HASRETLE BEKLENEN AKYA AVI NIHAYET YAPILDI

Hasretle Beklenen Akya Avı Nihayet Yapıldı :

Büyük balık avı her amatör balıkçının hayalidir. Türkiye şartlarında amatör balıkçının büyük balık avı yapması zordur. Bunun sebebi; balık stoklarımızın azaldığı bir ortamda büyük balık avı yapmanın iyice zorlaşmış olmasıdır. Bu zorluk dolayısıyla balık avı ile uğraşan profesyonel balıkçılar ve balık avına gönül vermiş amatör balıkçılar daha kolay ve masrafsız olan ufak balık avını tercih etmektedir. Bu durumda büyük balık avı yapabilmek için gerekli olan bilginin edinilmesini ve bu uğraştan verim alınması zorlaşmaktadır. Bilgi ve istediğin azlığı, insanları büyük balık avından uzak tutmaktadır. Buna rağmen her profesyonel ve amatör balıkçı büyük balık avı yapma hayali kurar.

Bilgi ve tecrübe az olsa da, büyük balıklar zaman zaman oltalara takılır. İste, bilgi ve tecrübeye tam da bu anda ihtiyaçtır. Ayrıca takımların büyük balık avına uygun olmaması da diğer bir sorundur. Büyük balık oltaya vurduğunda, hiç beklenen bir av olmadığından, balık zapt edilmeye çalışılır. Çünkü ufak balık avında kullanılan oltaların gücü avlanılan balığa göre fazladır. Bu durumda ufak balığın mücadele edebilme imkanı yoktur. Bu durum balıkçıda bir alışkanlık haline gelir. Büyük balık oltaya vurduğunda da aynı davranışı gösterebileceği yanılgısına kapılır. Bu yanılgıyla bir an evvel balığı tekneye alınmaya çalışılınca, balık oltayı koparıp gider. Avcı ne olduğunu anlamadan balıkla olan o muhteşem mücadele son bulur. Oysa takımlar büyük balık avına uygun olsaydı. Balık kancaya iyi geçseydi. Her hataya rağmen balıkla bir süre daha mücadele etme şansı veya daha iyi bir ihtimalle balığı alama şansı olabilirdi.

Amatör balıkçının büyük balık avı hayalini gerçekleştirmesi için büyük balık konusunda uzmanlaşmış, yeterli donanımı olan bir rehbere ihtiyacı vardır. Bu rehber önce oltaların nasıl kullanılacağını uygulamalı olarak göstermelidir. Sonra avın nasıl yapılması gerektiğini anlatmalı ve bunu katılımcıların uygulamasını sağlamalıdır. Uygulama esnasında gördüğü eksikleri düzeltmeli ve problem oluşturabilecek davranışların doğrularının yapılmasını sağlamalıdır. Böylece büyük balık avının ciddi problem yaratabilecek zorlukları kolay mücadele edilir hale getirilmelidir.

Amatör balıkçının büyük balık avında öğrenecekleri ve uygulayacakları av esnasında kademeli olarak gösterilerek, kolayca öğrenmesi sağlanmalıdır. Bütün bunlar yapıldığında geriye avın yapılması ve sevincinin beraberce paylaşılması kalmaktadır.

Bu balık avında da bunlar yaşandı. Önce yemlik Palamut avını yaparken uygulamalı olarak çıkrık makineli oltaların nasıl kullanılacağı gösterildi. Sonrasında yemlik Palamutlar kullanılarak Akya oltası hazırlanıp, Akya avına geçildi. Akya oltaya vurduğunda, anlık bilgi aktarımlarıyla balıkla keyifle mücadele edildi. Mücadele esnasında yorulan oltayı diğerine vererek dinlenirken, mücadele edenin de büyük balık avı keyfini sonuna kadar yaşaması sağlandı. Balık tekneye alınınca keyfi hep beraber yaşandı. Bu şekilde hasretle beklenen Akya avı nihayet yapıldı.

Bu yöntemle bir büyük balık avının herkese nasip olması dileğiyle…

Hasretle Beklenen Akya Avı Nihayet Yapıldı

Bir önceki yazımız olan AKYA BEKLEDIK BALON BALIGI CIKTI başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Akya Bekledik Balon Balığı Çıktı ve Antalya Balık Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir