KACAN BALIK INSANA COK SEY OGRETIR

debug=

Balık avı turu, tur şekli; yüzey rapalasıyla Yazılı Orkinos avı.

Adrasan’da öğle saati biraz sert bir rüzgar olduğu için saat 16.30 da öğleden sonrası turuna çıktık. Adrasan Sahilinde buluşup tekneye bindik. Önce, Adrasan Koyu içinde yemlik Palamut için dolaştık. Adrasan Koyunda yemlik Palamut avı yapamayınca yönümüzü Sulu Adaya çevirerek, yolda yemlik Palamut avı yapmak umuduyla, balık avı turuna devam ettik.

Sulu Adaya kadar ufak tefek vuruşlar olmasına rağmen, balık avı yapamadık. Tam Sulu Adaya girerken, kaloma boşalmaya başladı. Oltaları toplayıp, kalomanın hala akmaya devam ettiği oltadaki balığı çekmeye başladık. Balık on dakika sonra teknenin 6 m yanında gözüktü. Yasin bey çıkrık oltayı geriye bırakıp, oltanın son kısmını elle çekerek tekneye çıkarmaya çalışırken, verdiği ilk boşlukta Yazılı Orkinos kafa vurarak kendini oltadan kurtardı. Mavi derinliklerde gözden kaybolan trofe Yazılı Orkinos avımız avcılarımızın moralini bozmasına rağmen, onlar için ne yapmaları gerektiği konusunda iyi bir alıştırma oldu.

Kaçan balık, insana çok şey öğretir. Bu şekilde, yeni avladığımız Yazılı Orkinosları kaçırmadan tekneye alma şansımız olacaktı. Sulu Adanın Adrasan’a bakan tarafında dolaşmaya devam ettik. Birazdan oltanın kaloması yeniden boşalmaya başladı. Oltaları yine toplamaya başladık. Bu sefer oltayı boşluk vermeden yavaş bir şekilde sararak, Yazılı Orkinos’un yorularak teknenin yanına gelmesini sağlamaya çalışıyorduk. Nihayet, her şey yolunda gidiyordu. Birazdan Yazılı Orkinos teknenin altında gözükmeye başlamıştı. Teknenin yanına gelince, uzanıp kuyruğundan yakalayarak tekneye aldık. Artık, ne yapmamız gerektiğini, yaşayarak öğrenmiş olduk.

Günün bu saatinde Sulu Adada balık hareketi o kadar çok artmıştı ki, oltalarımız hiç boş kalmıyordu. Balık avı büyük balıklarla devam ediyordu. Yemli Palamut avı yapamadığımızdan, Akya avı için olta atamıyorduk. Eminim ki, yemlik Palamut avı yapabilseydik, Akya avı yapmamız içten bile değildi. Bu günlerde yemlik Palamut avı yaptığımızda, Akya avından hiç boş dönmüyoruz.

Keyifle devam eden balık avını Lambuka avı yaparak sonlandırdık. Lambuka, kıvrak bir av oluşu ve renk cümbüşüyle balık avımıza çeşni katmıştı.


 

 

Bir önceki yazımız olan BUYUK BALIK AVINDA KISMETIN DORUKLARINA CIKTI başlıklı makalemizde Akya Avı, Akya Avı Hayali ve Akya Avı Sevdası hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir