CANLI YEMLER

Canlı Yemler :

Balık avında, Sübye, Kalamar, Palamut, Yazılı Orkinos, Tombik, Zargana, Kefal, Barakuda yavrusu, Levrek ve bilumum parlak balıkları canlı yem olarak kullanırız. Diğer canlı yemleri zaman zaman kullansak da, temelde Yazılı Orkinos, Tombik, Palamut ve Zarganayı kullanırız.

Doğru yem seçimi nasıl yapılır:

Bir bölgede en fazla bulunan ve avlamayı planladığımız büyük balıkların midesinden sıklıkla çıkan balıklar, doğru yemlerdir. Bu yemleri kullandığımızda, hedef balığımız bu balıkları yemeye alışık olduğu için avantajlı oluruz. Ama elimizde bu balıklardan yoksa, ya bu yem balıklarını avlamaya çalışmalıyız, ya da bu balıklara alternatif olacağını düşündüğümüz yemleri tercih etmeliyiz.

YEM-BALIGI (5)        YEM-BALIGI (2)        YEM-BALIGI (3)

Yem balığının canlı olması, balık avında çok büyük avantajdır. Canlı yem, balık avının temel yapısında olan yaralı balık imajını tam manası ile gerçekleştirdiğinden, en doğru yemdir. Bu yemler oltanın ucundayken, oltadan kurtulmak için çabalarlar. Yakına bir büyük balık sokulduğunda kaçma çabası içine girerler. Bu durum hedef balığın daha fazla dikkatini çekecektir. Büyük balıklar yem balığımıza sokulduğunda, yem balığımızın kaçma çabası, bize büyük balığın yem civarına sokulduğunu hissettirecektir. Bu sayede, hedef balığı kıskandırmak için daha fazla gayret gösterme şansımız olacaktır. Bu durum, büyük balık avlama olasılığını arttırıcıdır.

Canlı yemimiz çabuk ölen Orkinos ailesinden bir balıksa, mümkün olduğunca, yemi taze olarak kullanmak gerekir. Geçen her dakikada, balık canlı renklerini kaybederek solmaya ve bayatlamaya başlar. Bayatlamış yemin, iş yapma ihtimali azalır. Yem olarak avladığımız balıkları, mümkün olduğunca erken kullanmak gerekir. Yem balığı bolsa, yem olarak kullanılacak balık avlandığında, beklemeden büyük balık avına geçmekte fayda vardır. Yem zayi olursa, yeniden avlanarak, büyük balık avına devam edilebilir.

Zargana avlandığında, zarar verilmeden oltaya takılır ve bekletilmeden kullanılırsa, kolay ölmeyen yemlerdendir. Oltaya güzelce takılmış bir Zargana, sabahtan akşama kadar sırtı çekilse, canlı kalır. Kefal ve Levrek de, çok dayanıklı yem balıklarındandır.

Canlı Yemler

 

 

Bir önceki yazımız olan PALAMUT AVI başlıklı makalemizde Balık Avı, Canlı Balık ve Canlı Yemle Balık Avı Tekniği hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir