Rapala ile Sinarit Avı

Rapala ile Sinarit Avı :

Rapala kullanarak Sinarit avı yapmak istiyorsak, dip rapalası tercih ederiz. Dip rapalasını, sığ bölgelerde ağırlık kullanmadan çekerek av yapmak mümkündür. Dip rapalası, uzun metal veya plastik gagasının şekline ve büyüklüğüne bağlı olarak, 4 – 10 m arası derinliklere dalabilmektedir. Bu derinliklerde balık avı yapmayı düşünüyorsak, ağırlık kullanmadan sırtı çekilebilir. Daha derin sularda av yapmak istediğimizde, inmeyi düşündüğümüz derinliğe göre ağırlık seçiminde bulunabiliriz. Ayrıca ağırlık yerine, daldırıcı aparatlar da kullanılabilir.

Rapala ile Sırtı Çekme Tekniği:

Rapalayı istenen derinliğe indirmede temel belirleyici, ağırlıklardan çok teknenin hızıdır. Özellikle, düşük hızlarda balık avı yapmayı planlıyorsak, ağırlık miktarını azaltıp hızı düşürerek ve bazen de durarak, takımın istediğimiz derinliklere inmesini sağlayabiliriz. Rapala istenilen derinliğe, salınımlar yaparak inerken balığı cezbedebildiği gibi, derindeyken yol vererek hızlanıldığında, kaçan yaralı balık imajı vererek de cezbedebilmektedir. Yavaşlayıp hızlanma taktiğinin yanı sıra, oltayı belli dönemlerde sallayarak veya ip misinayı elimizle tutup, sallayarak da balığı kıskandırabiliriz. Rapalanın ekstra salınımları, kaçan yaralı balık imajı verdiğinde, çok başarılı sonuçlar doğurur. Bu sallama işini belli dönemlerde yapıp, belli dönemlerde yapmadan çekmeyi de denemeliyiz. Balık avında, bir yöntem konusunda çok fazla ısrarcı olmak doğru değildir. Bir gün çok başarılı olan bir yöntem, diğer bir gün başarılı olmayabilir. Sabit fikirler, balık avı verimini düşürücüdür. Bunun sebebi, av meramızdaki balığın, göç sebebiyle, belli dönemlerde değişmesidir. Bilinenin aksine meralarda sürekli bir sirkülasyon vardır. Bu sirkülasyon, balık davranışlarının değişmesi anlamına gelir.

Sinarit avında rapala, dip zemine ne kadar yakın olursa, başarı ihtimali o kadar artar. Dip zemine yakın çekmenin yolu, merayı çok iyi bilmeyi gerektirir. Dip sırtısı yapmanın en büyük zorluğu, zemine takılmalardır. Takılmaları önlemek için dip sonarı işe yarayabilir. Bir yöntemde, merayı önce üstten taramak ve kademeli olarak rapala derinliğini arttırmaktır. Rapalanın takıldığı yerleri tespit edip, ya oralardan biraz hızlı geçerek rapalanın seviyesini yükseltmek, ya da açığına çıkarak etrafından dolaşmak gerekir. Her iki durum da, av verimini arttırıcıdır.

Rapala ile Sinarit Avı

 

 

Bir önceki yazımız olan ADRASAN BALIK AVI başlıklı makalemizde Adrasan, Adrasan - Ekonomi ve Alternatif Turizm Faaliyetleri ve Adrasan Balık Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Rapala ile Sinarit Avı için 1 cevap

 1. kerem der ki:

  maşallah çok güzel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir