RAPALA ILE ILK TROFE SINARIT AVIMIZ

debug=

Balık avı turu, tur şekli; dip rapalası kullandığımız dip oltası ile Sinarit avı.

Murat ve Cem bir gün önceden gelip bizim pansiyonda konaklamışlardı. Sabah erkenden pansiyonun bahçesinde buluştuk. Balık avı malzemelerimizi hazırlayıp, Adrasan Sahilinin yolunu tutuk. Tekneye binip Pırasalı Adaya doğru yol almaya başladık. Kapıarası yakınlarında, dip rapalasından oluşan dip oltalarımızı hazırlayıp denize bıraktık. 20 -40 m arası derinlikten olta çekerek, büyük balık avı yapmayı amaçlıyorduk.

Dip oltası ile genellikle; SinaritLagosAkyaBarakuda, büyük Yazılı Orkinos avı yaparız. Şimdiye kadar avladığımız Sinarit ve Lagosların yüzde yetmişini dip sırtısı ile avladık. Özellikle, yem balığı olarak avladığımız Palamut ve Yazılı Orkinosun az olduğu dönemlerde, bu olta takımı çok etkili olmaktadır.

Dip rapalası kullandığımız, dip oltası ile balık avı yönteminin zorluğu; rapalayı indirdiğimiz derinliği ve bu derinliklerdeki dip yapısını çok iyi bilmemiz gerekliliğidir. Dip yapısını bilmediğimiz yerlerde, dip sırtısı çekerken devamlı olarak dibe takılma problemleri yaşayabiliriz. Balık bulucu kullanımı bu problemi nispeten çözebilse de, tekne hızıyla, teknenin 50 – 100 m arkasından, 10 – 30 m dipten, sırtı çekmekte olduğumuz takımlar arasında gerekli koordinasyonu iyi yapmamız gerekir. Bu koordinasyonu iyi yaptığımız zaman, Sinarit ve Lagos avı açısından büyük avantaj elde etmiş oluruz.

Adrasan Koyunda başladığımız dip sırtısı, üç saat sonra Ceneviz Koyunda netice verdi. Ceneviz Koyunun girişindeki adacıkların etrafından dolaşırken kaloma hızla boşalmaya başladı. Başlangıçta çok hızlı olan çekiş, hemen sonra son buldu. Olta dibe takılmış gibiydi. Hemen diğer takımları toplamaya başladık. Diğer takımları toplarken takılan oltanın kurşunları taşlara girmemesi için gergin tutmaya azami gayret gösteriyorduk. Diğer oltalar toplanınca, motoru geri vitese takarak, geri geri oltanın üzerine gittik. Tam üzerine geldiğimizde, oltaya biraz sertçe asıldım. Misina gerildi. Tam gevşetmeye hazırlanırken, oltada kafa vuruşlarını hissettim. Balık ilk çekişte taştan çıktığını görünce, “oltada balık var. Muhtemelen bu Sinarit” dedim. Takımı yavaş yavaş çekerken, balık basmaya çalıştığında kaloma veriyordum. Misinada mesafe kısaldığı için balığın, misinayı patlama ihtimalini devamlı olarak göz önünde bulunduruyordum. Sinarit, taşta kendini yeterince yorduğu için çok fazla uğraşmadan yukarı alabildim.

Sinarit tekneye gelene kadar ne olduğuna anlam vermeye çalışan Murat ve Cem sevinç çığlıkları atmaya başladılar. Biraz önce oltamız takıldığı için üzülürken, “rapalayı, takımı kurtarabilecek miyiz?” diye düşünürken. Şimdi teknede 5 kg Sinarit avı vardı. Bu durumda kim olsa çok sevinirdi. Kayıp düşüncesi, büyük bir ödüle dönüşmüştü. Sinarit, amatör balık avı yapan her insanın hayalini süsleyen en önemli balık avlarından biridir.


 

 

Bir önceki yazımız olan RAPALA ILE YAZILI ORKINOS AVI KEYFINI SONUNA KADAR YASADILAR başlıklı makalemizde Adrasan, Adrasan Balık Avı ve Antalya Balık Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir