TAHMINLERI ALT UST EDEN TROFE BALIK AVI YAPTILAR

debug=

Balık avı turu, tur şekli; yemli dip oltası ile Akya avı.

Adrasan Koyunda denizden güneş henüz doğarken, bugünkü balık avı turu için malzemeleri tekneye yüklemeye başlamıştık. Adrasan Koyunda 300 m açıldık. Yemlik Palamut avı yapmak için yüzey rapalalarından oluşan olta takımlarını denize bırakarak sırtı çekmeye başlamıştık. Balık avı turunun ilk Palamutlarını, Adrasan Koyu içinde avlamaya başladık. Adrasan Koyunda 4 -5 Palamut avı yapınca, Sulu Adaya doğru yöneldik. Sulu Ada yolunda da Palamutlar ve Lambukalar bizi yalnız bırakmadı. Oltamız hiç boş kalmadan ara ara Palamut ve Lambuka çekmeye devam ettik.

Sulu Adaya vardığımızda, Adrasan’a bakan tarafında birkaç tur attıktan sonra, Sulu Adanın açığına çıktık. Palamutları yem yaptığımız yemli dip oltalarını hazırlayıp denize bırakarak, sırtı çekmeye başladık. Sulu Adanın, Adrasan’a bakan tarafında, açıktan Sulu Adaya doğru yanaştığımızda, 40 m sularında boğaz istikametine doğru dönmeye başladığımda oltalardan birinin kaloması hızla boşalmaya başladı. Arkadaşlar, oltanın bu kadar hızla çekilerek kalomanın boşalacağını tahmin etmediği için çok şaşırmışlardı. Bu ilk büyük balıklarını kaçırma korkusu duyduklarından, oltayı bana doğru uzatarak, benim çekmemi istediler. Onlar beni izleyip mücadelenin nasıl olduğunu öğrenmek istiyorlardı. Oltayı alıp Akya’yı çekmeye başladım. Akya, ilk başlarda rahat geliyordu. Akya’nın rahat geldiğini görünce, “Akya çekmek çok da zor değilmiş” yorumunu yaptılar. Bir yandan Akya’yı çekmeye devam ederken, bir yandan da onlara izahatta bulunuyordum. Akya oltaya yakalandığında, aklında avlanmak gibi bir ihtimal bulunmayan bir avcı olduğunu ve efe tarzı davranışlarıyla hiçbir şeyden korkup çekinmeyen bir balık olduğunu söyledim. Bu yüzden ilk 3 – 5 dakika şoka girdiğini, 3 – 5 dakika sonra şoktan çıkınca, asıl mücadelenin ondan sonra başlayacağını anlattım. Tam sözümü bitirmiştim ki, Akya şiddetle kalomayı boşaltmaya başlayıp 20 – 30 metre ipi geri çekerek dalışa geçmişti. Akya’nın bu basışından sonra mücadeleye yeniden başladık.

Arkadaşlar sorular soruyorlar, cevabını uygulamalı olarak alıyorlardı. 20 -25 dakikalık uğraştan sonra, Akya teknenin altında dönmeye başlamıştı. Akya teknenin altında döndükçe, Akya’dan teknenin altına doğru kabarcıklar yükseliyordu. Akya’yı teknenin yanına almadan önce, video çekmek için, oltayı arkadaşlara vererek, ben video çekmeye başladım. Akya teknenin yanına geldiğinde, uzanarak Akya’yı tekneye aldım. Arkadaşların mutluluğuna diyecek yoktu. İlk Akya’larına kavuşmuşlar, hasret gidermeye başlamışlardı.

Akya’yı tekneye aldıktan sonra, öğle molası vermek için Sulu Adanın, Adrasan’a bakan tarafından, adanın diğer tarafına geçilebilen deliğin yanındaki oyuğa girip, tekneyi duvarlardaki yarıklara, baştan ve kıçtan bağlayarak sabitledik. Bu oyukta güneşten korunabildiğimiz için rahatça yemek yeyip, dinlenebildik. Saat 15.30 da oyuktan ayrılarak birkaç tur yemlik Palamut için dolaştık. İki tane yeni Palamut avlayıp, yeniden Akya için olta çekmek istiyorduk.

Palamut avımız çabuk bitti. Palamut’u yem yaptığımız, Akya oltasını hazırlayarak, tekrar denize bıraktık. Sulu Adaya doğru yanaşıp, boğaza doğru girmeye başladığımız esnada, çıkrık oltanın kamışı hızla eğildi ve kaloma şiddetle boşalmaya başladı. Bu Akya, ilk Akya’dan biraz daha büyük gibi gözüküyordu. Bu sefer arkadaşlar ne yapacaklarını öğrendikleri için oltayı kendileri çekmek, bu tecrübeyi bizzat yaşamak istiyorlardı. Mücadele bütün şiddetiyle devam ederken, yorulan oltayı diğerine verip dinlenmeye çalışıyordu. Bu şekilde 40 dakika mücadele devam etti. 40 dakika sonra Akya teknenin altındaydı. Çıkrık oltayı teknenin ön tarafına yatırıp takımı çekmeye başladık. Akya teknenin yanına geldiğinde, uzanıp tekneye aldım. Sevinç çığlıkları etrafta yankılanıyordu. Artık, teknede iki Akya vardı. Biz Akya avı limitlerimizi doldurduğumuz için Akya avını bırakarak dönüşe geçtik. İki Akya’nın sevinciyle Sulu Adadan, Adrasan’a olan bir saatlik yol bize çok kısa gelmişti.


 

 

Bir önceki yazımız olan DIP SIRTISI başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Balık Avı ve Balık Avı Turları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir