KISMET DONUS YOLUNDA YUZUME GULDU

debug=

Nadiren yalnız çıktığın Akya avı için sabah erkenden kalkıp, Adrasan Sahilinin yolunu tuttum. Güzel bir gün başlangıcında Adrasan’ın üzerine gün yeni doğmaktaydı. Motoru çalıştırıp, Akdeniz’in tertemiz mavi sularında yemlik Palamut avı için yol almaya başladım. Tekne mavi suları yararak Sulu Adaya doğru ilerlerken, Palamutları birer, ikişer avlayarak yola devam ediyordum. Sabahın ilk ışıklarında denizde olmak ve Akya avının heyecanını içimde hissederek ilerlemek, bende çok güzel duygular oluşturuyordu.

Sulu Adaya vardığımda, 8 – 9 adet yemlik Palamut avı yapmıştım. Yeterince yemlik Palamut olduğu için Akya avına geçtim. Akya avı için yemlik Palamutlardan biriyle, Akya oltasını hazırlayıp denize bıraktım. Önce, Sulu Adanın 30 – 40 m derinlerini çektim. Bu bölgede son zamanlarda Balon Balığı miktarında artış olduğu için yemin zayi olma riski çok fazlaydı. Bu riski alarak, adaya yakın olta çektim. Bir süre sonra risk gerçekleşti. Balon Balığı, oltaya asılmaya başlamıştı. Kısa sürede Palamut’u parçalamıştı. Oltayı çektiğimde, Palamutan geriye bir şey kalmamıştı. Sulu adanın açığını çekmek için 60 – 80 m suyuna çıktım. Akya oltasının ikisini de hazırlayıp, denize bıraktım. Bu bölgeden çok umutlu olmama rağmen bir sonuç alamayınca, Kelleci Burnuna geçmeye karar verdim.

Kelleci burnuna kadar Akya oltasını çekerek gittim. Keleci Burnunda da bir sonuç alamayınca, 60 m suyundan olta çekerek Hacivat Burnuna doğru ilerlemeye başladım. Böylece, Palamut avladığım yerleri Akya oltası çekerek geçmiş olacaktım. Bu geçişle, “Palamut’un olduğu yerde, Akya da olur” düşüncesini kontrol etmiş olacaktım. Bu geçiş de sonuç vermeyince, Hacivat Burnunu çekerek, Adrasan Fenerine doğru ilerledim. Adrasan Fenerine gelene kadar devam eden hareketsizlik, Adrasan Fenerinin açığını çekerken, elimde tuttuğum oltanın kaloması şiddetle boşalmaya başlamasıyla, son buldu.. Tekneyi durdurmadan, oltayı sarmaya başladım. Amacım, oltalar taşlara çok yakın olduğu için taşlara takmadan, Akya ile beraber oltaları taşlardan açmaktı. Ama Akya beklediğimden fazla basarak, oltayı taşa takınca durmak zorunda kaldım. Durunca, diğer olta taşa geçmesin diye, Akya’nın olduğu oltayı bırakıp diğer oltayı toplamaya başladım. Kısa süre sonra çekmekte olduğum oltada taşa takıldı. Akya’nın olmadığı oltayı bırakarak, Akya’nın olduğu oltayı, taştan kurtarmaya karar verdim. Akya’nın olduğu oltayı kurtarmak için oltanın takıldığı taşın açık denize bakan kısmına doğru yöneldim. Bu dönüş esnasında iki oltanın da boşluğunu almaya çalışırken, oltaların ipi gerilmeye başladığında, gerilen olta denize kaçmasın diye ipi gerilen oltanın üzerine ayağımla bastırıyordum. Bu şekilde çaresizlik içinde bocalarken, bir yandan da, Akya’nın takıldığı taşın açığına doğru gitme çabamı sürdürüyordum. Bu esnada içimden “Akya, kendini kurtarmak için, açık suya doğru hareketlenirse, oltanın taştan kurtulmasına yardımcı olur” diye dua ediyordum. Derken, dualarım gerçek oldu. Ben açık suya çıkmaya devam ettiğim esnada, Akya sıkı bir asılmayla oltayı taştan kurtararak, şiddetle oltayı çekmeye başladı. Tam bu esnada diğer oltanın taşa takılı olduğu pozisyon, tekneyi çapalar pozisyondaydı. Her şey istediğimden ala olmuştu. Artık bana, Akya ile mücadele etmekten başka bir şey kalmamıştı. Ben de tam öyle yaptım. Akya ile mücadele çok keyifli bir şekilde devam ediyordu. Bu esnada, Sulu Adadan beri bir çok yerde beraber olta çektiğimiz Mustafa abi, yanındaki iki kişiyle yanıma sokularak, Akya mücadelesini seyre daldılar.

Taşta geçen süreyi de hesaba katarsak, Akya yorulmaya başlamıştı. Bende, Akya’yı taştan kurtarmış olmanın rahatlığıyla biraz kalomayı sıkarak, Akya ile olabildiğince şiddetle mücadele ederek, olayın keyfini maksimum seviyede yaşamaya çalışıyordum. Mücadele keyifle sürerken, Akya aşağıda gözükmeye başladı. Akya’nın döne döne gelişi çok güzel gözüküyordu. Yanımda durarak Akya mücadelesini seyre dalan Mustafa abiler de, bu mücadelenin keyfini yaşıyorlardı. Artık, takımı çekmeye başlamıştım. Bu şekilde, Akya’yı zorlayarak çekince, Akya tekneye oldukça diri bir şekilde geldi. Akya’yı sudan alıp tekneye bıraktığımda, hala debelenmeye devam ediyordu. Akya’yı tekneye bıraktıktan sonra, hiç ara vermeden diğer oltayı kurtarma işine giriştim. Bu ara Mustafa abiler yanımdan ayrılmaya başlamışlardı. Benim diğer oltayı kurtarmak için yaptığım mücadeleyi, balık çekiyormuş gibi yorumlayarak bana doğru dönüklerinde, oltayı taştan kurtarıp tekneye alıyordum. Oltayı kurtardığımı görünce, geriye dönerek hızla kıyıya gitmeye başladılar. Onlar kıyıya yöneldiklerinde, Bende fotoğraf makinesini, şemsiye demirine sabitleyerek, önce video, sonra fotoğraf çektim. Böylece, bir Akya avını daha belgelemiş oldum.


 

 

Bir önceki yazımız olan LAMBUKALAR AKYA OLTASINDA KENDI BOYUNDA OLAN PALAMUTA ATLADI başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Antalya Balık Avı ve Balık Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir