ELEKTRIKLI CIKRIK OLTAYLA BALON BALIGI AVI

Elektrikli Çıkrık Oltayla Balon Balığı Avı :

[nivo source=”current-post” speed=300 pause=3000]

Balık avı turu, tur şekli; elektrikle çalışan çıkrık olta kullanarak, jigging yöntemiyle balık avı.

Bu balık avı turu, jigging yöntemiyle balık avı yapmak amacıyla çıkmıştık. Beraberimizde jigging kamışı ve makinelerinin yanı sıra elektrikle çalışan çıkrık olta da vardı. Elektrikle çalışan çıkrık olta, aküye bağlı olarak çalışıyor. Elektrikli çıkrık oltada; misine çekme hız ayarı, misina çekme metre ayarı, misina çekme süre ayar, kaloma ayarı, elle sarma seçeneği, misina bırakma açma-kapama kolu ve benzer ayarlar vardı.

Jigging yöntemiyle avlanırken; iki metre çekip, beş saniye bekleme ayarı yapmıştık. Bekleme esnasında kamışı sallayarak, jig’in suyun içinde yaralı balık imajı vermesi sağlanmakta, beş saniye sonra iki metre sarıp beş saniye beklemeye geçmektedir. İstenilen zamanda olta tekrar aşağıya bırakılabilmektedir. Jigging yöntemiyle balık avı yapılırken bize düşen, bekleme esnasında kamışı hafif hafif sallamak.

Balık avı esnasında bu şekilde sallarken, kaloma birden boşalmaya başladı. Kamışın eğilmesine bakınca gelen balık büyük gözüküyordu. Balık gelince çekme ayarını devamlı çekmeye ayarlayarak, yavaş ve devamlı çekmesini sağladık. Arada balık basarak kalomayı hafifçe boşaltıyordu. Bu şekilde 7 – 8 dakika sonra Balon Balığı suyun altında gözükmeye başladı. O zamana kadar balık sakindi. Suyun yüzüne çıktığında Balon Balığı hırçın bir şekilde mücadele etmeye başladı. Bir süre yorulmasını bekledikten sonra, Balon Balığını kancadan kurtararak geri bıraktık.

Sırtı çekerken elektrikli çıkrık nasıl kullanılır:

Olta istenilen mesafeye salındıktan sonra kaloma ayarını yapıp, makineyi devamlı belli hızda çekme moduna ayarlamak yeterli olur. Balık geldiğinde, belirlenen hızla oltayı toplamaya başlıyor. İsterseniz sarma düğmesine basarak devamlı sarabileceğiniz gibi, aralar vererek de sarma işlemine devam edebilirsiniz. Bütün bu fonksiyonlar, makinenin size sunduğu seçenek miktarına bağlıdır.

Elektrikli Çıkrık Oltayla Balon Balığı Avı

 


 

 

Bir önceki yazımız olan Jig ile Akya Avı Resimleri başlıklı makalemizde Akya Avı, Akya Avı Teknikleri ve Balık Avı Resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni)

8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi.
1989 – 1995 senelerinde bankacılık. 1995 – 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim’de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan’da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.

Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir