SINARIT LAGOS AVINDA EN DOGRU YONTEM RAPALAYLA DIP SIRTISI CEKMEKTIR

Sinarit Lagos Avında En Doğru Yöntem Rapalayla Dip Sırtısı Çekmektir :

debug=

Lagos Avı

Balık avı tur şekli; dip oltası ve dip rapalasıyla, Lagos avı.

Emin beylerle, Adrasan Sahilinin sol tarafında, sahilde buluşup, tekneye bindik. Kıyıdan 300m açıldıktan sonra, oltaları hazırlayıp denize bıraktık. Balık avı turu, başlamıştı. Hedefte, Sinarit ve Lagos vardı. Tabii Akya ve/veya başka balıklar gelirse, “hayır” demeyecektik. Ağırlıklı olarak, dip takımlarıyla, Sinarit ve Lagos avlarız.

Oltaları denize bıraktıktan sonra, kahvaltımızı yaparken, sohbet başlamıştı. Dip takımlarıyla sırtı çekerken, 2 – 4 mil arası, yavaş yolla gittiğimizden, sohbet etmek ve çevredeki güzellikleri seyre dalmak için oldukça geniş zaman kalabiliyor. Adrasan’da çok güzel bir gün başlangıcıydı. Balık avı, çok keyifli devam ediyordu. Sohbetten fırsat buldukça, belli aralıklarla oltaları çekip kontrol ediyorduk. Özellikle, zemine sürtme ihtimali olan dip takımlarını çekerken katılımcıların, dip oltasının zemine sürttüğünü fark etmeme ihtimaline karşı, kontrol yaparız. Hem böylece, çıkrık oltalara alışmak için iyi bir antrenman olur.

Zaman zaman oltalarımıza Balon Balıkları geldi. Balon Balıkları oltaya geldiğinde, teknede tatlı bir heyecan oluyordu. Ama Balon Balığı olduğunu anlayınca, “yine mi Balon” demekten kendimizi alamıyorduk. Bazen, zemine takılır gibi olduğunda da, heyecan kat sayısı artıyordu. Umutla, yolumuza devam ediyorduk. Sulu Adanın karşısındaki dik yamaca yaklaşırken, oltalardan birinin kaloması hızla boşalmaya başladı. Kalomanın boşalma şiddeti, hızı ve devamlılığı, bu balığın Sinarit veya Lagos olduğunu gösteren en önemli özelliktir. Kalomanın şiddetle akışını duyduğumda, “bu balık Sinarit veya Lagos” dedim. Balık avı turuna katılan arkadaşlar, benden bu cümleleri duyduğunda, çok heyecanlanırlar. Tam o andan itibaren, teknede bulunan herkes kırmızı alarm durumuna geçer.

Sinarit veya Lagos olduğunu düşündüğümüz balık, kalomaya asılırken bizde, heyecanla oltayı çekmeye devam ediyorduk. Yorulan, oltayı diğerine veriyor, onunda avın keyfine ortak olmasını sağlıyordu. 15- 20 dakika sonra, Lagos teknenin altında gözüktü. Artık takıma gelinmişti. Kamış, teknenin ön tarafına konurken, boşluk olmaması için takımı ben elime almıştım. Lagosu, hemen çekip tekneye aldım. İşte o andan itibaren, bastırılan sevinç duyguları ortaya çıktı. Hedefe ulaşılmıştı. Sinarit veya Lagos hedeflemiştik, Lagos avladık.

Türkiye’nin en güzel denizinde, en güzel balığı olan, Lagos avlamıştık. Darısı her isteyenin başına…

Sinarit Lagos Avında En Doğru Yöntem Rapalayla Dip Sırtısı Çekmektir


 

 

Bir önceki yazımız olan BALIK AVINDA SINARIT BEREKETIN TIMSALIDIR başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Antalya Balık Avı ve Balık Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir