OLTALARI TOPLARKEN AKYA OLTAYA ATLADI

debug=

Yine bir Akya avı için, Ali Bağcı ve Çağatay ile bizim evde buluşup, Adrasan Sahilinin sol tarafında bulunan teknemizin yanına giderek, denize açıldık. Adrasan’da çok güzel bir gün başlıyordu. Güneş ufuktan doğarken, biz teknedeki yerimizi almıştık. Palamut için oltaları denize bırakırken, Ali’nin getirdiği poğaçalarla, kahvaltımızı yapmaya başlamıştık.

Adrasan Koyunun dışına doğru çıkmaya başladığımız esnada, ilk Palamutlar oltalarımıza takılmaya başlamıştı. Bir saat kadar bir sürede, on adet yemlik Palamut’u avladıktan sonra, Akya avı için, Gemliyik Koyunun yolunu tuttuk.

Gemliyik Koyunun açığında, Akya oltalarını hazırlamak için, durduk. Oltalar hazır olunca, Oltaları denize bırakarak, Gemliyik koyuna yaklaşarak 40 – 60 m suyunu çekmeye başladık. Gemliyik Koyu, geçmiş günlerde olduğu gibi verimli olmadığı için, oltalarımıza Balon Balıkları musallat oluyordu. Birkaç tur attıktan sonra, Pırasalı Adanın yolunu tuttuk.

Pırasalı Adada, bir kaç tekne dışında pek kimse yoktu. Pırasalı Adadan Çoban Limanına doğru birkaç tur atmamıza rağmen, pek bir hareket olmadı. Bu bölgede Balon Balığı, bizi çok fazla rahatsız etmediği için, kendimiz şanslı sayarak dolaşıyorduk. Ama henüz, Akya da oltalarımıza vurmamıştı. Saat 12.00 gibi, mola vermek ve Gemliyik Koyunu bir kez daha çekmek için Pırasalı Ada ile ana kara arasındaki boğazı geçerek, Yarasalı Mağara istikametine doğru dönmüştüm ki, Ali’nin kaloma hızla boşalmaya başladı. Büyük bir sevinçle, oltaları toplamaya başladık. Çağatay, oltasını hemen teknenin önüne topladı. Oturduğumuz yerdeki, hemen kullanmamız gerekmeyen her şeyi ayak altından kaldırarak, teknenin önüne aldık. Artık, Akya için teknenin arka tarafı hazırdı. Bu işlerle, Çağatay uğraşırken, ben Ali’yi kontrol ederek tekneyi taşlardan uzaklaştırarak, derin suya alırken, Ali de Akya ile olan mücadelesine devam ediyordu. Ali biraz yorulunca oltayı, Akya avı keyfini yaşaması için Çağatay’a verdi. Çağatay, ömründe ilk defa çıktığı büyük balık avı turunda, Akya çekmenin mutluluğunu yaşıyordu. Çağatay, Akya ile mücadele ederken, Ali de Çağatay’a Akya çekmenin inceliklerini anlatmaya başlamıştı. Çağatay yorulduğunda, Ali oltayı tekrar alarak sarmaya devam ettik. Akya, güzel mücadele ediyordu. Tam bu ara Mustafa Örten aradı. “Ne yaptınız” diye soruyordu. “Tam şu an, bir Akya çekiyoruz” dedim. Telefonu kapadıktan bir süre sonra, Ali tekrar yorulunca, oltayı ben aldım. Oltayı çekmeye başladığım sırada, etrafımızdan, Adrasan’ın günlük tur tekneleri geçmeye başlamıştı. İnsanlar bizim Akya çektiğimizi anlayınca, tezahürat etmeden geçmiyorlardı. Kimi tekneden, alkış sesleri yükseliyordu.

Akya iyice teknenin altına yaklaşınca, oltayı Ali’ye vererek, video çekmeye başladım. Ali, şimdiye kadar bir çok büyük balık çekmiş olmanın verdiği tecrübe ve rahatlıkla, Akya’yı sakin bir şekilde tekneye yaklaştırdı. Akya, teknenin yanına geldiğinde, uzanıp tekneye aldım. İşte, bir Akya avımız daha sonuçlanmış ve bir Ali Bağcı klasiği daha yaşanıyordu. Ali de, Çağatay’da Akya’nın teknede olmasından, çok mutluydu.

Biz Akya’yı tekneye alırken, Mustafa Örten, Adrasan’dan iki arkadaşın fiber teknesi ile son sürat yanımıza yaklaşmış, bizi seyre dalmışlar. Mustafa Örtenin yanındaki, Adrasan’dan olan iki arkadaş da, hayatlarında ilk defa, bir Akya’nın olta ile avlanışını canlı olarak seyrediyorlarmış. Onlar için bu Akya avı, büyük tecrübe oldu. Onlarla, bir süre sohbet ettik. Mustafa Örten beni aradığında, Akya avından umutlarını kesmiş geri dönüşe geçmek üzereymişler. Bizim, Akya avladığımızı öğrenince, Akya avının nasıl olduğunu diğer arkadaşlara göstermek için, son sürat yanımıza gelmişler.

Onlar yanımızdan ayrılınca, fotoğraf çekimlerini yapıp, mola vermek için Yarasalı mağara yanındaki, üstü kapalı büyükçe bir oyuğa tekne ile girerek, orda öğle molası verdik. Yemek yedik, Ali ile Çağatay denize girdiler. Sonra teknede, biraz uyuyup dinlendik. Saat 15.30 da öğlen avı için Pırasalı Ada civarında ve Gemliyik Koyunda olta çekerek.Güzel bir günde, güzel bir Akya avı yapmış olmanın sevinciyle, geri döndük.


 

 

Bir önceki yazımız olan AVLADIKLARI AKYA ONLARI BUYUK BALIK AVCISI YAPTI başlıklı makalemizde Akya Avı, Akya Avı Hayali ve Akya Avı Resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir