyordu. Bu şekilde, 5 -10 dakika kadar mücadeleden sonra Yazılı Orkinos yorulmaya başladığında, bu sefer saatin yelkovanının tersi yönde dönmeye başlamıştı. Bu bize, balığın verdiği yoruldum işaretiydi. Artık, kısa mesafeli dalış denemelerinden de vazgeçmeye başlamıştı. Çıkrık makinenin kalomasını gevşeterek, kamış oltayı Armağan’a verdim. Takımı çekmeye başladım. Yazılı Orkinos teknenin yanına geldiğinde, kuyruğundan tutarak tekneye almaya çalıştığımda, ilk birkaç denemede elimden kurtulmayı başarmasına karşılık, dördüncü denemede balığa hakim olarak tekneye aldım ve kovaya baş aşağı gelecek şekilde koydum.

Tekneye almayı başardığımız Yazılı Orkinos 3,5 kg dı. Fevzi bey, bu Yazılı Orkinos avıyla, Türkiye denizlerinde avladığı en büyük balık avını yapmıştı. Teknede büyük bir sevinç vardı. Hemen fotoğraf makinesini çıkararak, önce video sonra, balık avının fotoğraflarını çektik.


 

 

Bir önceki yazımız olan DIP RAPALASIYLA LAGOS AVI başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Balık Avı ve Balık Avı Hikayeleri – Lagos Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir