PALAMUT AVI TEKNIKLERI

Palamut Av%C4%B1 1 PALAMUT AVI TEKNIKLERI

Rapala ile Yüzey Sırtısı Çekerek Palamut Avı:

Tekne 3 – 7 mil arası hızla giderken, önce rapala denize bırakılır. Rapalanın sudaki dengesi ve yüzüşü kontrol edildikten sonra takım kontrollü bir şekilde salınır. Makineden 30 – 70 m arası misina salınır. Birden fazla takım ile av yapılacaksa, takımlardaki ağırlık miktarları ve salınacak misina miktarı bir birinden farklı olmasında fayda vardır. Ağırlıkları veya salınan misina miktarının farklı olması, takımların bir birine karışma olasılığını düşürür. Ayrıca ağırlık ve salınacak misina miktarını farklılaştırdığımızda, karışma ihtimalini neredeyse ortadan kaldırabiliriz. Hafif takımlar uzun salınırken, ağır takımlar kısa salınır. Bu şekilde takımların arasındaki mesafe açılacağından, takılma olasılığı ortadan kalkar.

Palamut Av%C4%B1 4 PALAMUT AVI TEKNIKLERI

Farklı ağırlıklar ve farklı mesafeler, Palamut avı yapma olasılığımızı arttırıcı bir yöntemdir. Öndeki rapalaya yönelen Palamut, öndeki rapalayı yakalayamazsa, arkadaki rapala önünden geçerken daha iştahlı hamle yapacaktır.

Palamut Av%C4%B1 5 PALAMUT AVI TEKNIKLERI

Palamut Çaparisi ile Palamut Avı:

Palamut çaparileri genel olarak ağırlık kullanılmadan 20 – 30 m salınarak, dümen suyunun köpükleri arasında çekilir. Bu şekilde, çapariye kovalanan yem balığı imajı verilmiş olur. Bu şekilde yaratılan cazibe ile balığın oltaya yönelmesi sağlanır.

Ayrıca, Palamut çaparisi ağırlık kullanılarak dipten çekilebileceği gibi, dip rapalası kullanılarak da dalması sağlanabilir. Her iki yöntem ile de Palamut avı yapılabilir. Oynaklarda, ağırlık kullanmadan çapari çekilmesi daha faydalıdır. Sonuç vermediği avlarda, ağırlık ilavesi ile daldırılmasında fayda olabilir.

Palamut Av%C4%B1 2 PALAMUT AVI TEKNIKLERI

Kaşık, Rapala veya Jig ile At Çek Yaparak Palamut Avı:

At çek kıyıdan yapılabileceği gibi, tekneden de yapılabilir. Kıyıdan at çek yapmak için sürünün geçiş zamanları kollanırken, teknede at çek yapmak için oynak bölgelerine yönelmek daha verimlidir.

Palamut Av%C4%B1 3 PALAMUT AVI TEKNIKLERI

At çek için kaşık ve rapala nispeten yüzeyden çekilirken, daha derinlerden çekmek için jig kullanılabilir. Jigler dalarken, formuna bağlı olarak değişik hareketler yaparak balığı cezp edebilir. Rapala ve kaşığı dibe indirmek için kurşun ağırlıklar kullanmak gerekir. Bu şekilde derinlerde olan balıkların avı yapılabilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan ADRASAN MUSA DAĞI TIRMANIŞI başlıklı makalemizde Adrasan, Adrasan Çevresindeki Adalar ve Adrasan Deresi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
 • printfriendly PALAMUT AVI TEKNIKLERI
 • digg PALAMUT AVI TEKNIKLERI
 • stumbleupon PALAMUT AVI TEKNIKLERI
 • delicious PALAMUT AVI TEKNIKLERI
 • facebook PALAMUT AVI TEKNIKLERI
 • yahoobuzz PALAMUT AVI TEKNIKLERI
 • twitter PALAMUT AVI TEKNIKLERI
 • googlebookmark PALAMUT AVI TEKNIKLERI

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EĞİTİMİ kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

PALAMUT AVI TEKNIKLERI için 4 cevap

 1. mehmet der ki:

  Yalnız bunlar Palamut değil, Yazılı Orkinos. Limitler dahilinde avlanmalı (boy 45 cm. ve kişi başı 2 adet). En az bir kere havyar bırakmasına izin vermek lazım, balık sevdasının torunlarımıza da kalması için.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Limitler konusunda size katılıyorum. Fakat balık sevdasının torunlarımıza kalması için bu yetmez. Ülkemizde balık avı denince akla 10 – 20 cm balıklar geldiği sürece balığımızı tüketmeden göçe zorladığımız için şu an itibariyle balık stokumuz hiç kalmamıştır. Bir kaç senedir avladığımız balık göçmen balıktır. Bunu balık avlama periyotları arasındaki uzun aralardan çıkarmak mümkündür. Şu an itibariyle zaten bırakın torunları, çocukları bizim avlayacağımız kendi balığımız kalmamıştır. Başkalarının göçüp gelen balıklarını avlamay çalışıyoruz. Gerçekten balığımızı çoğaltmak istiyorsak, öncelikle ufak balık avından derhal vazgeçip, yapabiliyorsak büyük balık avına yönelmeliyiz. Ufak balık bollaştıkça büyük balık miktarının da hızla arttığını çok kısa bir zaman diliminde gözlemek mümkün olacaktır.

   Yakaladığımız balıklara Palamut dememizin sebebini bir çok yazıda açıkladım. Ama yeri gelmişken burada da açıklayayım. Akdeniz bölgesinde her balıkçı veya balıkla uğraşan amatör avcı, orkinos ailesinden olan ve 3 Kg kadar olan balıklara Palamut der. 2 – 3 Kg üstüne de torik der çıkar. 5 Kg üstü için de bazıları Orkinos der. Çok az kişi Yazılı Orkinos, Tombik, Uzun Kanat Orkinos, Mavi Orkinos ve Ton Balığı ibarelerini kullanır. Bütün bu saydığım balıklar Akdeniz’de avlanır. Bunların 100 Kg üstü olan büyükleri de açıklarda dolaşır. Bence de bu balıkların ufaklarını avlamak yerine, açıkta büyüklerinin avını yaparak, ufakların daha hızla onların yerini alması sağlanırsa, çok kısa sürede balık stokumuz artar ve torunlarımızın torunlarına bile balık kalır.

   • Erhan Teke der ki:

    Palamut olarak bahsedilen baliklardan sadece, gördügüm kadari ile 1 tanesi palamut, kim ne derse desin ama sizin bu isten ekmek yiyen biri olarak bunlara palamut demeniz yanlisini hakli cikartmaz, kaldi ki yapilan asiri avlanim balik stoklari konusu sizin de uymaniz gereken kanuni gerekcelere dayanir. Ama görüyorum ki av sadece et katliami ile yapilmis ve sirkulere uyulmadigi gibi haksiz bir savunma ile kendinizi aklamissiniz. Vicdan ile cep arasindaki bosluk doldugunda, ortamda balik kalmadiginda umarim sizde ve biz balikcilar da rahata erecegiz. Büyük balik avlama konusunda ise benim görüsüm tam tersidir, cinsel olgunluga erismis, büyük bir balik ile kücük balik arasindaki yumurta sayisindaki farki bilmek icin bu isin uzmani olmaya gerek yok. Söz konusu olan balik avi ise vicdani degerlerle belirlenmis av en saglikli avdir, para bunun önüne gecmedigi sürece…Rastgelsin.

    • Menderes Yahşi der ki:

     Ak deniz bölgesinde bu balığa Palamut dendiği için yerel jargona uymak adına bizde bu ismi kullanırız. Bu avın yapıldığı tarih bir öncekin sirkülere tabi ve kurallara uygun. Bu balıkları yem balığı olarak avlarız. Genellikle bir gün içinde 6 -7 adeti geçmez. Çoğu zaman 3 – 4 adettir. Bizim derdimiz Palamut ve benzeri balıkları avlamak değildir. Bunu sitemizi inceleyerek görebilirsiniz. Kurallara uymak konusunda bizden daha iyisini bulabilirseniz tanışmak isterim. Biz yemeyeceğimiz balığın avını yapmayız. Avlamışsak da geri bırakırız. Bazı balıkların avını hiç yapmayız. Örneğin ORFOZ.

     Şunu peşinen belirteyim. BİZ BALIK SATMAYIZ. SADECE YEMEK İÇİN BALIK AVLARIZ. O DA SADECE BİR BÜYÜK BALIKTIR. Bu konuda lütfen siteyi inceleyin.

     ” Vicdan ile cep arasındaki boşluk dolduğunda, ortamda balık kalmadığında umarım sizde ve biz balıkçılar da rahata ereceğiz.” Bu sözü bize eleştiri olarak yönelttiğiniz için sizi Allah’a havale ediyorum. Bu işi büyük bir aşkla yapan birisi olarak çok büyük esef duydum. Umarım vicdanı ile yüzleşmesi gereken siz olmazsınız. Birisine ön yargılarla iftira etmek kolaydır. Savunduğun uğurda doğruları kimseyi kırmadan ortaya koymak ise zor iştir. Zaman, sabır ve sağduyu ister.

     Büyük, küçük balık kavramına açıklık getirmek gerekirse, bizim için 3 Kg altı balıklar KÜÇÜK, 3 Kg üstü balıklar da BÜYÜK tür. Balık avı turlarımızda genel kabul gören büyük balık ise 5 -10 Kg üstü balıklardır.
     Dünyanın her yerinde akıllı insanlar sadece ekonomik olgunluğa erişmiş ürünlerin hasadını yapar. Akılsızlar olgunlaşmamışların hasadını yaparak fakirleşir.

     Denizde cinsel olgunluğa ulaşmış balıklar arasında, her bir büyük balık başına kaç tane cinsel olgunluğa ulaşmış küçük balık düşer? En iyi hesapla 1000 tane. Bir büyük balık, cinsel olgunluğa ulaşmış kaç balığın yumurtasından daha fazla yumurta yumurtlayabilir. Bir büyük balığın binlerce cinsel olgunluğa ulaşmış balıktan daha fazla yumurta mı yumurtlayacağını kanaatine nasıl varıyorsunuz? Bu nasıl mantık? Bu hesap doğada nerede gerçekleşebiliyor? Böyle bir örnek var mı? Kaldı ki balıklar belli yaştan sonra cinsiyet değiştirirler. Kimisi erkek olurken, kimisi de dişi olur. Bazıları aynı cinsiyette devam eder.

     Sağlıklı av, yiyebileceğin kadar balık avıdır. Daha fazlası değil. Bunu bir çok yazımızda belirttiğimi görebilirsiniz. Biz yaptığımızı söyleriz, söylediğimizi de yaparız. Daha bilmediğimiz ne kadar değişken var. Küçük balığın önemi sadece çoğalmak için de değil, aynı zamanda besin zincirinin önemli parçası olması sebebiyle de önemlidir. Bir başka önemi de, bir bölgede balık adetsel olarak ne kadar fazlaysa o bölge balık yoğunlaşma alanıdır da…
     Umarım mesajımı önyargılarınızdan arınmış olarak alabilirsiniz. Ön yargılar adamı kör eder. Kanaatler ise şuursuz yapar. Akıllı adam araştırmadan kimseyi suçlamaz. Üstelik iftira düzeyinde…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>