SINARIT AVI – TUT BIRAK YONTEMI

Sinarit Avı – Tut Bırak Yöntemi :

Sinarit en heyecan verici avlardan birisidir. Sinarit çok tedbirli bir avcı olması sebebiyle, pek çok şeye tepki verir ve çok hızlı hareket ederek sorun bölgesinden uzaklaşır. Sinaritin bu refleksi avlanmasını zorlaştırır. Sinarit, en çok sabah ve akşam saatlerinde avlandığı için bu saatlerde daha çok av verir. Sinaritin avlandığı merada olta çekiyorsanız, şansınız çok artar.

Adrasan, yüksek dağların sert inişlerle denize kavuştuğu bir yerde olması sebebiyle taşlık, kayalık bir deniz yapısına sahiptir. Dik inişlerin olduğu yerler, denize doğru duvar yaparak devam eder. Buralarda derinlikler 30 -100 m civarıdır. Ayrıca, Adrasan civarında on tane adanın olması, Sinarit avlamak için çok büyük bir avantajdır. Her adanın yakınlarında 4 – 5 tane yükselti vardır. Bu yükseltiler balık avı için bulunmaz nimetlerdir. Bu kadar çok yer, Adrasan’ı komple mera yapmak için yeterlidir. Bu sebeple Adrasan’da her yerde Sinarit avlamak mümkündür.

Dip Sırtısıyla Sinarit Avı

Balık avı turlarımızda, rapalayla dip sırtısı yaparak Sinarit avlamakta daha başarılı bir yöntemdir. Sinarit avlamayı düşünüyorsak,hemen ortası delikli 3 – 4 kurşunla bir takım yapıp dip rapalası ile sırtı çekmeye başlarız. Kurşunları biraz hafif tutup, ipi 70 – 100 m arası salarak motor gürültüsünden uzaklaştırarak çekeriz. Bu şekilde av verimliliğimiz artar.

Oltaları suya bıraktıktan sonra, kıyıya paralel olarak 15 -25 m derinlikleri takip ederek uzun kıyı şeridi boyunca yol alınırız. Bir defa geçilen yerden uzun saatler boyunca geçilmediği için balık genellikle sakin olur. Bu şekilde sakin ortamda Sinaritin aşırı tedbirli olma refleksini çalıştırmadan av devam ederiz.

Sinarit Avına Başlıyoruz

Sabah erkenden dip rapalası ile dip sırtısı çekerek Sinarit aramaya başlıyoruz. Adrasan Koyundan çıkıp Sulu Ada istikametine doğru kıyıya paralel 15 m suyunda olta çekiyoruz. Çok geçmeden ilk Sinarit kalomayı boşaltmaya başlıyor. Heyecanla giriştiğimiz mücadele sonucunda 1 Kg bir Sinarit çekiyoruz. Balık küçük, düşünmeye gerek yok. Geri salıp, ava devam ediyoruz.

Sinarit Avı – Tut Bırak Yöntemi

Sinarit Avı – Tut Bırak Yöntemi

 

Bir önceki yazımız olan AVCI BALIKLARIN DAYANAMADIGI EN GUZEL YEMLERDEN BIRI OLAN ZARGANA başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Akya Avı ve Antalya Balık Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.