BUYUK BALIK AVINDA KULLANILABILECEK CANLI YEM BALIK TURLERI

Büyük Balık Avında Kullanılabilecek Canlı Yem Balık Türleri

Antalya körfezinde, Adrasan civarında yapılacak büyük balık avlarında kullanılabilecek canlı yem balıkları açısından bir değerlendirme yapmaya çalışacağız.

Biz genellikle Akya, Sinarit, Barakuda, Trança, Fangri, Orkinos, Lambuka, Domuz Balığı, Kılıç Balığı ve Mercan ailesinden büyük balıkların avını yapmaya çalışırız. Şimdiye kadar yaptığımız avların büyük çoğunluğunu Akya ailesinin değişik türleri oluşturmaktadır. Akya avını Sinarit, Barakuda, Orkinos ve Lambuka izler. Nadiren de olsa arada Trança, Fangri ve Kılıç Balığı oltalarımıza takılır.

Bu avlarda hangi balıklar canlı yem olarak kullanılır: Palamut, Orkinos Balıklarının yavruları, Zargana, Sübye, Kalamar, Uskumru, Kolyoz, Melanur, Kefal, Levrek kullanılır.

Bu yemlerden bazılarını canlı olarak kullanmak zordur. Çünkü bu balıkların hava kesesi olmadığı için dışarıda beş dakikadan fazla yaşayamazlar. Buna en önemli örnek Palamut ve Orkinos ailesinden olanlardır. Bu sebeple sudan çıkarır çıkarmaz kullanmak gerekir. Yoksa çabucak ölürler. Ama bu balıkların ölenleri taze yem olarak da oldukça verimlidir. Bu balıkların yoğun kullanılması durumunda uzun süre yaşatmak özel livarları vardır.

Diğer balıkların yaşatılması için dışarıdan su alabilen klasik livarların olması yeterlidir. Ya da bir kovada tutulup, kısa sürelerle taze su takviyesi yaparak da canlı tutulması mümkündür.

Büyük balık avında canlı yem kullanımı av verimliliğini arttıran en önemli unsurlardan biridir. Diğer aşama ise taze yem kullanımıdır. Bu yüzden canlı yem balığını alabilecek bir yer yoksa mutlaka balık avı canlı yem avıyla başlamalı ve devamında büyük balık avına geçilmelidir. Bu durumda balık avı iki aşamalı olmaktadır. Birinci aşama yem balığı, ikinci aşama büyük balık avıdır.

Canlı Yemle Av Yapma Yöntemleri Nelerdir? :

Genellikle birinci aşama yem balığı aşaması olan avlarda katılımcılar takımların kullanımını öğrenir. Sonra büyük balık aşamasına geçildiğinde takımların kullanımı konusunda sıkıntı yaşamaz. Büyük balık avı öncesinde takımların doğru kullanımının öğrenilmesi hata olasılığının azaltır. Böylece büyük balıkla daha bilinçli mücadele etme imkanı yakalanmış olur.

Büyük balık avında canlı yem değişik şekillerde kullanılabilir. En bilindik iki yöntem vardır. Bir tanesi durarak av yapmaktır. Bir yerde durulur ve canlı yemin olduğu olta dibe indirilir. Balığın oltaya gelmesi beklenir. Bekleme sürecini kısaltmak için Mazmoz denilen yemleme yöntemi kullanılabilir. Yemlenen bölgeye toplanan balıklar arasından av yapılır. Diğer bir yöntemde sırtı yöntemidir. Bu yöntemde tekne sürekli hareket halinde olduğundan daha çok noktada balıkla karşılaşma ihtimali vardır. Bu yöntem durarak yapılan av yöntemine göre daha maliyetlidir. Ama sırtı yöntemi her zaman daha verimli bir yöntemdir.

Ayrıca bir diğer yöntem rüzgar, akıntı ve dalganın kullanılarak teknenin sürüklenmeye bırakıldığı yöntemdir. Bu yöntemde tekne durur pozisyonda olmasına rağmen sürüklenerek daha fazla noktada balıkla karşılaşma imkanı verir. Meraların birbirine yakın olduğu bölgelerde çok verimli bir yöntemdir.

Büyük Balık Avında Kullanılabilecek Canlı Yem Balık Türleri

Son olarak bu canlı yem balıklarıyla yakalanabilecek büyük balıklara bir örnek:

Bir önceki yazımız olan RUSYA KAMCHATKA KIS BALIK AVI başlıklı makalemizde Antalya Balık Avı, Balık Avı ve Balık Avı Bereketi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EĞİTİMİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BUYUK BALIK AVINDA KULLANILABILECEK CANLI YEM BALIK TURLERI için 1 cevap

  1. Geri izleme: CANLI YEMLE BALIK AVININ AVANTAJLARI NELERDIR | adrasanbalik.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir