MERADA BALON BALIGININ YOKLUGU AKYANIN VARLIGININ ISARETIDIR

debug=

Akya avı için, Adrasan hayalleri kuran Nazım ve Oktay ile, sabah erkenden sahilde buluşup, tekneye binerek, Adrasan Koyunda Palamut için, yüzey sırtısı çekmeye başladık. Adrasan Fenerinin açığında rastladığımız Palamut sürüsünden, dört Palamut avladıktan sonra, Sulu Adanın yolunu tutuk. Sulu Adanın Beş Adalar tarafına yöneldiğimizde, beşinci Palamut’u avlayınca, yüzey sırtılarını toplayıp, Akya avı için, yemli dip sırtılarının hazırlığına başladık.

Akya oltalarının hazırlığı on beş dakika aldı. Takımları atmak için uygun pozisyona geldiğimizde, oltaları denize bırakarak, bu bölgede iki tur attık. İki tur sonunda oltalarımıza Akya vurmayınca, Sulu Adanın Adrasan’a bakan tarafına geçtik. Toptaş’ın önünü, açıktan çekerek geçtik. Akya vurmadı ama, Balon Balığı da vurmayınca, yavaş yavaş kıyıya doğru yaklaşmaya başladık. Benim de, Nazım da içinde büyük bir Akya hissi oluşmaya başlamıştı. Balon Balıkları oltalarımıza dokunmadıkça, içimizdeki Akya avlama hissi de büyüyordu. Sanki, içimizdeki balık bulucu, Akya sinyali veriyordu.

Sulu Adanın küçük sahiline doğru yanaşmaya başladığım esnada, Oktay’ın kaloması hızla boşalmaya başlayınca, söz birliği yapmışız gibi, Nazım ile birlikte “Akya bu, çek, çek” dedik. Oktay, Akya’nın şiddetle asılması, bizim “çek” dememiz karşısında, bir anda bocaladı. Oltayı nasıl saracağını, bir an karıştırdı. Hemen müdahalemizle kendini toparlayarak, çabucak şoktan çıktı. Oltayı sarmaya başladı. Ama, oltayı çok hızlı bir şekilde sarmaya çalıştığını görünce, yine müdahalemizle karşılaştı. Bu sefer de “sakin sakin sar” diyorduk. Neyse, Oktay sakin sakin sarmaya başlayınca, Nazım’dan oltasını hızla toplamasını istedim. Nazım oltasını topladığında, tekneyi Adrasan tarafına çevirerek, rölanti hızında Sulu Adadan uzaklaşmaya başladık. Bu arada, Oktay’ın oltayı sarmaktan yorulmaya başladığını görünce, oltayı ondan isteyerek, Akya’yı yükseltme ve yorma çabası içine girdim. Ama, bir gariplik vardı. Olta, bir çuvala takılmış gibi, geliyordu. Bir ara “paraketeye mi takıldık?” diye düşündüm. Ama, olta gelmeye devam ediyor, zaman zamanda hafif yollu da olsa, basıyordu. Çok tuhaftı. Akya diye başladığımız çekmenin bu aşamasında, kafamda bir sürü tereddüt oluşmuştu. Bu Akya olamaz derken, Nazım ısrarla, bu Akya diyordu. Çektiğimizin, bir balık olduğu kesindi ama, hangi balık. Bu düşünceler içinde, oltayı çekmesi için Nazım’a verdim. Nazım çekerken, ara ara Akya tekrar basmaya başladı. Akya, Nazım’ın çekişi karşısında, kişiliğine geri dönmeye başlamıştı. Beni yanıltan Akya, Nazım’ı haklı çıkarmak için, kalomayı boşaltmaya başlamıştı.

Bir süre sonra, Akya aşağıda gözükmeye başladı. Artık, Akya olduğu konusunda bir tereddüt kalmamıştı. Akya, teknenin altında döne döne geliyordu. Balığın, Akya olduğunu görünce, çok sevindiğimi itiraf etmem gerekir. Aklımdan geçen başka balıklardan biri olsaydı, çok üzülecektim.

Akya teknenin yanına geldiğinde, uzanıp almaya çalışırken, bu sefer Nazım’ı heyecan bastı. Ben balığı almaya çalışırken, o da elini araya sokma çabasındaydı. Bu durum benim Akya’yı almamı zorlaştırsa da, senelerin verdiği tecrübeyle, Akya’nın yanağına elimi sokarak hemen tekneye aldım. Akya’nın tekneye alınması, en çok Oktay’ı sevindirdi. Oktay, bu balık avıyla, en büyük hayallerinden birini gerçekleştirmiş oldu. Nazım’da, yeni bir Akya avı yapmış olmanın sevinci içindeydi.

Akya avından sonra, Fotoğraf çekmek için Sulu Adanın ufak plajına çıktık. Bu kumsalda fotoğraflar çok güzel çıkıyordu. Fotoğraf faslından sonra, burada öğle molası vermeye karar verdik. Nazım ile Oktay Sulu Adanın tertemiz denizinin tadını çıkarmak için denize girdiler. Akya avından sonra, Sulu Adanın keyfine doyum olmuyor. Balık avlayanlara büyük bir ödül gibi oluyor.


 

Bir önceki yazımız olan TUT BIRAK YONTEMI Akya Avi - Akif Cengiz ve Elif Ceylandag başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Akya Avı ve Akya Avı Videoları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir