INSANLAR PALAMUT AVINA KITLENMISKEN BIZ AKYA BOLLUGU YASIYORDUK

debug=

Balık avı turu, tur şekli; Palamut’u yem olarak kullandığımız yemli dip oltası ile, Akya avı.

Sabah saat 06.30 da Adrasan Sahilinde buluşup, güzel bir Adrasan sabahında, tekneye binerek kıyıdan açıldık. Palamut bol olduğu için çaparileri çıkararak, denize bıraktık. Çaparilerle sırtı çekerek, Adrasan koyu içinde ve koyun açığında, Palamut avı yaptık. 10 – 12 Palamut’u yarım saat içinde avlayıp, Akya avı yapmak için, sol tarafımızda bulunan Gemliyik Koyuna yöneldik.

Adrasan Koyunda herkes Palamut avı peşinde olduğu için, Gemliyik Koyunda sadece biz vardık. Hemen, avladığımız Palamutlardan ikisini yem olarak kullanarak, yemli Akya oltalarımızı hazırladık. Yemli dip sırtısı yapmak için oltaları denize bırakarak, Gemliyik koyunda dolaşmaya başladık. Oltaları denize bırakalı on dakika olmadan, Okan’ın oltasının kaloması şiddetle boşalmaya başladı. Akya oltadaydı. Ümit’ten hemen oltasını toplamasını istedim. Okan, Akya ile büyük bir mücadeleye başlamışken, Ümit, oltasını hızla topluyordu. Ben de, oltanın dipteki kayalara takılma riskine karşılık, kıyıdan rölanti hızında tekneyi açmaya çalışıyordum. Akya için dip sırtısı yaparken, oltayı dibe çok yakın çektiğimizden, Akya oltaya takıldığında, müthiş bir hızla, oltayı dibe doğru çekerek, oltanın misinalarını dipteki kayalara dolayarak, takılma riskini arttırır.

Ümit, oltasını teknenin önüne topladığında, oturduğumuz yerdeki, hemen kullanmamız gerekmeyen bütün malzemeyi teknenin önüne toplayarak, tekneye çekmek için büyük mücadele verilen Akya için, yer hazırladı.

Tekneyi kıyıdan uzaklaştırıp 70 – 80 m suyuna geldiğimizde, tekneyi durdurarak, sessizlik içinde mücadeleye devam ettik. Akya, müthiş bir güçle basıyordu. Bu gücü yeni tanıyan Okan ve Ümit için tarifi mümkün olmayan, çetin bir mücadele süre gidiyordu. Kafalarda, “acaba, Akya kaç kiloydu?, kaçırmadan tekneye almak mümkün olacak mıydı?” soruları uçuşuyordu. Bu ruh haliyle devam eden mücadele, Akya’nın teknenin altında gözükmesiyle, başka bir boyuta taşındı. “Acaba, tekneye nasıl alacağız?”.

Oltayı sarma faslı, takımdaki ilk fırdöndünün kamışın ucuna dayanması ile son buldu. Çıkrık makinenin bulunduğu kamışı, kalomasını hafif açarak kenara bırakırken, takımın elle çekilmesi gerekiyordu. Elle çekerken, Akya’nın nasıl tepki vereceği çok önemlidir. Bazen, Akya yorulmadan teknenin altına gelebilir. Takımı çekmeye başladığınızda, basmaya başlar. Bu durum için hazırlıklı olmak, Akya avının sağlıklı bir şekilde sonlandırılması için önemlidir.

Bu sefer Akya’yı çok yorduğumuzdan, balık sakindi. Kolayca tekneye aldık. Okan ve Ümit’in sevinçleri görülmeye değerdi. İlk Akya avlarının yapmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyorlardı. O an, onlar için hayatta daha değerli bir şey yoktu. Çok uzun zamandır hayalini kurdukları bir amaçlarını, yerine getirmişlerdi.

Akya avının bu kadar hızlı cereyan etmesi, onları Akya avı için daha hevesli bir hale getirmişti. “Akya için bir daha olta atacak mıyız?” diye sordular. Evet, ama her ne avlarsak avlayalım. Geri bırakmak şartıyla” dedim. Amaçlarına ulaşmış olmanın mutluluğu ve sürdürülebilir avcılık bilinciyle, “tamam” dediler.

Palamutlardan birini yem olarak Akya oltamıza takarak, oltalarımızı denize bıraktık. On beş dakika geçmeden, bu sefer Ümit’in kaloma hızla boşalmaya başladı. Okan, oltasını hızla toplarken, ben de tekneyi açığa almaya başlamıştım. 80 – 90 m sularına geldiğimizde, tekneyi durdurdum. Akya mücadelesi, yorulanın oltayı diğerine vererek, dinlenmesi şeklinde devam ediyordu. Bu aşamada, tek dinlenemeyen Akya idi. Akya, teknenin altında gözüktüğünde, artık ilk Akya’nın heyecanı kalmadığından, balığı bırakma düşüncesini kabul ettiğimiz için, Akya’nın kaçabilecek olması düşüncesi de, stres sebebi olmaktan çıktığı için, büyük bir rahatlıkla, Akya’yı tekneye doğru yaklaştırıyorduk. Akya’nın tekneye yaklaşırken, döne döne gelmesi ve kabarcıklar çıkarması, çok güzel bir manzara oluşturuyordu. Akya, teknenin yanına geldiğinde, pense yardımıyla, kancaları hemen çıkardım. O an bana yakın olan Okan olduğundan, Akya’yı ona verdim. Akya’yı geri bırakma şerefi Okan’ın oldu. Akya’yı geri bırakmadan önce, biraz solunum yaptırdık. Solunum aşamasında, balığın kendiliğinden ayrılmasına izin vererek, kurtulmasını sağladık. Böylece Akya, mavi derinliklerdeki özgürlüğüne kavuştu.


 

 

Bir önceki yazımız olan DENIZ MUHALEFETI MAGDURLARI HAVANIN IYI OLDUGU ILK GUN AKYA AVI YAPTILAR başlıklı makalemizde Adrasan, Adrasan Balık Avı ve Akya Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir