HAYALLERIN OTESINDE BALIK AVI BU OLSA GEREK

debug=

Balık avı turu, tur şekli; Palamut’u yem yaptığımız, yemli dip sırtısı ile çifte Akya avı.

Sabah 06.30 da Adrasan Sahilinin sol tarafında buluşarak, tekneye binip kıyıdan 300 m açıldıktan sonra, Palamut avı için Palamut çaparilerini denize bıraktık. Bu hafta başı büyük bir Palamut akını yaşandığından, Palamut avlamak çok kolaydı. Yemlik Palamutları bir saat içinde toplayarak, Akya avı için o gün gitmeye karar verdiğimiz Gemliyik Koyuna doğru hareket ettik. Av meramıza giderken, Palamut çaparisini toplayıp, bir tane kurşunsuz 9 cm dip rapalasını denize bırakarak yola koyulduk. Yolda dip rapalasına 2,5 – 3 kg Yazılı Orkinos atladı. 3 kg Yazılı Orkinos avı yapmak, bir saat içinde avladığımız 10 adet yemlik Palamut’u da düşününce, Murat’ı çok sevindirmişti. Büyük bir sevinçle av meramıza doğru ilerlerken, içimiz mutlulukla doluydu.

Av meramız olan Gemliyik Koyuna ulaştığımızda, hemen avladığımız Palamutları yem olarak kullanarak yemli dip sırtısı hazırladık. Yemli dip sırtısı hazır olunca, Akya avı için oltaları denize bırakıp, 40 – 60 m derinlikteki av meramıza yaklaştık. İlk geçişte, Murat’ın kaloma hızla boşalmaya başladı. Ben hızla oltamı toplayarak, Murat’a yardım eder hale geldim. İlk olarak tekneyi, taşlardan uzaklaştırarak dışa aldım. Murat Akya ile mücadeleye devam ederken, video ve fotoğraf çekimine başlamıştım ki, Murat’ın olta boşa çıktı. Murat’ın olta boşa çıkınca, tekneyi bir hüzün kapladı. Fotoğraf makinesini yerine kaldırırken, Murat ta boşa çıkan oltasını tekneye almıştı. Hüzünleri bir kenara bırakıp yemimizi tazeledik. Büyük bir azim ve istekle oltalarımız denize bırakmaya başladık. Murat’ın olta sudayken, ben henüz daha oltamı salmakla meşguldüm. Murat’ın kaloma şiddetle boşalmaya başladı. Daha oltamı 4 – 5 tur salmamıştım. Tekneyi açığa doğru çevirerek oltaları toplamaya başladık. Oltamı toplayınca, tekneyi 10 dakika kadar kıyıdan açtım. Murat, dualar ederek Akya ile olan mücadelesine devam ediyordu. Bir ara çok yorulunca, onu dinlendirmek için oltayı ben sardım. Akya’yı teknenin altına kadar yükselttim. Akya teknenin altında dönmeye başlamıştı. Video çekimi için fotoğraf makinesini çıkararak çekime başladım. Murat takımı çektikçe, Akya dönerek yukarı doğru geliyordu. Deniz çalkantılı olduğundan. Çok net görülmüyordu ama, Akya’nın görüntüsü suda kırılarak akisler yapar gibiydi. Sanki Akya iki tane gibi gözüküyordu. Hiç ihtimal vermeden oltayı çekmeye devam ederken, ağzımızdan, “Akya’lar iki tane sözüküyor” döküldü. Oltada iki tane Akya vardı. Bir oltada çifte Akya çekiyorduk. Bir yemle iki Akya avı yapmıştık. Bu bizim balık avı turlarında ilk defa oluyordu. Daha önce 2003 senesinin eylül ayında, Mustafa Abi ile Atilla Akya ile Orfoz’u aynı oltada çekmişti. Ama, iki Akya aynı oltada ilk defa oluyordu. Bu büyük başarıdan dolayı, Murat’ı ve kısmetini tebrik etmek gerekir.

Çifte Akya avı bizi çok ama, çok sevindirdi. Bir ilki başarmak insanı çok mutlu ediyor. Artık avımızı yapmış, hedefe ulaşmıştık. Bu durumda önümüzde iki seçenek vardı. Ya Akya avını bırakıp dönecektik, yada ava devam edecek, ama her ne avlarsak avlayalım geri bırakacaktık. Akya avına devam etmeye karar verdik. Yemleri tazeleyip oltaları denize bıraktık. Av meramızı baştan sona kadar geçtik. Kafamda sınır olarak belirlediğim taştan sonra açığa doğru dönmeye başlamıştık ki, benim kaloma büyük bir şiddetle boşalmaya başladı. Belli ki balık büyük ve çok diriydi. Murat oltasını hızla toplamaya çalışırken bende, bir yandan Akya ile mücadeleyi sürdürürken bir yandan da tekneyi taşlardan uzaklaştırma telaşı içindeydim. Murat oltasını topladığında artık daha rahat manevra yapma olanağına kavuştuğumuzdan, rahatça Akya’yı taşlardan uzaklaştırdık. Tekneyi durdurduğumda, oltayı Murat verdim. O Akya ile mücadele ederken video ve fotoğraf çekimine geçtim. En son aşamada fotoğraf makinesini, Akya’nın bırakma sahnesini çekmesi için ona verdim. Murat video çekerken ben Akya’yı teknenin yanına alıp, Akya’yı denizden çıkarmadan pense yardımıyla kancaları çıkarmaya başladım. Bütün kancalar Akya’ya takılmıştı. Son kancanın Akya’nın gözüne girdiğini görünce, bırakmanın bir faydası olmayacağına karar verdik. Bu sebeple ilk defa teknede ikiden fazla Akya oldu. İnsanlarda balık bırakma alışkanlığı yaratalım diye uğraşırken, böylesine güzel bir balığı bırakamamak bizi çok üzdü.

Üçüncü Akya’yı kancalardan kurtarıp video ve fotoğraf çekerken, karnının üstünde bulunan yara izini fark ettik. Yara izi, 1 – 1,5 saat evvel kaçırdığımız Akya’yı bize hatırlattı. Evet, 1 – 1,5 saat evvel kaçırdığımız Akya bu olmalıydı. Kaçırdığımız balığı sonunda, yeniden avlamayı başarmıştık. Kısmetin bu kadarı da fazlaydı. Bu sebeple, öğleden sonra balık avı yapmayıp, sadece denize girerek denizin keyfi yapmaya karar verdik. Akya’ları rahat bıraktık.


 

 

Bir önceki yazımız olan BUGUN YAZILI ORKINOS VE LAMBUKA AVI GUNU OLDU başlıklı makalemizde Balık Avı, Balık Avı Resimleri ve Balık Avı Teknikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir