COK GEZDIK AMA BALIK AVINI SADECE BELLI BIR BOLGEDE YAPABILDIK

debug=

Sabah erkenden, güneşin ilk ışıklarıyla, Adrasan sahilinden denize açıldık. Palamut avı için yüzey rapalalarını denize bırakarak, Adrasan koyunun dışına doğru hareketlendik. Adrasan Koyunu terk edip, Adrasan Fenerinin açığına yöneldik. Adrasan Fenerinin açığında, bir tane ufak Palamut avladık. Daha sonra Sulu Ada istikametine doğru yöneldik. Sulu Adaya kadar oltalarımızda pek bir hareket olmadı.

Sulu Adanın Beş Adalar tarafına bakan güney doğu tarafında, devamlı olarak 1 kg civarı Palamutlar avladık. Bir ara, oltanın kaloması o kadar hızlı boşalmaya başladı ki, “bu büyük balık. Sakın kalomaya dokunmayın” dedim. 15 dakikalık uğraştan sonra, balığı tekneye aldığımızda, 3,5 kg bir Yazılı Orkinos avı yapmış olduk. Bu Yazılı Orkinos, ilk yenecek balık olduğu için, balık geçtikten hemen sonra karnını yararak, kanının akmasını sağladık. Bu şekilde, Yazılı Orkinosların daha lezzetli olmasını sağlamak mümkün olmaktadır.

Sulu Adanın her tarafında Palamutlar olmasına rağmen sadece, Beş Adalara bakan tarafında çok iyi av yapabiliyorduk. Adanın diğer taraflarında, bir sürü yerde oynaklar görmemize rağmen, Palamut av vermiyordu. Sulu Adanın bu bölgesine gelene kadar çok vakit kaybettiğimiz için, Akya avı yapmak için vakit kalmamıştı. Deniz de kötüleşmeye başlayınca, Adrasan Koyuna doğru dönüşe geçmeye karar verdik.

Sulu Adaya gelirken balık avı yapamadığımız bir çok yerde, dönüş yolunda Palamut avı yaptık. Artık, Palamut ihtiyacımızı karşılayacak yiyecek balığı avladığımız için, oltamıza takılan bütün Palamutları, denize geri bıraktık. Bu şekilde, tut bırak yöntemini geliştirme konusunda, bir adım daha ilerleme sağlamış olduk.

Adrasan Sahiline ulaştığımızda, Akya avı yapamamıştık ama, yeterince yiyecek Palamut avı yapmış ve bir çok avladığımız Palamut’u geri bırakarak, tut bırak yönteminin gelişmesi için bir balık avını daha geride bırakmıştık. Artık, her balık avı turunda, avladığımız balıklardan bir kısmını geri bırakarak, tut bırak yönteminin Türkiye denizlerinde gelişmesi için, çorbada bizimde bir parça tuzumuz olsun misaliyle, çabalarımızı sürdürmüş olduk.

Tut bırak yöntemiyle ilgili video link’i http://www.adrasanbalik.com/tut-birak-yntem/.html


 

 

Bir önceki yazımız olan KISMET DONUS YOLUNDA YUZUME GULDU başlıklı makalemizde Akya, Akya - Lichia Amia ve Akya Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir