KILAVUZ BALIGI AVI – TUT BIRAK YONTEMI

Kılavuz Balığı Avı – Tut Bırak Yöntemi :

Kılavuz Balığı Avı

Gürcan geçen sene Akya oltası ile yaptığımız Lambuka avından sonra yeniden balık avına çıkmanın heyecanı ile Adrasan’daydı. Öğleden sonrası balık avı turu için saat 15.00 Adrasan Sahilinde bulup denize açıldık. Gürcan bu balık avı turuna Muzaffer ile beraber gelmişti.
Adrasan Sahilinden 300 – 400 m açıldığımızda, yemlik Palamut için yüzey sırtısı çekmeye başlamıştık. Güneyden kuvvetli bir rüzgar estiği için bir süre koyda kalarak rüzgarın güney batıya dönmesini beklerken, koy içinde dolaşıp balık avı yapmaya devam ettik.

Adrasan Fenerine gelmeden ilk balık muzafferin oltasına takıldı. Kaloma boşalmaya başladığında oltaları toplayıp Muzafferin balığı çekmesine yardım ettik. İlk balık, 2013 senesinin ilk gerçek Palamutuydu. Palamut 1 Kg üstü gibiydi.

Bir ara hava sakinleşir gibi olunca Hacivat Burnuna doğru yöneldik. Ama güney rüzgarının sertliğini sürdürdüğünü görünce, tekrar Adrasan Koyuna döndük. Koy içinde dolaşırken bu sefer Gürcan’ın kaloma hızla boşalmaya başladı. Gürcan oltasını çekerken balık ara sıra hızla asılıp kalomayı boşaltıyordu. Gelen balık, yan yüzgeçleri küçük olanlardan biriydi. Ne kadar asılıp kalomayı boşaltsa da, çok güçlü basan bir balık değildi. Değişik bir çekme şekli vardı. Balık teknenin yanına geldiğinde Kılavuz Balığı olduğunu gördük. Geçen haftalarda Ali Bağcı ve Burak ile avladığımız Kılavuz Balığından daha büyüktü. Muhtemelen bu Kılavuz Balığının boyu 70 -80 cm üstüydü.

Gürcan ve Muzaffer, Kılavuz Balığını ilk defa avladıkları ve gördükleri için biraz şaşkınlardı. Onların heyecanını balık hakkında bilgi vererek gidermeye çalışırken, bir yandan da Gürcan Kılavuz Balığını serbest bırakmak için rapalayı kurtarmaya çalışıyordu. Rapalayı kurtardığımızda, hiç vakit kaybetmeden balığı serbest bıraktık. Bu şekilde TUT BIRAK YÖNTEMİNE bir ilave daha yapmış olduk. Balık süzülerek dalıp özgürlüğüne gitti.

Kılavuz Balığı Avı – Tut Bırak Yöntemi

Video Link’i: http://youtu.be/sSGiI2qf2Kw

 

Bir önceki yazımız olan BALIK AVI VIDEOLARI - BALAYINDA BALIK AVI başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Adrasan Koyunda Gün Doğumu ve Balık Avı ve Antalya Balık Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HİKAYELERİ, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir