BALIKLAR

Balıklar :

Suda solungaçları vasıtasıyla solunum yapan canlılara balık denir. Bir tespite göre, suda yaşan çeşitlilik, karadaki yaşam çeşitliliğinin üç katıdır. Sulardaki yaşam çeşitliliğini, değişik formları, her geçen gün bunlara yeni keşiflerin eklendiğini ve birde suların çok az kısmını keşfetmiş olduğumuzu düşününce, bu kişinin az bile tespit ettiğini düşünmemek elde değil. Yaradan o kadar çok değişik tür yaratmış ki, her bir türün de, değişik bölgelere adapte olabilecek cinslerini ayrı ayrı yaratmış. Akdeniz’de görülen Lagos’un farklı cinsleri varken, Kızıldeniz’de farklı cinsleri var. Her bölgeye uyumlu değişik cinste bir lagos veya aynı aileden benzer bir balık var.

Balıklar niçin göç ederler:

Balıklar genel anlamda göçebedir. Göçmen olmalarındaki en büyük etkende yem bulma kaygısıdır. Sınırların olmadığı durumda bütün canlılarda aynı değimlidir. Her canlı, yiyeceğini nerede daha kolay bulabileceğini düşünürse, o tarafa doğru göç eder. Balıkların, DNA’larına kayıtlı kodlara bağlı göç edenleri de vardır. Bazı balıklar izlendiklerinde, dünya üzerinde, büyük bir göç alanına sahip olduğu görülmektedir. Bu güzergaha genel kitlenin uyduğunu söyleyebileceğimiz gibi. Göçen balıklardan bazıları, uzunca bir süreliğine, bir bölgeyi mesken tutabilmektedir. Yem bulduğu sürece ve rahatsız edilmediği müddetçe, aynı bölgede yaşamını sürdürmektedir. Aslında burada bir tartışma konusu da vardır. O da, balıklar göç mü ederler, yoksa yemlerin peşinden mi giderler? Aslında göç edenler, yem balığı diye tabir ettiğimiz ufak balıklar mıdır?

Görüldüğü gibi deniz ve balık konusu derin bir konudur. Balık davranışlarını bilmek için çözüm bekleyen pek çok konu vardır. Bu konular önce kendi içlerinde çözülmeli ve sonra da, diğer konularla ilişkilendirilerek, sağlamaları yapılmalıdır. Ancak bunlar yapılarak, balık, deniz, hava şartları ve gezegenlerin balıklar üzerindeki etkisi ortaya konularak, balık ve balık davranışları konusunda daha doğru bilgilere ulaşabiliriz. Balık konusunda çözümlediğimiz her değişken, bizi daha güncel ve sağlam bilgiye götürecektir. 

 

Bir önceki yazımız olan RAPALA AVI başlıklı makalemizde Balık Avı Videoları - Rapala ile Sinarit Avı, Rapala ve Rapala - Balık Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir