CANLI YEMLE BALIK AVI TEKNIGI

Canlı Yemle Balık Avı Tekniği :

Canlı Yemle Balık Avı Tekniği

– Canlı yemle yüzey sırtısı:

Canlı yemle yüzey sırtısı yaparken, yemi biraz batıracak kadar kurşun ağırlık yada daldırıcı aparat kullanılır. Takım suya kontrollü bir şekilde bırakıldıktan sonra, ip misina genellikle, 50 – 100 m civarı salınır. Bu takımlar 3 – 7 mil arası hızlarla çekilir.

Canlı yemle yüzey sırtısı yaparak, daha çok gezici balıkların avı yapılabilir. Bunların başlıcaları: Akya, Sinarit, Lagos, Barakuda, Wahoo, Lambuka, Orkinos, Kılıç Balığı yakalanır. Zaman zaman Sinarit ve Lagos da gelebilir.

– Canlı yemle dip sırtısı:

Canlı yemle dip sırtısı yaparken, yemi indirmeyi planladığımız derinliğe göre, kurşun ağırlık ve/veya daldırıcı aparat kullanmak gerekir. Daldırıcı aparatla birlikte, ortası delikli ağırlık kurşunlarından da kullanılabilir. Bu kombinasyon, takımın fazla ağırlık kullanmadan daha derine dalmasını sağlar. Daha derine takım indirmek için, ağırlık kurşunlarıyla yapılan ağırlık öbekleri, 2 – 3 kulaç aralıklarla dizilerek de kullanılabilir.

Takım, kontrollü bir şekilde salındıktan sonra, ip misina 50 -100 m salınır. Kurşun ağırlığın fazla olduğu takımları, kademeli olarak salmak gerekir. Bu şekilde, takılar kontrollü bırakılmış olur. Kontrol etmeden hızla salarsak, ağırlıklar yemden hızlı düşeceğinden, yem balığımız, ip misinaya sarılarak, av yapamaz hale gelir.
Canlı yem çektiğimiz takımları, 2 – 4 mil arası hızla çekmek gerekir. Derinliğin temel belirleyicisi, teknenin hızıdır. Çok fazla ağırlık, takımın kontrolünü zorlaştırır. Daha az ağırlık kullanıp, zaman zaman tekneyi boşa alınarak, takım daldırılabilir. Dalan takımı, fasılalarla hızlanarak çekmek, yemin dipten hızlanarak yukarı çıkmasını sağlayarak, ekstra aksiyon verir. Bu, büyük balıklar için cezp edici bir unsurdur. Bunu kullanmanızı, tavsiye ederim. Balığın olduğu, ama oltaya atlamakta nazlandığı ortamlarda, çok işe yarar.

Canlı yemle dip sırtısı yaparak, genellikle, dipte avlanmayı tercih eden balıkların avları yapılır. Bunların başlıcaları: Akya, Sinarit, Lagos, Orfoz, Fangri, Trança, Barakuda, Lambuka, Wahoo avlanır.

Canlı Yemle Balık Avı Tekniği

 

 

Bir önceki yazımız olan BALIK AVI TURIZMININ FAYDALARI başlıklı makalemizde Adrasan, Adrasan - Ekonomi ve Alternatif Turizm Faaliyetleri ve Adrasan Otelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

CANLI YEMLE BALIK AVI TEKNIGI için 3 cevap

 1. Gönül Yahşi der ki:

  Akdeniz’de böyle güzel balıklar var mı?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Antalya Körfezi balık merası olarak çok korunaklı bir meradır. Bu bakımdan balıklara korunaklı bir yaşam alanı imkanı sunmaktadır. Mera çoğu yerde taşlıktır. Kıyı şeridinde bazı yerler dik yamaçlarla inerken, bazı yerler geniz sığlıklar şeklinde uzanır. Bu bölgede dağların denize yakınlığı ve uzaklığı bu oluşumun temel sebebidir. Dağların denize yaklaştığı yerler derin, uzaklaştığı yerler sığlıktır. Bu yapı, balık barınmasına uygun meraların oluşmasını sağlayan temel unsurdur. Bu yapı çok sert esen kuzeyli rüzgarların etkisini kırıp kıyılarda çok az hissedilmesini sağladığı gibi, yağmurun kıyılardaki etkisini de azaltıcı önemli bir unsurdur. Bu sayede hava şartları denizin etkisiyle belirlendiğinden, kıyılarda ve 1500 m yüksekliğe kadar bölgede kar yağışı nadiren görülen bir unsurdur ve etkisi de kısa sürelidir.

   Böylesine olumlu şartların olduğu bir bölgede balığında bol olması çok normaldir. Akdeniz bölgesinde balık bolluğu çeşit anlamındadır. Bir türün miktarsal çokluğundan bahsetmek çok mümkün değildir. Miktarsal çokluk genellikle, daha sert iklim şartlarının olduğu kuzey yarı küreye ait bir özelliktir. Ama çeşit çoklu bir deniz için daha büyük bir avantajdır.

   Deniz derinliğinin 2.400 m bulması, büyük balık çeşitliliğini olumlu etkileyen unsurların başında gelmektedir. Tabii denizin temiz kalması şartıyla.

 2. mesut kurtbay der ki:

  harıka ya hastayım balıga

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir