JIGGING TURU TUR SEKLI

 Jigging Turu Tur Şekli :

Jigging yapacağımız yere kadar olan mesafe genellikle, 3 – 11 mil civarıdır. Tekne ile bu mesafelere giderken yolda, yüzey sırtısı çekeriz. Jigging yöntemiyle sonuç alamazsak veya katılımcılar yorulursa, alternatif olarak Akya oltası kullanarak, yemli dip sırtısı yapabilmek için, 300 – 400 gr. Palamut avı yapmaya çalışırız.

jigging turu tur sekli (8)          jigging turu tur sekli          jigging turu tur sekli (1)

Ayrıca, jigging yapmaya gittiğimiz yerde; akıntı, deniz ve hava şartlarının jigging yapmayı zorlaştırması durumunda, dip rapalası ile dip sırtısı yöntemiyle de, balık avına devam edebiliriz.

jigging turu tur sekli (2)          jigging turu tur sekli (3)          jigging turu tur sekli (4)

Jigging Yönteminin Uygulanış Şekli:

Av merasına geldiğimizde, tekneyi durdurup, jigging takımlarımızı hazırlarız. İlk olarak, jigging yönteminin uygulanış şekillerini, jigging kamış ve makinesinin kullanımını, kaloma mantığını anlatırım. Katılımcıların, nasıl başlamaları gerektiğini gösteririm. Bu şekilde, jigging avına başlarız. Katılımcıların performansına göre, jigging avımız şekillenir. Ya jigging yapmaya devam ederiz, ya da diğer bir balık avı yöntemi ile balık avına devam ederiz.

jigging turu tur sekli (5)          jigging turu tur sekli (6)          jigging turu tur sekli (7)

Jigging Turu İçin İstenenler:

Jigging turuna geleceklerden, 150 – 200 gr jig’ler getirmelerini istiyoruz. Getirilecek jig adedi, en az kişi sayısı kadar olmalıdır. Ama, jigging yaparken belli periyotlarda jigleri değiştirmek gerektiği için, daha fazla adette getirilmesi, balık avı verimliliğimiz arttıracağı için, daha iyi olacaktır. Jigging yaptığımız derinlikler, 40 – 160 m arasıdır. Bu derinliklerde ancak, bu ağırlıklarda jiglerle çalışılabiliyor. Daha sığ sular için veya yatay jigging için, daha hafif jiglerde getirilebilir. Bizim tercih ettiğimiz markalar; bushido, owner, shimano, River2Sea turkeyslider vb gibidir.

Jigging Turu Tur Şekli

 

 

Bir önceki yazımız olan JIGGING TURU başlıklı makalemizde Balık Avı, Balık Avı Turu ve Balık Avı Videoları - Jigging ile Sinarit Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

JIGGING TURU TUR SEKLI için 2 cevap

 1. IRFAN UNVER der ki:

  Jig yapmayı kısıtlayan, herhangi bir düzenleme ( Yasa ) var mı? Ayrıca, duyduğum kadarı ıle, Jıg yapılacak yer tespiti için, kapsamlı bir sonar olması gerek mıyor mu?
  Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bildiğim kadarı ile jigging yapmayı yasaklayan bir yasa yok. Bana kalırsa, kendi yasamızı kendimiz koyup, makul ölçülerde balık avı yapmamız gerekir. Balığımızı korursak, balık çoğalıp kolay av vereceğinden herkes rahatça av yapabilir. Biz yiyeceğimiz kadarını avlarsak, balık hiç bir zaman azalmaz. Aksine hızla çoğalır. Bu durumda, engelleyici tedbirlere de gerek kalmaz. İlla bizi birisinin dürtmesi mi gerekir? Allah akıl vermiş, kullanalım. Aklını kullanmaktan aciz olanlardan, olmayalım. Aklını kullanamayanlar bahane üretir, biz balığı koruyarak, balığın çoğalmasına fırsat verelim.

   Jigging yöntemiyle balık avı yapacağınız bölgeyi bilmiyorsanız, jigging yöntemi ile balık avına yeni başlayacaksanız, sonar kullanmak çok faydalı olacaktır. Bildiğiniz bir merada, sonar kullanımı çok da gerekli değildir. Balığı aşağıda görmek, avlamak için yeterli bir veri değildir. Büyük sürüleri sonarla tespit etmeyip, tek tük balıklar için jig atıyorsanız. Siz, jig’i aşağıya salana kadar, balık gördüğünüz yerden uzaklaşmış olur. Balık açsa ve merakını çekebilmişseniz, dönüp jig ile ilgilenebilir. Unutmayalım ki, balık işi kısmet işidir. Bazen binlerce balığın bulunduğu sürülerden, hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, bir balık alamayabilirsiniz. O gün, niçin rast gele dendiğini anlarsınız.

   Sonara karşı değiliz ama, biz http://www.adrasanbalik.com da resim ve videolarını görebileceğiniz hiç bir balığı, sonar yardımıyla avlamadık. Senelerdir edindiğimiz tecrübeleri ve yılların bize yüklediği hisleri kullanarak av yapıyoruz. Eğer bir sonarımız olacaksa, bizi hayal kırıklığına uğratmayacak, 100 – 200 m de balık gösterebilecek, bir sonar olmalı. Kullanacağımız sonar, bize yük değil, yardımcı olmalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir