BEREKETLI BALIK AVI GUNUNDE BIR AKYA ALDIK BIR TANE BIRAKTIK

Bereketli Balık Avı Gününde Bir Akya Aldık Bir Tane Bıraktık :

Balık avı turu sabah güneş doğarken başladı. Atar atmaz ilk yemlik balık gelmişti. Hemen ardından bir yavru Akya alıp serbest bıraktık. Sonra bir yemlik, bir yemlik daha aldık. Arada oltalarımıza takılan yavru Akyaları serbest bıraktık.

Yavru Akyaları saldıkça büyük Akya avı yapacağımıza dair içimizdeki his artmaktaydı. “Ufaklar gider, büyükler gelir” diye espri yapıyorduk. Ufakların yaşaması ve büyümesi, o zamana kadar pek çok yavru vererek çoğalması demekti. Bu insanı mutlu ediyordu.

Adrasan Koyu içinde yemlik balıkların avını tamamlayınca, büyük balık avı için Pırasalı Ada istikametine doğru yol almaya başladık.

Akya oltasını Pırasalı Adanın açığında hazırlayıp denize bıraktık. Ada çevresini çektikten sonra, Adrasan Koyuna doğru girmeye başladık. Tuzla Adalarını geçip Akseki Koyunun açığını çekerken kaloma hızla akmaya başladı. Hemen tekneyi taşlık zeminden, kumluk zemine doğru almak için açılırken oltayı sarmaya başlamıştık. Ama bizim sardığımızdan çok daha fazlasını balık çekiyordu. Kaloma sesi yükseldikçe bizimkilerin keyfi de artıyordu. Yılların özlemini gideriyorlardı. Uzun zamandır bu sesi duymayı beklemişlerdi.

Tekneyi kumluk alana çıkarınca durdurduk. Mücadele yorulanın oltayı bir diğerine vermesiyle devam etti. Herkes avın keyfini yaşamaya çalışıyordu. Balıkla mücadele yorucu olduğu kadar çok keyifliydi. Böyle yorulmaya herkes çoktan razıydı. Hatta mücadele uzadıkça keyifte büyüyordu.

Büyük balık avında her avlanan balık, katılımcıların bu balık avına dair birçok şeyi öğrenmesine ve pek çok şeyi daha iyi fark etmesine vesile olmaktadır. Belli bir yetkinlikten sonra herkes kendi avını yapabilecek düzeye erişir. Ama bu süreç zorlu ve bir o kadar da masraflı bir süreçtir. Bu süreci yaşarken pek çok prensibi edinmeyi gerektirir. Bütün hepsinin yanında bir de disiplinli olmak zorunludur.

Arkadaşlar birinci avdan sonra ava devam etmek istedi. İkinci Akya beş dakika sonra oltadaydı. O Akya’yı daha hızlı çekerek sudan hiç çıkarmadan denize iade ettik. Böyle bir balık avı günü zor bulunur. Arkadaşların hayatı boyunca unutamayacakları bir balık avı günü oldu.

Bereketli Balık Avı Gününde Bir Akya Aldık Bir Tane Bıraktık

Bir önceki yazımız olan ILK AKYA AVI SEVINCI - TRAKUN başlıklı makalemizde Akya Avı, Akya Avı Sevdası ve Akya Avı Teknikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HİKAYELERİ, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir