BUYUK BALIGIN STRATEJIK MUCADELESINE GUZEL BIR ORNEK

Büyük Balığın Stratejik Mücadelesine Güzel Bir Örnek :

Yazılı Orkinos Avı

Armağan, aylar öncesinden balık avı turu için rezervasyon yaptırmıştı. Hasretle, bu günü bekliyorlardı. Bu turun bir özelliği, Armağan bu tura, babası ile katılacaktı. Onunda, büyük balık avı yapmasını arzuluyordu.

Balık avı turuna saat 15.30 da, Adrasan Sahilinde buluşarak başladık. Yönümüz Sulu Ada istikametiydi. Hurmadan, Sulu Adaya geçmeye başlamıştık. Fevzi beyin kaloma, hızla boşalmaya başladı. Fevzi beyden, oltasını acele etmeden sarmasını, kaloma ayarına kat’iyen dokunmamasını ve hiç boşluk vermemesini istedim. Armağan ile oltalarımızı hızla toplayıp, Fevzi beye yardım edebilir duruma geldik. Fevzi bey, sakin bir şekilde oltayı sararak, balığı tekneye yaklaştırmaya çalışırken, Yazılı Orkinos olduğunu düşündüğümüz balık, tekneye doğru yüzüyordu. İlk anda çok sert bastığı için, balığın büyük olduğundan emindik. Yazılı Orkinos’un tekneye doğru yüzmesinin, atlatıcı bir durum olduğunu fark ettim. Fevzi bey Yazılı Orkinos’u tekneye yaklaştırdığında, oltayı ondan istedim. Yazılı Orkinos, su üstü yapana kadar sakin bir şekilde tekneye yaklaştı. Balığı çok net bir şekilde görebiliyordum. Balık, 3 kg üstü bir Yazılı Orkinos’tu. Daha önceki tecrübelerimden, balığın tekne yanında mücadele edeceği için, teknenin etrafında dönmesine izin verdim. Balık çok diriydi. Bunu yapmayıp, tekneye almaya kalksam, bir fırsatını bekleyip, en ufak boşluk olduğunda, hızla basarak kendini kurtarmayı deneyecekti.

Yazılı Orkinos bütün ihtişamıyla, teknenin etrafında, saat yelkovanının döndüğü istikamette dönüyordu.  Bazen kısa mesafeli dalmayı deniyor. Misina biraz gerilince, tekrar yüzeye geliyordu. Tam anlamıyla fırsat kolluyor gibiydi. Bu şekilde 5 -10 dakika kadar mücadele ettik. Yazılı Orkinos yorulmaya başlayıp, saat yelkovanının tersi yönde dönmeye başlamıştı. Bu bize, balığın verdiği “yoruldum” işaretiydi. Kalomayı gevşeterek, çıkrık oltayı Armağan’a verdim. Takımı çekmeye başladım. Yazılı Orkinos teknenin yanına geldiğinde, kuyruğundan tutarak tekneye almaya çalıştığımda, ilk birkaç denemede elimden kurtulmayı başarmasına karşılık, dördüncü denemede balığa hakim olarak, tekneye aldım.

Tekneye almayı başardığımız Yazılı Orkinos 3,5 kg dı. Fevzi bey, bu Yazılı Orkinos avıyla, Türkiye denizlerinde avladığı en büyük balık avını yapmıştı. Teknede büyük bir sevinç vardı.

Büyük Balığın Stratejik Mücadelesine Güzel Bir Örnek


 

 

Bir önceki yazımız olan TEKNEYE KADAR KOLAYCA GELEN BUYUK BALIKLAR SON ANDA MUCADELEYE BASLAR başlıklı makalemizde Balık Avı, Balık Avı Teknikleri ve Balık Avı Turizmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI HİKAYELERİ, BALIK AVI VİDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir