CIKRIK MAKINE KULLANIMI

Çıkrık Makine Kullanımı :

CIKRIK MAKINE KULLANIMI

Tanımı:

Normal makineye göre, daha fazla ip sarma kapasitesi olan, daha güçlü, zor işlerin yapılabileceği kapalı sistemli makinelerdir. Çıkrıklar, misina kılavuzlu ve kılavuzsuz, koldan kaloma ayarlı veya debriyajlıdır.

Teknede Çıkrık Makine kullanımı:

Tekne hareket halindeyken sahte yem veya çapariden oluşan takım kontrollü bir şekilde denize bırakılır. Sonra kamış tekneye 90 derece ve suya yakın tutulur. Birden fazla olta salındığında, oltanın karışmaması için gerekli bir tutuş şeklidir. Bu şekilde tutarken, çıkrık makine dışa bakar. Normal makineler kamışın altında yere bakar vaziyetteyken, çıkrık makineler tam tersi yukarı bakar pozisyonda kullanılır.

CIKRIK MAKINE (16)        CIKRIK MAKINE (5)        CIKRIK MAKINE (8)

Takımı denize bırakıp kamışı tekneye 90 derecede ve suya yakın tutulur.  çıkrık makineye dokunur vaziyette, kamışın sapını tutan elimizin başparmağı ile makarayı biraz geriye doğru çekerek, makine üzerinde ipin çekiş etkisini ortadan kaldırıp, açma-kapama kolunu açarız. Bu hareket, açma-kapama kolu olan makinelerin daha uzun ömürlü olmasını sağladığı gibi, bizim kolu daha kolay açmamızı da sağlar. Açma-kapama kolunu açtığımızda, takımın suda sürtünmesiyle, ip misina boşalmaya başlar. Boşalmayı kontrol altında tutmak için, makarayı geri doğru çeken başparmağımızı, bu seferde makara üzerine hafifçe bastırarak, yavaşlatıcı olarak kullanırız. Olta sapını, çıkrık makineye dokunur vaziyette tutan elimiz, fren vazifesi görmeye başlar. Bu aşamada, misina kılavuzunun gidip gelişlerini saymamız gerekir. Bir gidip gelmeye, bir tur deriz. Çıkrık makinenin, bir turda ne kadar misina salındığını önceden hesaplamışsak, ne kadar bıraktığımızın hesabını yapmak kolaydır. Bir turda 5 m misina bırakıyorsa, 10 turda, 50 m ip misina salmış oluruz. Misina kılavuzunun, böyle güzel bir özelliği vardır. İp misinayı salma işlemi bittikten sonra, yine başparmağımızı makaraya bastırarak, ip misinanın akışını durdurup, açma-kapama kolunu ondan sonra kapatırız. Bu işlem, dişlilerin çarparak zamanla kırılmasını engeller. Bu şekilde, makineniz uzun kullanımlı ve iyi görev yapar durumda kalarak, büyük balık avlarınızın daha keyifli olmasını sağlar. Açma-kapama kolunu kapadığımızda, hemen kaloma ayarını yapmamız gerekir. Kaloma ayarı en kolay şu şekilde yapılır. Önce kaloma, takım serbest akışa geçene kadar açılır. Akış başladığında, kademeli olarak yavaş yavaş sıkılır. Serbest akışı durdurduktan sonra, bir iki çıt sıkmak yeterli olacaktır. Bunun kararı, teknenin hızına, avlamayı planladığınız balığa ve tecrübelerinize göre yapılır.

Kaloma Ayarı ve kullanımı:

Artık, balığın gelmesini bekleye biliriz. Balık oltaya asıldığında, kaloma hızla boşalmaya başlayacaktır. Kaloma boşaltırken, kamışı kolay sarabileceğimiz pozisyonda elimize alıp, sarmaya başlarız. Balık geldiğinde, sarmak dışında hiçbir şey yapılmaz. Kalomaya kesinlikle dokunulmaz. Balık ilk asıldığında, rahatça kalomadan alarak yorulmalıdır. Kalomanın kapatılması, balığın kaçmasına izin verilmesi anlamına gelir. Balık oltaya yakalandığında önemli olan, balığı biran evvel tekneye almak olmamalıdır. Bu sizi, hataya sürükler. Balık oltaya takıldığında, balık avının keyfini yaşayarak, oltayı çekmeye çalışırsanız, balığı almanız neredeyse kesindir. Doğru kaloma kullanımı, balığın garantisidir. Büyük balıklar, her zaman hatanızı kollar. İlk hatanızda, cezayı keser. Büyük balık avı, büyük bir disiplin, tertip ve sabır ister. Bir avcıda bunlar varsa, büyük balık avı garantidir.

Her amatör avcı, büyük balıkla mutlaka karşılaşmıştır. Kaloma mantığını bilmeyen 100 balıkçıdan ancak 2 veya 3 o balığı, çok iyi yerinden kancaya geçmesi ve misinanın kuvvetli ve kalın
olması durumunda alabilir. 97 balık oltayı ilk vuruşta kopararak, kancaları, halkaları açarak veya kendini yırtarak, kurtarır. Avcı, ne olduğunu anlamadan bir anda balığın vuruşu ve kendini kurtarmasıyla şoka girer. Bu olay bir çok kez tekrarladığında, kendini çok kötü hissetmeye başlar. İşte bu aşamada, araştırmalar ve işin sırrını öğrenme çalışmaları başlar. Bu işin sırrı, kaloma kullanım mantığını öğrenmektir.

Çıkrık Makine Kullanımı

 

 

Bir önceki yazımız olan CIKRIK MAKINE başlıklı makalemizde Balık Avı, Balık Avı Turları ve Balık Avı Turu hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir