BUYUK BALIK AVI ICIN UZUN YILLAR BILENMISLERDI

Büyük Balık Avı İçin Uzun Yıllar Bilenmişlerdi :

debug=

Balık avı tur, tur şekli; yemli dip oltası ile Akya avı.

Akya avı için, öğlen turu ayarlamıştık. Saygın, Onur ve birkaç arkadaşı ile bizim pansiyona gelmişlerdi. Plan, öğleden sonra yapacağımız balık avı turunda Akya avlamak, akşamda avladığımız Akya ile ziyafet çekmekti. O hafta sonu, bizim pansiyonda konaklama yapacaklardı. Akşam için balık partisi vardı. Karada kalanlar, bizden gelecek güzel haberleri bekliyorlardı.

Saat 15.30 da Saygın, Onur ve bir arkadaşları ile, tek hedef Akya olan, balık avı turuna başladık. Önce, yemlik Palamut avlamamız gerekiyordu. Adrasan Koyunun içinde Palamut için tur atmaya başladık. Ayı Deresinin önünde, Palamut güzel av veriyordu. Bir saat içinde 6 – 7 Palamut avlayınca, Pırasalı Adanın yolunu tuttuk. Pırasalı Adada da birkaç tur atıp, Palamut için bakındık. Orda da birkaç Palamut avlayınca, 17.30 – 18.00 gibi, Akya avlamak için, Palamut’u yem yaptığımız, yemli dip takımlarını hazırlayıp, oltaları denize bıraktık.

Saat 20.00 olmasına rağmen, Akya avı yapamamıştık. Bizimkiler, sabırsızlanmaya başlamışlardı. Tur vaktimiz çoktan bitmiş olmasına rağmen, “bu kadar Palamut olan ortamda mutlaka Akya olması gerekir” diye, dönmek istemiyordum. Bizimkilerin de canına minnetti. “Bugün mutlaka Akya avı yapmamız lazım” diyip duruyorduk. Saat 20.30 da, hava iyice kararmaya başlamıştı. Arada, yemlik Palamutları, Barakudalar yokluyordu. Oltaları, yukarı çekip, Barakuda’nın parçaladığı Palamutları, yeniledik. Oltaları yeniden denize bıraktık, Pırasalı Adanın açık deniz tarafına doğru yaklaşırken, “tam burada Akya almamız lazım” demiştim. Sözümü bitirir bitirmez de, Saygın’ın oltanın kaloması, hızla boşalmaya başladı. Saygın’dan, oltanın ipini, bana doğru uzatmasını istedim. İpi elime aldığımda, Akya’nın kafa vuruşları ve çekişi, bütün güzelliğiyle, oltanın üzerinden hissediliyordu. Saygın’a dönüp “çek Saygın çek, Akya oltada” dedim. O an Saygın’ın mutluluğunu anlatmaya, kelimeler kifayet etmez. Saygın, Akya yakaladığı için mi sevinsin, karada bekleyenlerin umutlarını boşa çıkarmayacağı için mi sevinsin, hepsi bir adada, karışık güzel duygular.

Akya ile mücadele, bir saatten fazla olmasına rağmen, devam ediyordu. Teknede bulunan herkes, sıra ile olta çekmesine rağmen, herkes yorulmuştu. Ama, bu tatlı bir yorgunluktu. “Saygın, yorulalım da, böyle yorulalım” diyordu.

Akya’yı yakaladığımız yer, 70 m civarında bir derinliğe sahipken, mücadelenin devam ettiği bir saat sonra, 140 m derinlikteydik. Bunun anlamı şu; Akya’yı sığ suda avlarsanız, çekmek daha kolay olur. Akya avlandıktan sonra, derin suya doğru kayarsa, altındaki derinlik arttıkça, dalmak ister. Akya, dip’e yaklaştıkça, sakinleşir ve fazla çekmez. Olduğu yerde dönüp durur. Ama derinlik artınca, dalarak dip’e yaklaşmak ister. Bu da derin sudaki Akya avının, daha uzun sürmesinin sebebidir. Derin suda, Akya avı yapıyorsanız bilin ki, mücadele uzun sürecek.

Bir saatten sonra yorgunluk iyice artıp sabırlar tükenmeye başladığını görünce, Saygın’dan oltanın ipini bir daha bana doğru uzatmasını istedim. İpi iki elimi de kullanarak, parmak uçlarımla tutarak yavaş yavaş çekmeye başladım. Akya asılınca ip misinayı kolayca bırakıyordum. Akya bastığında kalomadan boşaltabiliyordu. Bu şekilde on, on beş dakika daha uğraştık.

Artık her kes sabırsızlanmaya başlamıştı. Akya’nın kurtulma düşüncesi akılları kurcaladıkça, sabırsızlık ve yorgunlukta artmıştı. Havanın kararmış olması da ayrıca sabırsızlık kaynaklarından biriydi. Bu durumu gördüğüm için herkesi teskin etmek ve morallendirmek bana düşüyordu. Devamlı sakin olmalarını, biraz sonra Akya’yı tekneye alacağımızı söyleyerek sakinleştirmeye çalışıyordum. Daha önceki avlarda, birkaç kere Saygın ve Onur ile avladığımız Akya’lar, çekerken, oltadan kurtulmuştu. İnsan bu kadar mücadele ettikten sonra, Akya’nın kaçmasına dayanamazdı.

Neyse, biraz sonra takımlara ulaşmıştık. Artık, Akya ile aramızda 15 m kadar bir mesafe kalmıştı. Akya’yı tekneye aldığımda, gecenin karanlığında yankılanan sevinç çığlıklarını duymalıydınız. Çıkardığımız sesler, gecenin karanlığını yarıp Adrasan’a ulaşmış olmalıydı. Adrasan daha önce, bu kadar büyük sevinç görmemiştir. Artık, Saygın ile Onur uzun zamandır yolunu gözledikleri, sevgililerine kavuşmuşlardı… Kalem burada kurur.

Büyük Balık Avı İçin Uzun Yıllar Bilenmişlerdi

Büyük Balık Avı İçin Uzun Yıllar Bilenmişlerdi 

Bir önceki yazımız olan SEVINDIREN BALIK AVI başlıklı makalemizde Adrasan, Adrasanda Yazılı Orkinos Avı ve Antalya Balık Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir