BU SINARIT PESIMIZDEN KOSTURMAKTAN YORGUN DUSTU

Bu Sinarit Peşimizden Koşturmaktan Yorgun Düştü :

debug=

Balık avı turu, tur şekli; dip rapalasının kullanıldığı dip oltası ile Sinarit avı.

Balık avı Ali Bağcı ve arkadaşı Ali’nin sabah erkenden bizim pansiyona gelmesi, gerekli malzemeleri alarak tekneye gitmemiz ve denize açılmamızla başladı. Balık avına, Palamut için yüzey rapalası çekerek başladık. Koy çıkışına kadar yüzey rapalası ile Palamut’a baktık. Koy çıkışında yüzey rapalalarını toplayarak, dip rapalası çektiğimiz, dip oltalarına geçtik.

Dip rapalasından oluşan dip oltalarımızla; Sinarit, Lagos, Akya ve Barakuda avı yapmayı hedefliyorduk. Sulu Adaya giderken yolda oltamıza takılan ufak Lagos, Lokum Balığı ve Balon Balıklarını geri bırakarak yolumuza devam ettik. Bazen dip rapalalarına; Yazılı Orkinos ve Palamut da gelir.

Sulu Adaya vardığımızda, adanın Adrasan’a bakan tarafındaki büyük taşın önünde dolaştık. Genellikle orası iyi av verir. Oradan umudu kesince, adanın güney tarafına geçtik. Güney tarafına 20 -25 suyundan yaklaşmaktayken, kaloma hızla boşalmaya başladı. Balığın çekiş şiddetine bakılacak olursa, bu bir Sinaritti. Tekneyi rölanti hızında taşlık bölgeden uzaklaştırarak, 40 – 50 m suyuna aldım. Tekneyi dışa alırken Sinarit, bir süre kalomayı boşaltmaya devam etmesine karşılık, motoru durdurduğumda sanki Sinarit de yorulmuş gibiydi. 5 kg Sinarit, ufak bir balıkmış gibi, hiç direnmeden geldi. Sanki, rapalayı ilk fark ettiğinde uzun bir mesafe kat ederek, hızla gelip rapalaya atladığı için yorgun düşmüş gibiydi. Ayrıca Sinarit’i dışa alma çabamızda yorulmuştu.

Çok değerli olan Sinarit avı bizim için çok kolay olmuştu. Genellikle, bu kadar kolay Sinarit avı yapmak mümkün olmaz. Sinarit rapalayı atladığı an avcıyı gafil avlarsa, hemen en yakın taşa girerek alınmasını imkansız hale getirebilmektedir. Bu sebeple çok uyanık davranıp, Sinarit geldiğinde hemen taşlardan uzaklaşmak gerekir. Özellikle aşağıda altı boş büyük taşların olduğu bir alanda dolaşıyorsanız, ne pahasına olursa olsun Sinarit veya Lagos atladığında hemen taşlardan uzaklaşmalısınız. Tam bu noktada “Sinarit veya Lagos’un oltaya geldiğini, nasıl anlayacağız?” diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum.

Sinarit ve Lagos oltaya atladığında çok büyük bir hızla, uzunca bir mesafe kat etmeye çalışırlar. Zaman geçtikçe Sinarit ve Lagos’un mücadelesi azalır. Sinarit’e göre, Lagos daha çabuk pes eder. Akya ise, başlarda kısa kısa çeker. Çoğu zaman Akya, oltayı 2 – 3 dakika çok az asılarak peşinizden gelir. Bazen oltanın üzerine yüzerek, sizde kurtulmuş imajı bile yaratabilir. Nadiren çok asılır. Akya’nın hızlı asılması bile Sinarit ve Lagos’un ilk asılması kadar şiddetli değildir.

Akya, 3 – 5 dakika sonra şoktan çıkınca çıldırır. İşte, Akya bütün marifetini bu aşamadan sonra gösterir. Akya için asıl mücadele 3 – 5 dakikadan sonra başlar. Büyük balık avına çıkmışsanız yanılıp, balığın oltaya atladığı ilk 5 dakika boyunca kalomayı sıkmaya kalkmayın. İlk 5 dakika sabit kalomada kalın. İlk anlarda “bu balık küçük” deyip kalomayı sıkmaya çalışırsanız, sonu % 90 ihtimalle hüsran olur. Balık avı başlangıcında, balığa uygun olarak ne kaloma ayarladıysanız, o kalama da kalmak en doğrusudur. Kalomanın sıkı olduğunu düşünüyorsanız biraz gevşetebilirsiniz. Aksine sıkmayın. Kalomayı sıkmak yerine, kalomanın boşalmasına izin verin. Unutmayın, makinede ki onca ip misina balıkla mücadele içindir.

Büyük balık avında, oltada hiçbir aşamada boşluk bırakmayın. Avı hissetmek için oltanız sürekli gergin olsun. Balık çekmek isterse, kalomadan istediği kadar zaten çekebilir. Olta belli bir gerginlik olduğu sürece, balığın davranışları konusunda yorum yapabilirsiniz. Unutmayın, balıkla olan iletişim, oltanın gergin olması ile sağlanabilir.

Bu Sinarit Peşimizden Koşturmaktan Yorgun Düştü

Bu Sinarit Peşimizden Koşturmaktan Yorgun Düştü 

Bir önceki yazımız olan HAYATLARININ BALIK AVINI ADRASANDA AKYA AVLAYARAK YAPTILAR başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Akya Avı ve Akya Avı Hayali Gerçek Oldu hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir