JIGGING TURUNDA DENIZDEKI EN DEGERLI BALIKLARDAN LAGOS AVINI YAPTIK

debug=

2011 senesinde, Adrasan’da düzenlemekte olduğumuz balık avı turlarına, en fazla Nazım katıldı. Balık avı turlarına, Nazım bazen yalnız, bazende arkadaşlarıyla katıldı. Katıldıkları balık avı turlarında, bir çok balık avladılar. Bu balık avı turunda, Nazım ile Mesut, jigging yöntemiyle Lagos –Kum Gridası avladılar.

Sabah sahilde buluşup, tekneye bindik. Sulu Ada’ya giderken yolda, Palamut için, yüzey rapalasıyla sırtı yaptık. Sulu Ada’ya kadar Palamut avlayamayınca, jigging yapmaya karar verdik. Jigging yapmaya, Sulu Adanın açığında başladık. Yavaş yavaş adaya yaklaşarak, balık avına devam ettik. Bugünkü balık avı turunda hedefimiz güzel bir büyük balık yakalamaktı. Öğlene doğru bir Kum Gridası, jig’imize takıldı. Kum Gridası, balık avı turunda avlanabilecek en değerli balıklardan biridir.

Şimdiye kadar, en fazla Kum Gridası‘nı, 2011 senesinde avladık. Kum gridaları, en fazla paraketeler ile avlanırdı. Balon Balıklarının paraketeleri kesmesi, profesyonel balıkçının paraketeyle avlanmaktan vazgeçmesine sebep oldu. Böyle olması, Kum gridalarında bir artışa sebep oldu. Paraketelerde, en büyük olumsuzluk, değerli balıkların küçük boyları yakalandığında, en iyi şartta bile, balığı bırakma ihtimalinin olmayışı. Çünkü, balık paraketeyi toplayana kadar, ya bırakılamayacak kadar kendinden geçmiş, ya da ölmüş oluyor. Bu durumda, balık yavaş yavaş azalıyordu. Jigging yönteminde ise, ufak balığı salma ihtimali her zaman var. Biz, 40 – 45 cm. balıkları geri bırakıyoruz. Şimdiye kadar, 40 cm altı hiçbir Lagosu tekneye almadık. Orfoz da ise, boy ne olursa olsun, suya geri bıraktık. Orfoz‘un, bir çok taş balığının yuvalanma ihtiyacını karşılayarak, çoğalmasına büyük katkıda bulunduğunu, bir çok dalışta gözlemledik. Bir yerdeki Orfozlar sürekli avlandığında büyük yuvaların bile, birkaç yıl içinde kumla dolduğunu, yuva vasfını kaybettiğini, üzülerek gözlemledik. Özellikle, Karagöz türü yatsı taş balıklarının ve benzerlerinin azalmasını istemiyorsak, Orfozdan vazgeçmeyiz. En azından, bu balıklar çoğalana kadar.

Adrasan’da, yapılacak en güzel aktivite, “balık avı turu” dur.


 

 

Bir önceki yazımız olan JIGGING YONTEMIYLE 23 KG AKYA AVINI OKUMA SALINA MAKINEYLE YAPTIK başlıklı makalemizde Akya Avı, Akya Avı Hayali ve Akya Avı Şok Kafa Vuruşu hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir