BAYANLAR BALIK AVI TARIHINDE DUNYA REKORU OLACAK BIR AV HIKAYESI

Bayanlar Balık Avı Tarihinde Dünya Rekoru Olacak Bir Av Hikayesi :

debug=

Akya Sinarit Avı –

18 mayıs 2007, benim doğum günüm. O gün derede demirli olan tekneyi yaz boyu demirli kalacağı denizdeki yerine götürecektik. Gönül ile sabah erkenden kalkıp malzemeleri hazırladık. Kürek çekerek dereden çıktık. Çapaları denizdeki yerlerine atıp balık avı için denize açıldık. Adrasan Fenerine yaklaşırken, dip sırtısı çekmeye başladık. Gönül’e oltayı nasıl kullanması gerektiğini bütün detaylarıyla anlattım.

Gönül böyle bir tekneye ilk defa biniyordu ve ilk balık avı olacaktı. Bu balık avını onun kısmetine düzenlemiştik. Sırtı çekerek bir yandan kahvaltı yaparken, bir yandan da Adrasan’ın bu mayıs gününün tadını çıkarıyorduk. Amacımız, hem balık avı yapmak, hem de Sulu Adada denize girmekti. Gönül’ü en çok Sulu Adada deniz keyfi yapma kısmı ilgilendiriyordu. Bütün kış Sulu Adanın güzelliklerinden bahsedip, fotoğraflarla her türlü özendirmeyi yapmıştım. Tam Gönül Sulu Adada nasıl eğlenip denize gireceğimizin planlarını yaparken, Hacivat Burnuna çok fazla sokulduğumuzu fark edip, uzaklaşma çabası içindeyken kaloma şiddetle boşalmaya başladı. Kaloma öylesine hızlı akıyordu ki, “hah işte Sinarit geldi” dedim. Gönül Sinarit’i, kışın zıpkınla avlayıp getirdiğim bir balık olarak biliyordu. Olta avında ilk defa görecekti. Hemen tekneyi taşlardan uzaklaştırmaya başladım. Orada Sinarit’in girmesine müsait kocaman taşlar vardı. Hiç tereddüt etmeye gelmezdi. Derinlik biraz artınca durup Sinarit’i çekmeye başladık. Biraz sonra teknenin altında gözükünce Gönül’den sevinç çığlıkları yükselmeye başladı. Hemen tekneye aldım. Sinarit, 3 kg civarıydı.

Sinarit avlayınca akşam yemeğimiz çıkmıştı. Akşam yemekte balık vardı. Bunları konuşarak, Kelleci Burnuna doğru yaklaşıyorduk. Kelleci Burnu her zaman olduğundan daha kalabalıktı. Üç dört tekne o bölgede balık avı yapıyordu. Oltaları aralarından geçirip, en uçtaki yükseltinin etrafından dolaşarak Amerikan Koyuna doğru henüz yönelmiştim ki, kaloma Sinarit’te olduğundan daha şiddetle akmaya başladı. Olta dibe doğru dalmaya başlayınca, “bu da Akya” dedim. Bu mücadele biraz daha uzun sürecekti. Akya, Sinarit’e göre daha uzun süre mücadele etme kapasitesine sahip bir balıktı. Akya avının güzel tarafı, taşların içine girmeye çalışmazdı. İpi taşa dolayabilirdi, ama içine girmezdi. Tekneyi durdurup mücadeleye başladık. 15 – 20 dakika süren bir mücadeleden sonra, takıma kadar çekmiştik. Akya, deniz çok berrak olduğu için altımızda çok rahat gözüküyordu. O şekilde 3 – 5 dakika, Akya’yı seyrettik. Altımızda kabarcıklar çıkararak dönüp duruyordu. Arada basmaya çalıştığında, kamışı biraz aşağı doğru eğerek gücün boşa çıkmasını sağlıyordum. İyice yorulduğuna kanaat getirince tekneye aldım.

Artık teknede 3 kg Sinarit ile 8 kg Akya vardı. Bu kadar balıkla, Sulu Adaya gidip, balıkları güneşin altında bekletmek bana hiç doğru gelmediğinden. Gönül’e “dönelim” dedim. Gönül’ün bütün hayalleri yıkılmıştı. Balık avına çıkalı daha bir saat olmamıştı.Ama biz balık avına son vermiştik.

Bu kadar çabuk ve böylesine büyük balıklar avlayınca, Gönül “bu balıkları denize geri bırakalım, dönüşte yeniden yakalarız” diyordu. “Bu sözünü, balık avı turuna gelen insanlar sakın duymasın, seni tefe koyarlar” dedim. İnsanlar bu balıklardan birini bile avlasalar bayram ederken, biz bir saat içinde iki süper balık yakalamıştık, Gönül geri bırakmayı öneriyordu. Sinarit için artık çok geç olduğundan bu öneriyi kabul etmek pek mümkün gözükmüyordu. Sulu Adayı sonraki günlere erteleyip, evin yolunu tuttuk. Sahile çıkarken arkadaşlar, sezon açılışını böylesine güzel bir avla yaptığımız için bizi tebrik ediyorlardı.

Bayanlar Balık Avı Tarihinde Dünya Rekoru Olacak Bir Av Hikayesi

Bu avın bizim için önemi:

– Şimdiye kadar en kısa zamanda yaptığımız av olması.

– Gönül’ün rekor hanesine yazılan önemli bir av olması. Gönül, sonraki günlerde buna benzer bir çok rekor ava imza atarak, ne kadar kısmetli olduğunu gösterdi.

Dip rapalası ile Trofe Sinarit ve Akya’nın avlandığı ender avlardan olması.

– Mayıs ayının balık avı açısından ne kadar önemli bir ay olduğunu göstermesi.

Bayanlar Balık Avı Tarihinde Dünya Rekoru Olacak Bir Av Hikayesi

Bayanlar Balık Avı Tarihinde Dünya Rekoru Olacak Bir Av Hikayesi


 

 

Bir önceki yazımız olan CIKRIK MAKINEYI BOZAN BALIGI ELLE CEKMEK BILE ZOR OLDU başlıklı makalemizde Adrasan, Adrasan Balık Avı ve Akya Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir