SINARIT AVI KISMETIMIZ BU AVLA ACILDI

Sinarit Avı Kısmetimiz Bu Avla Açıldı :

debug=

Balık avı turu, tur şekli; yemli dip oltası ile Sinarit avı.

Sabah erkenden, Mustafa Abi ile sahilde buluşup, onun teknesiyle denize açıldık. Akseki Koyunda, Palamut için yüzey rapalasından oluşan oltalarımızı denize bıraktık. Palamut oltamıza Yarasalı Mağara önünde takıldı. İkinci Palamut’u avlamak umuduyla, Palamut avına devam ederken, Çoban Limanını geçmiştik. Burada, Zargana’ların suda bıraktığı izleri görünce, “burada zargana var” diyerek, Zargana oltalarını hazırlayıp hemen suya bıraktık. Az sonra, iki Zargana avlamıştık. “Bu kadar yemlik balık yeter” diyerek, Akya için Palamut ve Zarganayı yem yaptığımız, yemli dip oltalarını hazırladık. Ben, avladığım Palamut’u, Mustafa Abi de Zargana’lardan birini, Akya oltasına takmıştı.

Sazak Koyu girişine geldiğimizde, benim Akya oltasında hafif bir çekme oldu. Ben, ne olduğunu analiz etmeye çalışırken, Mustafa Abi “ne oldu” dedi. “Galiba, Palamut’u Domuz Balığına kaptırdık” dedim. Oltayı kontrol için çektiğimde, kancada sadece Palamut’un kafası vardı. Mustafa Abi “nasıl oldu” dedi. “Abi sadece, hafifçe çekti” dedim. Bu kadar hafif asılmayla, balığın başından aşağısını Domoz Balığının yemesinin mümkün olmadığını düşünüyorken, için için Palamut’u kaptırmış olmama kızıyordum. Domuz Balığı, ufak ısırıklarla yemini yer. Böyle bir kerede, Palamut’un başından aşağısını alabilmesi, pek olası değildi. Hem şaşkınlık, hem kızgınlık bir aradaydı. İşin ucunda, bir de Mustafa Abiye madara olmak vardı. Kızgınlıkla, Zargana’lardan sonuncusun, Akya oltasına taktım. Ceneviz Koyuna geldiğimizde, ikimizde Akya oltaları taşa takılmıştı. Mustafa Abi, oltasını hemen kurtarabildi. Ben, biraz uğraştıktan sonra kurtardım. Zargana, biraz zarar görmüştü. Zargana’yı düzeltmeye çalışırken, Mustafa Abi, Akya oltasını suya bırakmıştı. Daha ben, Akya oltasındaki Zarganayı düzeltemeden, “geldi” dedi. Mustafa Abi, Akya’yı çekerken ben de, hemen oltayı bırakıp, ortalıktakileri teknenin önüne aktarmaya başladım. Akya çekilirken, ortalıkta sorun olacak her şeyi, av bölgesinden uzaklaştırmak, alışkanlık halini aldı. Mustafa abi Akya’yı, teknenin yanına getirince, uzanıp Akya’yı yanağından yakalayarak, tekneye aldım. Akya, 4 kg dı. Bizim için biraz ufaktı ama, yine de güzel av olmuştu.

Artık, ikimizde rahatlamıştık. Zargana’yı oltaya takıp, yeniden mavi derinliklere bıraktım. Amacım, hiç olmazsa benzer bir Akya avlamaktı. Ceneviz Koyu’nu çekip geri dönüşe geçtik. Saat iyice ilerlemiş dönüş vakti gelmişti. Ben saat 16:00 da internetcafe’yi açacaktım. Uzun zamandır balık bahanesi ile internetcafe işini aksatıyordum. Bu telaş ile “Abi artık dönelim. Akya’yı da aldık” dedim. Mustafa Abi de “Sazak Koyunun çıkışına kadar çekelim. Sonra toplar basıp gideriz” dedi.

Sazak Koyunun çıkışına gelmiştik. Ama, ikimizde de toplamak gibi bir istek yoktu. İkimiz de birbirimizden “hadi toplayalım” talebini bekliyorduk. Tam, “toplama zamanı geldi” düşüncesi aklımdan geçiyordu ki, olta hızla çekildi. Şiddetli kafa vuruşları başladı. “Abi geldi. Tam senin avladığın Akya’nın kilosunda” dedim. Oltayı hiç boşluk vermeden çektim. Balık teknenin bir iki metre altına geldiğinde, Mustafa Abi “bu Sinarit” dedi. Eğilip denize bakınca, Sinarit olduğunu gördüm. Teknenin yanına gelince, Mustafa Abi misinayı tuttu. Ben de gözlerime inanmaz bir şekilde, balığı yanaklarından tutup tekneye aldım. Mustafa Abi, Sinarit’e şöyle bir baktı. “Bu Sinaritin karnı, niye bu kadar şiş. Yoksa, senin Palamut’u yiyen bu olmasın” diye espri yaptı.

Sinarit, hayallerimi süsleyen balıktı. Zaten, uzun zamandır, Sinarit sayıklıyorduk. Sabahleyin de, rapalayla iki ufak Sinarit avlamıştık. Onları avlarken de 1 – 2 kg Sinarit hayalleri kuruyorduk. Ama şimdi, kocaman bir Sinarit teknemizde yatıyordu. Bu, ne muhteşem bir avdı. İlk defa Akya oltası ile, Sinarit avı yapıyorduk. Mustafa Abi “bir Sinaritin kilosunu, bir de midesinde ne olduğunu merak ediyorum” dedi.

Sinarit beni o kadar mutlu etmişti ki, anlatamam. Artık, önümüzde bir ufuk daha açılmıştı. Akya oltası ile büyük Sinarit yakalama şansımız da vardı. Zaten bu sene değişik balıkları avladığımız bir sezonu oldu. Bu sene Akya oltasına Akya’nın dışında; Wahoo, Barakuda, Sinarit geldi.

Akşam dönüşte, balıkları Aybars Otele götürdük. Orada bir masada, Mustafa Abi Akya’yı, bende Sinarit’i temizlemeye koyulduk. Önce, balığın pullarını temizledim. Sonra, karnını yardım. Karnını yarınca, dışarı başsız bir balık çıktı. Balıkları temizlerken, Felix Pansiyonun sahibi Feridun Abi de vardı. “Aaa Sinaritin içinden başsız bir Palamut çıktı” dedi. Şaşkınlıkla Palamut’u incelemeye koyuldum. Başı yoktu. Anüs bölgesinde, bizim kanca taktığımız yer, yırtıktı. Feridun Abiye göstererek “Abi bak, balığın başı yok. Anüsün altı, kanca taktığımız yer, yırtık. Bu bizim, Domuz Balığına kaptırdığımızı düşündüğümüz Palamut” dedim. Sinarit’in midesinden çıkan Palamut, henüz sindirilememiş, renkleri bile seçilebiliyordu.

Sinarit Avı Kısmetimiz Bu Avla Açıldı

Sinarit Avı Kısmetimiz Bu Avla Açıldı

Sinaritin midesinden Palamut’un çıkması; çok az çekilme ile, Palamut’un baştan aşağısının gitmesini, açıklıyordu. Şimdi, gündeme söyle bir soru çıkıyordu. Acaba, şimdiye kadar domuz balığından şüphelendiğimiz, on defanın üzerindeki, balık kaptırma olayının faili, Sinarit miydi???????

Sinarit Avı Kısmetimiz Bu Avla Açıldı

ADRASANDA SINARIT AVINA DOYDUK


 

 

Bir önceki yazımız olan JIGGING YONTEMIYLE FANGRI AVI SEVINDIRDI başlıklı makalemizde Balık Avı, Balık Avı Turu ve Jigging hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir