İlhan ve Özge Toprak – AKYA AVI TÜRKİYE REKORU

debug=

Balık avı turu, tur şekli; yemli dip oltası ile TÜRKİYE REKOR Akya avı.

İlhan ikinci gün balık avı turuna, eşi Özge ile geldi. Öğleden sonra saat 15.00 gibi, hava sert olduğu için İlhan’a saat 16.30 da balık avı turuna çıkmayı önermiştim. Saat 16.30 da Adrasan Sahilinde buluşup tekneye binerek sahilden açıldığımızda, yüzey takımlarını denize bırakıp “rast gele” diyerek yemlik Palamut avına başladık.

Adrasan Koyunun dışında koya paralel olarak bir tur atarak, yemlik Palamut aradık. Yemlik Palamut oltamıza, Hacivat burnunu geçtikten sonra geldi. Yemlik Palamut’u görünce hepimizin yüzü güldü. Kendimi tutamayıp “Akya’nın anahtarı geldi” dedim. Sulu Adaya yanaştığımızda Özge’nin oltasının kaloması boşalmaya başladı. 5 – 10 dakikalık mücadeleden sonra balık teknenin yanına gelince, İlhan uzanarak Yazılı Orkinosu tekneye aldı.

Sulu Adada birkaç tur attıktan sonra, fazla oyalanmadan Akya avına geçmeye karar verdik. Hemen, Akya oltasını hazırlayarak, oltayı denize bırakarak İlhan’a uzattım. Sulu Adanın boğaz tarafından top taşa doğru ilerledik. Top taşın önünden geçerken olta taşa takıldı. Tek yemimiz ile hazırladığımız Akya oltamız taştaydı.Hemen geniş bir açıyla geri dönerek, oltanın üzerine doğru gitmeye başladık. Bunu yaparken İlhan’dan oltayı devamlı olarak sarmasını istedim. Bu tür bir kurtarma çabasındayken oltanın devamlı gergin olması gerekmektedir. Olta gergin olunca kurşunların ve ip misinanın taşa geçme ihtimali azalır. Oltanın üzerine geldiğimizde, ilhan’dan oltanın ipini tekrar istedim. İlk asıldığımda, olta kolayca takıldığı yerden kurtuldu. Oltayı çekip yemi kontrol ettik. Yemde hiç bir bozulma olmamıştı. Bu durum, bizim ne kadar kısmetli olduğumuzu gösteriyordu.

Akya oltasını tekrar denize bırakarak, boğaz kısmına doğru olta çekmeye başladık. Boğaza geldiğimizde, Balon Balığı bölgesi olan kumsalın açığında 40 m derinlikteki kısmına girmeden, top taşa doğru dönüşe geçtim. Dönerken biraz oltayı oturtup, hemen akabinde hızı arttırarak oltada cazibe yaratmaya çalıştık. Oltayı tekrar yükseltirken, İlhan oltada hareket olduğunu söyledi. Tekrar hızı arttırdım. Tam bu esnada olta şiddetle gerildi. Şiddetle akmaya başladı. Oltayı kontrol ettiğimde, Akya’nın yakalanmış olduğunu anladım. Akya, oltanın kalomasını boşaltmaya devam ederken, tekneyi taşlık bölgeden uzaklaştırmaya başladım. İlhan, oltayı devamlı olarak sarmaya çalışıyordu. Ben de tekneyi Adrasan yönünde uzaklaştırmaya çalışıyordum. Bir süre sonra, oltayı İlhan’dan istedim. Amacım, tekne Sulu Adanın taşlık kısmından uzaklaşırken, Akya’yı yükseltebildiğim kadar yukarı yükseltebilmekti. Tekne rölantide yol alırken, nedense büyük balıklar bu gidişe razı olup, pek fazla mücadele etmeden teknenin hızına ayak uyduruyorlar. Büyük balık oltaya yakalandığı ilk 10 dakikada bu şekilde hareket ederek, balığın ciddi anlamda yorulmasını sağlamak mümkün olmaktadır.

Sulu Adadan 1,5 km uzaklaştırdıktan sonra motoru kapatarak, İlhan’ın Akya ile mücadelesini seyre koyulduk. İlhan çektikçe Akya daha fazla asılıyordu. Tekneyi durdurunca Akya’ya can gelmişti. İlhan yorulunca bir süre ben çektim. Bu şekilde, bir süre beraber çekmemize rağmen Akya basmaya devam edince, önce kalomayı biraz sıktık. Sonra, ilhan çıkrık makine ile sarmaya devam ederken, bende elimle ipi yukarı doğru çekiyordum. Balık basınca, ipi bırakıp kalomadan yol almasına izin veriyorduk. Bu şekilde Akya’yı bir yandan yorarken, bir yandan da teknenin altına kadar yükselttik. Takımları görünce, ipi çekmeyi bıratım. İlhan çıkrık makine ile Akya’yı yukarı çekerken, bende video çekmek için fotoğraf makinesini elime aldım. Fotoğraf makinesini açıp, video moduna getirdiğimde birde baktım ki, Akya oltayı tekrar derinlere indirmiş. Fotoğraf makinesini bırakıp, Akya’yı yukarı çekmek için, ipin başına geçtim. Akya’yı tekrar teknenin altına getirdiğimizde, fotoğraf makinesi ile çekime başladım. İlhan, kalomayı gevşeterek çıkrık makineli oltayı arkaya koyarak takımı çekmeye başladı. Akya döne döne ve teknenin altından yukarı doğru geliyordu. Akya büyük gibi gözüküyordu. Teknenin altında ilk gördüğümde, 20 kg civarı bir balık olarak algılamama rağmen, balık suyun yüzünde gözükünce, durumun vahameti ortaya çıktı. Bu Akya çok büyüktü. Muhtemelen, 30 ila 40 kg arası bir şeydi. Ben içimden, 34 – 35 kg gibi bir tahminde bulunuyordum.

Akya teknenin yanına gelir gelmez, solungaçları ile yanağı arsından tutarak hemen yukarı aldım. Akya teknenin içine düştüğünde, Özge çığlık atarak, teknede kaçak yer arıyordu. İlhan’la ikimiz tamamen Akya’nın endamına vurulduğumuzdan, gözümüzü ondan ayıramıyorduk. Akya, 1,45 m olan tekneye sığmıyordu. Boyu 1.60 m civarı vardı. Şimdiye kadar oltamıza takılan Akya’ların, en büyüğünü avlamıştık. Akya REKORUmuzu kırmıştık.

Oltaları toplayıp hızla Adrasan Sahilinin yolunu tutuk. Adrasan Sahiline Akya’yı indirdiğimizde, kısa sürede büyük bir meraklı kitlesi oluşmuş, balığın kaç kilo olduğu tartışmasına başlamışlardı. 30 ila 50 kg arası rakamlar telaffuz ediliyordu. Akya’yı, 15 Hp Mercury motorumuzu taşıdığımız, dört tekerlekli arabaya koyarak, manavın terazisinin başına gittiğimizde, balığın kilosunun 36.8 den, 37 kg olduğunu resmen öğrendik. 37 kg bu Akya, bizim rekorumuzdu.

37 kg Akya’yı taşırken yol boyunca her yerde insan kalabalıkları oluşuyordu. Kimisi fotoğraf çektirmek istiyor. Genel kitle ise, balığın ismini ve kilosunu öğrenmek istiyordu. Bir kısmı da bu balığı ne ile avladığımızı soruyordu. Yol boyunca Adrasan’ın reklamını yapmış olduk.

Yeni AKYA REKORUMUZUN 37 Kg olduğu herkese duyururuz.


 

 

Bir önceki yazımız olan YAZILI ORKINOS AVI RESIMLERI başlıklı makalemizde Balık Avı, Balık Avı Teknikleri ve Balık Avı Turu hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir