Balık Avı Hikayeleri – Sinarit Avı

Ali Bağci – Oguzhan Kutuk – REKOR Sinarit Avı

Balık avı turlarının en düzenli müdavimi, Ali dir. Ali ilk çıktığımız balık avı turunda, ilk avladığı balık da Sinaritti. İlk balık avında Pırasalı Adanın kenarlarında, yüzey rapalası çekerken Ali, “oltam takıldı” dedi. Ali’nin oltasını kurtarmaya çalışırken, oltada 3 – 4 Kg Sinarit olduğunu gördük. Bu Sinarit, Ali’nin ilk avıydı.

Ali Bağcı Oğuzhan Kütük 7 150x150 Ali Bağci  Oguzhan Kutuk  REKOR Sinarit Avı        Ali Bağcı Oğuzhan Kütük 15 150x150 Ali Bağci  Oguzhan Kutuk  REKOR Sinarit Avı        Ali Bağcı Oğuzhan Kütük 11 150x150 Ali Bağci  Oguzhan Kutuk  REKOR Sinarit Avı

6 Kg rekor Sinarit avı için, Ali ve Oguzhan ile Adrasan Sahilinde buluştuk. Hava çok güzeldi. Sulu Adaya kadar Palamut avı yaptık. Sulu Adada, Akya oltasını hazırlayıp, her iki oltayı da denize bırakarak, yemli dip sırtısı çekmeye başladık. Yemli dip sırtısı ile %90 ihtimalle Akya avı yaparız. Uzunca bir süre yemli dip sırtısı avında, pek bir hareket olmayınca,  Ali’nin en sevdiği mola yeri olan Amerikan Koyuna gitmeye karar verdik. Denize girdikten sonra, sahilin sağ tarafında, buz gibi akan kaynak suyunda duş almanın keyfine doyum olmuyor. Molada güzelce dinlendikten sonra, azimle balık avıturuna yeniden döndük.

Sulu Adada büyük balık avı yapmaya kararlıydık. Azimle yılmadan dolaşmamızın meyvesini saat 17.30 gibi aldık. Tam Kelleci Burnuna doğru döndüğümüzde, Ali’ninkaloma boşalmaya başladı. Önceleri Akya avı yaptığımızı düşündük ama, zaman ilerleyip balığın çekişi azalınca, Sinarit avı yapmış olma ihtimalini düşünmeye başladık. Aşağıdan parıldayarak gelmeye başladığında, Sinarit avı yaptığımızı anladık. Sinarit teknenin yanına geldiğinde, niçin o kadar bastığı anlaşıldı. Sinarit avımız 6 Kg dı. 6 Kg Sinarit avıile yeni bir REKOR kırmış olduk. Daha önceki Sinarit rekorumuz 5 Kg üstüydü. 6 KgSinarit avı bizi ziyadesiyle mutlu etmişti. Sinarit avından sonra, balık avına devam etmenin çok anlamı kalmamıştı. Oltaları toplayıp, keyifle Adrasan Sahilinin yolunu tuttuk.

Şimdiye kadar yaptığımız büyük balık avları içinde en değerlisinin, bu 6 Kg REKOR Sinarit avı olduğunu söyleyebilirim.

Menderes Yahşi – Mustafa Yılmaz – Sinarit Avı

Sabah erkenden, Mustafa Abi ile sahilde buluşup, onun teknesiyle denize açıldık. Akseki Koyunda, Palamut için yüzey rapalasından oluşan oltalarımızı denize bıraktık. Palamut oltamıza Yarasalı Mağara önünde takıldı. İkinci Palamut’u avlamak umuduyla, Palamut avına devam ederken, Çoban Limanını geçmiştik. Burada, Zargana’ların suda bıraktığı izleri görünce, “burada zargana var” diyerek, Zargana oltalarını hazırlayıp hemen suya bıraktık. Az sonra, iki Zargana avlamıştık. “Bu kadar yemlik balık yeter” diyerek, Akya için Palamut ve Zarganayı yem yaptığımız, yemli dip oltalarını hazırladık. Ben, avladığım Palamut’u, Mustafa Abi de Zargana’lardan birini, Akya oltasına takmıştı.

mendo 035 150x150 Menderes Yahşi – Mustafa Yılmaz  Sinarit Avı        Mendo Sinarit 9 150x150 Menderes Yahşi – Mustafa Yılmaz  Sinarit Avı        mendo 034 150x150 Menderes Yahşi – Mustafa Yılmaz  Sinarit Avı

Sazak Koyu girişine geldiğimizde, benim Akya oltasında hafif bir çekme oldu. Ben, ne olduğunu analiz etmeye çalışırken, Mustafa Abi “ne oldu” dedi. “Galiba, Palamut’u Domuz Balığına kaptırdık” dedim. Oltayı kontrol için çektiğimde, kancada sadece Palamut’un kafası vardı. Mustafa Abi “nasıl oldu” dedi. “Abi sadece, hafifçe çekti” dedim. Bu kadar hafif asılmayla, balığın başından aşağısını Domoz Balığının yemesinin mümkün olmadığını düşünüyorken, için için Palamut’u kaptırmış olmama kızıyordum. Domuz Balığı, ufak ısırıklarla yemini yer. Böyle bir kerede, Palamut’un başından aşağısını alabilmesi, pek olası değildi. Hem şaşkınlık, hem kızgınlık bir aradaydı. İşin ucunda, bir de Mustafa Abiye madara olmak vardı. Kızgınlıkla, Zargana’lardan sonuncusun, Akya oltasına taktım. Ceneviz Koyuna geldiğimizde, ikimizde Akya oltaları taşa takılmıştı. Mustafa Abi, oltasını hemen kurtarabildi. Ben, biraz uğraştıktan sonra kurtardım. Zargana, biraz zarar görmüştü. Zargana’yı düzeltmeye çalışırken, Mustafa Abi, Akya oltasını suya bırakmıştı. Daha ben, Akya oltasındaki Zarganayı düzeltemeden, “geldi” dedi. Mustafa Abi, Akya’yı çekerken ben de, hemen oltayı bırakıp, ortalıktakileri teknenin önüne aktarmaya başladım. Akya çekilirken, ortalıkta sorun olacak her şeyi, av bölgesinden uzaklaştırmak, alışkanlık halini aldı. Mustafa abi Akya’yı, teknenin yanına getirince, uzanıp Akya’yı yanağından yakalayarak, tekneye aldım. Akya, 4 kg dı. Bizim için biraz ufaktı ama, yine de güzel av olmuştu.

Artık, ikimizde rahatlamıştık. Zargana’yı oltaya taktıp, yeniden mavi derinliklere bıraktım. Amacım, hiç olmazsa, benzer bir Akya avlamaktı. Ceneviz Koyu’nu çekip, geri dönüşe geçtik. Saat iyice ilerlemiş, dönüş vakti gelmişti. Ben saat 16:00 da internetcafe’yi açacaktım. Uzun zamandır, balık bahanesi ile internetcafe işini aksatıyordum. Bu telaş ile, “Abi artık dönelim. Akya’yı da aldık” dedim. Mustafa Abi de “Sazak Koyunun çıkışına kadar çekelim. Sonra toplayıp, basıp gidelim” dedi. Sazak Koyunun çıkışına gelmiştik ama, ikimizde de toplamak gibi bir istek yoktu. İkimiz de birbirimizden “hadi toplayalım” talebini bekliyordu. Tam, “toplama zamanı geldi”, düşüncesi aklımdan geçiyordu ki, olta hızla çekildi, kafa vuruşları başladı. “Abi geldi. Tam sen Akya’nın kilosunda” dedim. Oltayı, hiç boşluk vermeden çektim. Balık,teknenin bir iki metre altına geldiğinde, Mustafa Abi “buSinarit” dedi. Eğilip, denize bakınca, Sinarit olduğunu gördüm. Teknenin yanına gelince, Mustafa Abi misinayı tuttu. Bende, şaşkınlık içinde, balığı yanaklarından tutup tekneye aldım. Mustafa Abi, Sinarite şöyle bir baktı. “Bu Sinaritin karnı, niye bu kadar şiş yoksa, senin Palamut’u yiyen bu olmasın” diye espri yaptı.

Sinarit, hayallerimi süsleyen balıktı. Zaten, uzun zamandır, Sinarit sayıklıyorduk. Sabahleyin de, rapalayla iki ufak Sinarit avlamıştık. Onları avlarken de 1 – 2 kg Sinarit hayalleri kuruyorduk. Ama şimdi, kocaman bir Sinarit teknemizde yatıyordu. Bu, ne muhteşem bir avdı. İlk defa Akya oltası ile, Sinarit avı yapıyorduk. Mustafa Abi “bir Sinaritin kilosunu, bir de midesinde ne olduğunu merak ediyorum” dedi.

Sinarit, beni o kadar mutlu etmişti ki, anlatamam. Artık, önümüzde bir ufuk daha açılmıştı. Akya oltası ile, büyük sinarit yakalama şansımız da vardı. Zaten bu sezon, değişik balıkları avladığımız bir sezonu oldu. Bu sene Akya oltasına, Akya’nın dışında; Wahoo, Barakuda, Sinarit geldi.
Akşam dönüşte, balıkları Aybars Otele götürdük. Orda bir masada, Mustafa Abi Akya’yı, bende Sinarit’i temizlemeye koyulduk. Önce, balığın pullarını temizledim. Sonra, karnını yardım. Karnını yarınca, dışarı başsız bir balık çıktı. Balıkları temizlerken, Felix Pansiyonun sahibi Feridun Abi de vardı. “Aaa Sinaritin içinden başsız bir Palamut çıktı” dedi. Şaşkınlıkla Palamut’u incelemeye koyuldum. Başı yoktu. Anüs bölgesinde, bizim kanca taktığımız yer, yırtıktı. Feridun Abiye göstererek “Abi bak, balığın başı yok. Anüsün altı, kanca taktığımız yer, yırtık. Bu bizim, Domuz Balığına kaptırdığımızı düşündüğümüz Palamut” dedim. Sinarit’in midesinden çıkan Palamut, henüz sindirilememiş, renkleri bile seçilebiliyordu.

Sinaritin midesinden Palamut’un çıkması; çok az çekilme ile, Palamut’un baştan aşağısının gitmesini, açıklıyordu. Şimdi, gündeme söyle bir soru çıkıyordu. Acaba, şimdiye kadar domuz balığından şüphelendiğimiz, on defanın üzerindeki, balık kaptırma olayının faili, Sinarit miydi???????

 

Gurcan Savur ve Bilgin Tunali – Sinarit Avı

Mevsim kış olduğu için, bu dönemde iyi hava bulup balık avına çıkmak zor oluyor. İyi havanın olduğu günler de hep, hafta içine denk geliyor. Balık avı turuna karar verip, iyi hava bulduğumuz günlerdendi. Hava, gerçekten çok güzeldi. Güzel bir havada tekneyi, kıyıdan denize indirmek ve balık avından dönünce tekrar karaya almakta kolay oluyor. Böyle güzel bir günde, sabah erkenden Adrasan Sahilinden tekneyi denize indirip, kıyıdan biraz açılınca, balık avı çeşitliliğimizi arttırmak için, önce Palamut avı ile başladık. Eğer,Palamut avı yapabilirsek, Akya avı şansımızı deneyecektik. Bir süre Palamut avı içinyüzey rapalası ile sırtı yaptık. Palamut avı yapamayınca, hiç vakit kaybetmeden, 9 – 11 cm dip rapalası kullandığımız, dip takımları ile dip sırtısı çekmeye başladık.

GurcanSavur BilginTunali 150x150 Gurcan Savur ve Bilgin Tunali  Sinarit Avı        Gurcan Savur ve Bilgin Tunali 17 150x150 Gurcan Savur ve Bilgin Tunali  Sinarit Avı        Gurcan Savur ve Bilgin Tunali 12 150x150 Gurcan Savur ve Bilgin Tunali  Sinarit Avı

Kış dönemi, Sinarit ve Lagosların kıyılara yaklaştıkları bir dönemdir. Özellikle,Sinaritler birkaç metre derinliklere girerek av yapmaya çalışır. Bu yüzden, kış aylarıSinarit avına en uygun zamanlardır. Sinaritler, sular ısındıkça daha derin serin sulara doğru çekilirler. Suyun sıcak olduğu zamanlarda genellikle, sabah serinliğinde av yapmak için ve akşam gün batımında ise, hem av yapmak, hem de gecelemek için kıyılara yanaşır. Bunun dışında, açık suda vakit geçirir.

Sinaritin kıyılara yakın olduğunu bildiğim bu kış ayında, 10 -30 m aralığında dip rapalası ile dip sırtısı çekmekSinarit avı için en doğru yöntem olacaktı. Dip sırtısı ile dolaşmaya ve kıyıları tarayarak, kısmetimizi aramaya başladık. Kısmet bizimle, Çoban Limanının içinde buluştu. Tam Çoban Limanından, Karataş Yalısına doğru döndüğüm sırada, kaloma hızla akmaya başladı. Kaloma ne güzel boşalıyordu. Tekneyi açığa alıp, Sinarit ile mücadeleye başladık. 15 -20 dakikalık çetin mücadeleden sonra, Sinarit teknede ellerimizin arasındaydı. İşte, balık avı buydu.

 

 

Bir önceki yazımız olan BUYUK HEYECAN YARATAN PALAMUT AVI başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Antalya Balık Avı Turu ve Balık Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI HİKAYELERİ kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir