TEKNEDE OLTA ILE TRANCA AVI VIDEOSU

TRANÇA AVI VİDEOSU

Balık avı tur sezonu büyük balık avı açısından çok bereketli geçiyordu. Son günlerde her türlü balık avı yapıyorduk. Senelerdir hayalini kurduğumuz Fangri ve Trança gibi avlanması çok zor olan balıkların avlarını yapıyoruz. Bu durum amatör balıkçılık ve balık avı turlarımız açısından çok sevindiricidir. Böylesine değerli balıklar balık avı turlarında avlanmaya devam ederse, olayın boyutu değişir. Bu şekilde insanlar balık avında büyüklük yerine, daha değerli balıkların avına ilgisi artacaktır. Bu da balık avı turlarının kalitesinin yükselmesini sağlayacaktır.

Trança avını yaptığımız tur, sabah erkenden Adrasan Sahilinde tekneye binerek kıyıdan açılmamızla başladı. Her zaman yaptığımız gibi önce yemlik Palamut için yüzey sırtısı çektik. Yemlik balık avı bereketli geçince, hemen Palamut’u yem yaptığımız Akya oltasını hazırlayarak yemli dip sırtısı çekmeye başladık. Amaç, bu av yöntemine en fazla gelme ihtimali olan Akya avıydı. Akya avı yapma umuduyla başladığımız balık avımızda büyük bir sürpriz oldu.

İki olta da denizde olduğu halde teknenin rölanti hızında dip sırtısı çekerken, kaloma şiddetle boşalmaya başladı. Kalomanın akışına bakılacak olursa Akya oltadaydı. “Akya avı yapıyoruz” diye on dakika kadar mücadele ettikten sonra, balığın davranışlarında değişiklikler olmaya başlayınca, avladığımız balığın Akya olmadığını anladık. Balık, Akya değilse Sinarit miydi? Balık yükselmeye başladığından merakımızı giderme şansımız olacaktı. Trança teknenin yanına geldiğinde, Sinarit düşüncesi de boş çıkmıştı. Mercan Familyasından bir balık avı yapmıştık. Ama neydi? Trança olma ihtimali vardı. Belki de mercanlardan birinin büyüğü müydü? Her ne olursa olsun, çok değerli 6 Kg bir balık avı yapmıştık.

Tur dönüşü internette araştırınca, avladığımız balığın Trança olduğunu öğrendik. İlk Trança avımızı böylece, yemli Akya oltası ile yapmış olduk.


 

 

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI VİDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir