Birbirini Bırakmayan Yazılı Orkinoslar

Birbirini Bırakmayan Yazılı Orkinoslar :

İlhanla yaptığımız bu balık avı turunda ilk defa, oltamıza takılan Yazılı Orkinosun arkasından bir başka Yazılı Orkinosun geldiğini gördük. Yazılı Orkinoslar sürü halinde dolaşan balıklardır. Beraber dolaşıp büyük balıkların saldırından, toplu halde hareket ederek onları şaşırtıp korunurken, toplu olarak avlarını çevirip grup halinde avlanmanın kolaylıklarından istifade ederler. Bu kadar gurup halinde dolaşan balıklar oltaya yakalandıklarında diğerleri teknenin yanına kadar avlanan balığı takip etmezler. Teknenin motor sesi veya teknedeki avcıların çıkardıkları sesler onları ürküterek ortamdan uzaklaşmalarına sebep olur.

Birbirini Bırakmayan Yazılı Orkinoslar

İlhan ile pek çok balık avına çıktık. Pek çok kere Akya avında yenlik balık olarak kullanmak amacıyla Palamut ve Yazılı Orkinos avladık. Bu balık avı turuna başlarken de Akya avı için Yazılı Orkinos avlamaya çalışıyorduk. İlhan’ın kullandığı çıkrık makinenin kaloması boşalmaya başladığında oltamıza yemlik bir balığın takıldığını biliyorduk. İlhan mücadeleye başladığında her zaman yaptığımız gibi bir yemlik balık çekip Akya avı için yem yapmayı umut ediyorduk. Çektiğimiz balık tam yemlik bir Yazılı Orkinostu. Buraya kadar olağan üstü bir hal yoktu. Fakat Yazılı Orkinosu tekneye alırken arkasından bir başka Yazılı Orkinosun onu ısrarla takip ettiğini gördük. Bu durum ilk defa yaşanıyordu ve gerçek anlamda olağan üstülük içeriyordu.

Birbirini Bırakmayan Yazılı Orkinoslar

Avladığımız Yazılı Orkinosu takip eden diğer Yazılı Orkinos, avladığımız balığı tekneye alana kadar diğerini yalnız bırakmadı. Diğer Yazılı Orkinosun bu vefalı davranışı bizi çok etkilemişti. Avladığımız Yazılı Orkinosu geri bırakmaya karar verdik. Ama, iki balığın seremonisini seyretmeye dalarak, avladığımız balığı tekneye almış olduğumuzu unutarak serbest bırakmakta geç kaldık. Canlandırmak için yaptığımız uğraşlarda sonuç vermeyince, yapacak bir şey kalmadı.

BUYUK BALIGIN STRATEJIK MUCADELESINE GUZEL BIR ORNEK

Büyük Balıkların Stratejik Mücadelesinin Videosu:

https://youtu.be/1PThBZLGrDI

Birbirini Bırakmayan Yazılı Orkinoslar

Bir önceki yazımız olan BUGUNKU BALIK AVI SEVINCIMIZIN KAYNAGI YAZILI ORKINOSLAR OLDU başlıklı makalemizde Akya Avı, Balık Avı ve Balık Avı Turu hakkında bilgiler verilmektedir.

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni)

8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi.
1989 – 1995 senelerinde bankacılık. 1995 – 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim’de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan’da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.

Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HİKAYELERİ, BALIK AVI VİDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Birbirini Bırakmayan Yazılı Orkinoslar için 2 cevap

  1. Erdem HAMARAT der ki:

    Tebrik ederim gerçekten insanı çok imrendiriyorsunuz. Sadece izlemeye devam etmeyip sizinle tanışmaya mutlaka geleceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir