DEV GIBI YAZILI ORKINOS AVI YAPTIK

debug=

Balık avı turu, tur şekli; dip rapalası ile 8 kg Yazılı Orkinos avı.

Balık avı turundan önce sabah bizim evde buluşup, Gönül’ün, Ali ve Burak için özel olarak hazırladığı kahvaltıyı yaparak, 06.30 gibi denizdeydik.

Adrasan Sahilinden 300 m açıldığımızda, 7 cm yüzey rapalalarıyla hazırladığımız yüzey oltalarımızı denize bırakarak, Akya avı için yemlik Palamut avına başladık. Yönümüz Sulu Ada istikametiydi. Balon Balığı dışında, öğle saatine kadar hiç bir balık oltalarımıza vurmadı. Saat 12.00 de balık avına son vererek, öğle molası vermek için Amerikan Koyunun yolunu tutuk. Amerikan Koyunda önce deniz sefası yaptık. Onlar denizin keyfini çıkarırken, ben de ateş yakmak için sahilde bulunan kuru odun parçalarını toplayıp ateş yaktım. Ateş hazır olurken, hep beraber sucukları ve yeşillikleri hazırlayıp, sucuğun kor ateşte çok güzel kokular çıkararak kızarmasını bekledik. Ateş tam kıvamında olduğu için sucuklar çok güzel kızardı. Hemen sofraya oturup kızarmış ekmeğin arasına sucukları sıcak sıcak koyarak yedik. Yeşilliklerle beraber sucuk ekmek müthiş bir lezzet olmuştu. Kızarmış ekmek arası, sıcacık sucuklar ve buz gibi bir kola. Tam anlamıyla bir ziyafet sofrası olmuştu. Yemekten sonrası biraz sohbet ettikten sonra, bir saat kadar uyuduk.

Saat 15.15 de uyandığımızda, önce kendi malzemelerimizi toplayıp tekneye koyduk. Sonra, ateşi söndürdük. Sahil, dalgaların getirdiği naylon poşetlerle kirlenmiş durumdaydı. Sahili bu şekilde bırakıp gitmek içimize sinmediği için hep beraber, sahildeki bütün çöpleri topladık. Sahil eski güzel görünümüne kavuşunca sahilden ayrılıp, dip rapalası ile hazırladığımız dip sırtılarını denize bırakarak akşam turuna başladık. Yönümüz, Adrasan Koyuydu. Rölanti hızıyla, dip sırtılarını çekerek Adrasan Koyuna doğru ilerledik. Yolda, defalarca Balon Balıkları oltalarımıza takıldı.

Adrasan Fenerine geldiğimizde, henüz daha yiyebileceğimiz bir balık avı yapamamıştık. Tam Adrasan Fenerinin önünden geçerken, denizde normalin dışında dalgalanmalar gördük. Son bir haftadır o bölgede bir balık, iki defa rapalamızı koparmış, iki defa da beş on dakikalık mücadeleden sonra rapaladan kurtulmuştu. Eğer gördüğümüz bu hareketlenme, balığın hareketlerinden kaynaklanan dalgalanmalarsa, beşinci defa şansımızı deneme fırsatımız olacaktı. Ali ile Burak’tan oltaları toplamalarını istedim. Oltalar toplanınca, dip oltalarındaki kurşunları çıkardım. Dip rapalalarını, kurşun ağırlık olmadan çekecektik. Tekneyi Hacivat yönüne çevirerek, dip rapalalarını kurşun ağırlıklar olmadan, denize bıraktık. 5 – 6 mil hızla dip rapalalarını çekerek ilerlemeye başladık. Adrasan Feneri ile Hacivat Burnu arasına geldiğimizde, Burak’ın kaloma hızla boşalmaya başladı. Beşinci şansımız olmuştu. Dört defadır avlayamadığımız balık oltadaydı. Kalomayı hızla boşaltarak dalmaya çalışıyordu. Burak’dan kaloma ayarını değiştirmeden çekmeye çalışmasını istedim. Burak, kaloma ayarını hiç sıkmadan, nispeten gevşek kaloma ile mücadeleye devam ederken, biz oltalarımızı hızla toplayarak Burak’a yardım eder pozisyona geldik. Biraz sonra Burak yorulunca, Ali oltayı aldı. Ali oltayı sararken balık derin suya doğru kaymaya çalışıyordu. Balığın hareketlerine bakılırsa, bu büyük bir Yazılı Orkinostu. Balık oltaya ilk geçtiğinde, “Wahoo (Ceylan Palamut’u) olabilir mi?” diye düşünmüştüm. Ama bu balık, muhtemelen büyük bir Yazılı Orkinostu. Ali bir süre sonra yorulunca, oltayı bana verdi. Ben oltayı aldığımda mücadeleye başlayalı on beş dakika olmuştu. Yazılı Orkinos nispeten yorulduğu için kalomayı biraz sıkarak, Yazılı Orkinosu tekneye yaklaştırmaya başladım. Teknenin altına yaklaştığında, video çekmek için oltayı, balık çekmek için hazır durumda olan, Ali’ye verdim. Ali, Yazılı Orkinosu teknenin yanına getirdiğinde, kuyruğundan tutarak tekneye almasını istedim. Ali, büyük bir sakinlikle uzanarak Yazılı Orkinosu tekneye aldı. Beşinci denememizde, nihayet balık teknedeydi. Peşine düştüğümüz balığı, avlamış olmanın sevincini yaşıyorduk. Başarmıştık.


 

 

Bir önceki yazımız olan DOGANIN EN GUZEL OLDUGU YERDE BALIK AVI başlıklı makalemizde Balık Avı, Balık Avı Resimleri ve Balık Avı Teknikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir