BIR BALIK AVINDA BALIKLAR ADAMIN PESINI BIRAKMAZ MI

Bir Balık Avında Balıklar Adamın Peşini Bırakmaz Mı :

AKYA AVI VIDEOSU – 

Yemli dip sırtısı ile Akya Avı –

Bir Akya avı turu düşünün; bir çift şık şapkaları ile tekneye biniyor, kıyıdan açılıyoruz. Kıyıdan 300 m açıldıktan sonra yüzey rapalasından oluşan, Palamut avında kullanacağımız yüzey takımını çıkarıp denize bırakıyorum. Bunu yaparken de takım ve çıkrık oltayı nasıl kullanacakları hakkında bilgi veriyorum. Sonra takımı 50 m kadar salıp,kaloma ayarı yaptıktan sonra, tam Berna’ya verirken Palamut asılıyor. Çıkrık oltayı Berna’ya uzatıp “çek” diyorum. Berna’nın yüzünde şaşkın bir ifade “daha yeni salmadık mı? Niçin çekiyoruz?” diye soruyor. “Balık geldi.” diyorum. Berna, “nasıl yani…!” diyor ve oltayı sarmaya başlıyor. Sarmaya başladığında o da balığı fark ederek, şaşkınlık ve sevinci harmanlayarak yaşıyor. Bu nasıl iş. Oltayı daha eline almadan balık geliyor. Bu durum bütün av boyunca, at çek şeklinde devam ediyor. Hatta biz bu avda bir ara bu deyimi “atmadan çek” şeklinde değiştirdik. Çünkü bir oltayı salarken diğer olta biraz gecikmişse, diğer oltaya hemen balık atladığı için salmasına gerek kalmıyor yada yarı yolda toplamak zorunda kalıyordu. İki olta aynı anda salındığında da daha salma işlemi bitmeden ikisine de Palamut ve/veya Lambuka geliyordu. Zaten Sulu Adaya varmadan yarı yolda oltaları toplayarak gitmek zorunda kalmıştık. Palamut ve Lambukalar peşimizi bırakmıyordu.

Sulu Adaya vardığımızda biraz açıkta durup hemen Akya oltasını hazırladık. Akya oltası hazır olunca oltaları mavi derinliklere salarak Sulu Adaya doğru yanaştık. Aradan on dakika geçmeden Barış’ın kaloma hızla boşalmaya başladı. Barış oltayı çekmeye başladığında, Berna’dan oltasını hızla toplamasını istedim. Berna bütün gücüyle oltayı toplamaya çalışırken, Barış “benim oltadaki Akya kurtuldu” dedi. “Tüh” bile demeye fırsat kalmadan, Berna “benim oltaya bir Akya geldi” dedi. Bu sefer Barış’tan oltasını hemen toplamasını istedim. Berna bu sefer Akya avıyla uğraşırken, ben tekneyi kayalardan uzaklaştırmaya çalışıyordum. Barış’ta üzüntü ve sevinci aynı anda yaşayarak oltasını topluyordu. Derken “bana da Akya geldi” dedi. Tekneyi durdurup “ikinizde çekin” dedim. Hangisine yardım etsem diye düşünürken, Barış “benim ki yine kurtuldu” dedi. “Yavaş yavaş çek belki yine gelir” dedim. Ama artık olta yüzeye gelmişti. Yoksa biz bu şekilde akşama kadar devam ederdik. 🙂 Barış’ın oltayı tekneye topladığımızda, ancak Berna’nın Akya avına konsantre olabildik. Berna da, Barış ta bunca mücadeleden sonra yoruldukları için Akya’yı çekme işi bana kaldı. Ben de memnuniyetle Akya avımızla mücadeleye başladım. Biraz sonra Akya teknenin altında gözüktü. Teknenin altında daireler çizerek yaklaşıyordu. Teknenin yanına geldiğinde uzanıp, Akya avımızı tekneye aldım. Büyük mücadelelerden sonra güzel bir Akya avı yapmıştık. Saat 10.30 olmuştu. Biz balık avlamaktan da, Akya’larla mücadele etmekten de yorulmuştuk. Zaten tutmadığımız balık da kalmamıştı. Tekneyi Adrasan sahiline çevirdik. Bu av Adrasanbalik ve Deepfishing olarak balık yoğunluğu açısından yaptığımız en hareketli balık avı turuydu.

Bir Balık Avında Balıklar Adamın Peşini Bırakmaz Mı

Bir Balık Avında Balıklar Adamın Peşini Bırakmaz Mı

Bir önceki yazımız olan JIGGING YONTEMIYLE 23 KG AKYA AVINI OKUMA SALINA MAKINEYLE YAPTIK başlıklı makalemizde Akya Avı, Akya Avı Hayali ve Akya Avı Şok Kafa Vuruşu hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HİKAYELERİ, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir